Program ročníku 2019 je právě v přípravě. Nové aktivity přibývají každý den

Hraj a vyhraj! (Play-and-win)

Play-and-win je koncept, který jsme si vypůjčili od kolegů z populárního amerického conu Geekway to the West. Princip spočívá v tom, že v deskoherně budou hry označené štítkem Hraj a vyhraj - Žižcon 2018, které si můžete volně vypůjčit a zahrát. Pokud budete chtít, můžeme vám samozřejmě vysvětlit pravidla. V každé krabici najdete lístečky s názvem hry a do jednoho z nich zapíšete čísla na pásce (vstupence) každého hráče a případně člověka, který vám hru vysvětlil. V sobotu večer pak vylosujeme jeden lísteček pro každou hru a z něho určíme vítěze hodem kostkou - ten si bude moci hru odnést domů. Čím více deskovek si u nás zahrajete, tím větší šanci budete mít, že vám některá z nich zůstane. Pokud náhodou hru již máte nebo vás nezaujme, můžete místo čísla napsat chytlavé heslo „Čus Hus!“ (nebo políčko prostě proškrtnout) – pokud vylosujeme výherce, který tak udělal, hru podle jejího typu a náročnosti buď věnujeme místním nízkoprahovým klubům Husita a Husátko, nebo z ní uděláme součást naší deskoherní knihovny, která pro vás bude dostupná na každém dalším ŽižConu, stejně jako na našich více i méně pravidelných deskoherních akcích.

Pokud vás tento koncept zaujal a chcete se dozvědět víc, můžete se podívat na DOKUMENT, který bude sekci popisovat přímo na místě. Také můžeme doporučit BLOG Stonemaier Games nebo popis sekce na výše zmiňovaném conu Geekway.


Deskovky na programu

Anachrony
Země 26. století je zpustošená. Konec v podobě všeničícího asteroidu se blíží. Stihnou se lidé připravit na evakuaci? Má naše planeta ještě šanci?

Svět je ideologicky rozdělen na čtyři rozdílné frakce. Ujměte se role jednoho z vůdců a dokažte, že váš směr je pro lidstvo ten správný. Shromažďujte zdroje, budujte základnu, mobilizujte vědce a inženýry. Je toho tolik na práci a času tak málo… nebo není?!
Hra je řešena obrázkovými ikonami, tudíž jazykově nezávislá.

Vypravěč: Tereza "Meggie" Švehláková
Počet hráčů: 2-4
Arkham Horror 3. edice
Píše se rok 1926 a lidé stále slaví konec světové války a doufají, že žádná další již nepřijde. Vůbec však netuší, že lidstvo bude čelit mnohem větší hrozbě přicházející z jiného než našeho světa. Městem Arkham se plíží stín a neznámé prastaré síly čekají na svou příležitost tam kdesi mimo čas a prostor. Vyhrají tentokrát síly, které se snaží náš svět zotročit nebo budou hráči schopní hrozbu odvrátit? Vydejte se s námi na toto mystické dobrodružství plné odporných monster, magie a nečekaných zvratů. Jen ti nejodvážnější vyšetřovatelé mohou zachránit svět.

Arkham Horror (třetí edice) je nejnovější vydání populární kooperativní deskové hry. Hráči se dostanou do rolí vyšetřovatelů, kteří se vydávají do hororového světa Call of Cthulhu z pera světoznámého autora H. P. Lovecrafta. Jako vždy bude osud celého světa na jejich bedrech.
Hra je kompletně v angličtině. V případě, že angličtinu příliš neovládáš a přesto se chceš zúčastnit, nemusíš mít obavy. Organizátor ti s tím pomůže.

Vypravěč: Jiří "Králík" Fabiánek
Počet hráčů: 1-6
Battle for Rokugan
Dobývej nepřátelská území a přines čest a slávu svému klanu v bitvě o Rokugan. Vyšli svou armádu k útoku na slabého protivníka, braň svou rostoucí říši nebo obětuj jeden svůj kraj, abys získal dva jiné. Taktizuj, sabotuj snahy nepřítele a hraj mrtvého brouka, abys později mohl vytáhnout všechny své trumfy v jediném zdrcujícím útoku. Staň se nejsilnějším Daimyó, ať už na souši, nebo na moři.

Desková hra Battle for Rokugan se odehrává ve fiktivním světě inspirovaném Obdobím válčících států v Číně či obdobnou situací ve feudálním Japonsku před nastolením šógunátu Tokugawa. Země je rozdělena na stovky malých knížectví. Každý hráč si zvolí jeden z navzájem soupeřících klanů (celkově je na výběr 7 klanů) a seznámí se se speciálními klanovými schopnostmi. Pomocí svých akčních žetonů se budete snažit obsazovat území Smaragdového císařství, splnit svůj tajný úkol a získat co nejvyšší prestiž. Času je málo - v budoucích 5 kolech se rozhodne o vítězi tohoto smyšleného konfliktu. Hra se svými herními mechanismy podobá např. známé Game of Thrones, ale Battle for Rokugan je díky omezenému počtu kol a nemožnosti diplomatických vyjednávání mnohem svižnější.
Hra je v angličtině, je ale bez problému hratelná i s minimální znalostí angličtiny. Organizátor bude nápomocen.

Vypravěč: Jan "Janek" Straka
Počet hráčů: 2-5
Blood Rage
Legendární říše Midgard se otřásá. Blíží se Ragnarök – konec světa a vikinské bojovníky čekají poslední bitvy, které rozhodnou, kdo z nich usedne po boku Odina ve Valhalle!

Blood Rage je vysoce kompetitivní hra v základní verzi pro čtyři hráče. Každý z nich se chopí vedení jednoho z vikingských klanů a s pomocí bohů a legendárních bytostí se pokusí vybojovat si na mapě Midgardu co nejvíc slávy předtím, než svět definitivně zanikne. Skvělý mix strategicky náročné euro hry s atmosférickým ameritrashem, disponujícím mimo jiné krásnými figurkami, si vysloužil už několik cen, a proto nebude chybět ani na ŽižConu!
Hra je v češtině.

Vypravěč: Anna "Any" Volčíková
Počet hráčů: 2-4
Brass: Birmingham
Strategická hra pro 2-4 hráče z období průmyslové revoluce v Anglii, kde hráči představují podnikatele budující své industriální impérium.

Základní princip hry spočívá v budování továren, dolů, pivovarů, průplavů a později železnic, přičemž zisk a vítězné body přináší až jejich vytěžení, resp. zobchodování. Brass je hra nepřeberných možností a tisíce cest k vítězství a záleží pouze, který hráč dokáže lépe přizpůsobit svou strategii průběhu hry.
Hra je jazykově nezávislá.

Vypravěč: Jakub "Karnasas" Polák
Počet hráčů: 1-4
Brass: Birmingham
Strategická hra pro 2-4 hráče z období průmyslové revoluce v Anglii, kde hráči představují podnikatele budující své industriální impérium.

Základní princip hry spočívá v budování továren, dolů, pivovarů, průplavů a později železnic, přičemž zisk a vítězné body přináší až jejich vytěžení, resp. zobchodování. Brass je hra nepřeberných možností a tisíce cest k vítězství a záleží pouze, který hráč dokáže lépe přizpůsobit svou strategii průběhu hry.
Hra je jazykově nezávislá.

Vypravěč: Jakub "Karnasas" Polák
Počet hráčů: 1-4
Bunny Kingdom
Jen jeden se může stát prvním rytířem krále Králíka. Takže lordi, rozšiřujte své panství, objevujte nové země, budujte města, zakládejte farmy a nová pole pro naši mrkev, těžte v horách, prostě zajistěte prosperitu země. Jen tak se budou vaše zlaté mrkve hromadit. A také nezapomeňte na královy tajné mise. Ten nejmocnější bude prohlášen prvním rytířem Králičího království!

Ve hře Králičí království (Bunny Kingdom) se každý hráč stane jedním z králičích lordů, který usiluje o rozšíření svého panství a vlivu tak, aby se stal prvním rytířem království. Hráči postupně získávají území a plní tajné úkoly tak, aby měli na konci hry co nejvíce bodů.
Hra s rozšířením je určena až pro 5 králíků ve věku od 14 let, hraje se na čtyři kola a jedno klání vám zabere zhruba 45 minut. Hra je v angličtině, karty úkolů obsahují jednoduché texty.

Vypravěč: Tereza "Meggie" Švehláková
Počet hráčů: 2-5
City of Kings
City of Kings je kooperatvní dobrodružná hra pro 1-4 hráče, kteří se v rolích hrdinů vydávají plnit úkoly, které jim předepisuje vybraný scénář. Na výběr je 6 hrdinů (každý s unikátní sadou vlastností, které se může naučit), 7 samostatných příběhů (každý zabere 1,5 - 3 hodiny) nebo 12 scénářů (jsou kratší, 1-1,5 hodiny). Hráči se starají nejen o svého hrdinu, ale také o pracovníky, kteří jim pomáhají získávat suroviny a stavět budovy, pomocí kterých se hrdina dostane k silnějším schopnostem. Hrdinové postupně objevují svět tím, jak hráči otáčí jednotlivé dílky mapy. Na mapě mohou narazit na nestvůry, obchodníky, zdroje surovin, nové úkoly, místa pro stavbu budov, a různá nebezpečná místa. City of Kings je komplexní strategická a taktická hra, kde každý souboj nabízí nespočet možností. Každá nová nestvůra je tvořena náhodným souborem schopností, statistik nebo kouzel. Na každou nestvůru je nutné se dobře připravit a spolupracovat s ostatními. Souboj nerozhodují kostky, ale vhodně zvolená strategie.

Vypravěč: Tomáš "Scratt" Reichmann
Počet hráčů: 1-4
Conan
Crome, nikdy jsem se k tobě nemodlil, nemám na to dar. Nikdo, ani ty sám, si nebude pamatovat, jestli jsme byli dobří nebo zlí lidé, za co jsme bojovali nebo proč jsme zemřeli. Jediné na čem záleží, je, že dva stáli proti řadě nepřátel, na tom záleží! Udatnost tě, Crome, těší. Splň mi tedy jedno přání: dopřej mi pomstu! A jestli neposloucháš, táhni do horoucích pekel!

Kooperativní desková hra Conan se odehrává ve slavném fantasy světě. Můžete hrát za Conana a klestit si cestu svým mečem skrze lebky nepřátel, nebo se stát jedním z jeho společníků používajících mocná kouzla či mistrovství zlodějského řemesla. Hra nabízí inovativní soubojový systém, hezky zpracované miniatury a inspirující mapy.
Hra je v angličtině. Je ale bez problému hratelná i s minimální znalostí angličtiny. Organizátor bude nápomocen.

Vypravěč: Jan "Janek" Straka
Počet hráčů: 2-4
Concordia
Před dvěma tisíci let ovládala země kolem Středozemního moře Římská říše. V období míru se ekonomice dařilo a dala vzniknout mocným římským obchodním rodům. Staň se jedním z představitelů těchto dynastií, posílej kolonisty a rozšiřuj svou obchodní síť po celé říši. Nezapomeň však projevovat úctu a vděk starodávným bohům za jejich laskavost!

CONCORDIA je strategická hra pro 2 až 5 hráčů věnující se tématu hospodářského rozvoje v římských dobách. Hráči se zde nemohou spoléhat na štěstí s kostkami nebo kartami, ale především na své strategické schopnosti. Nezapomeňte pozorně sledovat své soupeře a zjistěte, jaké cíle sledují a v čem je můžete překonat!
Hra je v angličtině.

Vypravěč: Bohumír "Minér" Nepožítek
Počet hráčů: 1-5
Crusader Kings
Ujměte se kontroly nad královskou dynastií ve středověké evropě. Budujte, intrikařte, dobývejte a hlavně vyražte na křížové výpravy.

Crusader Kings je kartami řízená strategická hra plná zlých eventů, ve které je budování silné dynastie stejně důležité jako rozvoj království.
Hra je v angličtině. Organizátor bude nápomocen.

Vypravěč: Martin "Madman" Lebduška
Počet hráčů: 2-5
Cthulhu Wars
Konečně je konstelace hvězd správná. Prastaří se probouzejí, monstra kráčí po Zemi, lidstvo je ztraceno. Ale boj nekončí – je třeba rozhodnout, který z Prastarých bude vládnout tomu, co ze Země zbývá.

Cthulhu Wars je rychlá strategická hra o konci světa. Hráči dostávají do rukou frakce jednotlivých Prastarých, jejich kultisty a přisluhovače, a posléze i Prastaré samotné. Můžete hrát za Velkého Cthulhu, Nyarlathotepa, Shub Niggurath či převzít kontrolu nad jinými monstrozitami Lovecraftovského univerza.
Autorem hry je Sandy Petersen, což samo o sobě zaručuje kvalitní zábavu. Figury monster a Prastarých jsou vytvořeny s nebývalou péčí, jejich detaily jsou přímo oslňující, což požitek ze hry ještě znásobuje.
Hra je sice pouze v anglickém jazyce, ale budou k dispozici překlady herních textů, a navíc veškeré texty jsou veřejné, takže není problém kdykoli v průběhu hry texty vysvětlit.

Vypravěč: David "Ambeřan" Maleček
Počet hráčů: 2-7
Dark Domains
Je to již několik staletí co byl Nekromant poražen a zmizel neznámo kam. Nyní se však začali šířit zvěsti o jeho návratu, v lesích se objevili mantikory, v horách byla nalezena nová žíla Krvavého zlata a v bažinách řádí skupina duchů. Ve snech se ti zjevuje temná postava, která ti slibuje moc a nesmrtelný život, pokud se k ní přidáš. Nabídka zní velmi lákavě, takže přísaháš věrnost svému novému pánovi. Ostatně, kdo by nechtěl žít věčně.

Dark Domains je strategická hra pro 2−5 hráčů na principu worker-placementu s fantasy tématikou. Hráči zde představují šlechtice, kteří se skrytě přidali do služeb Nekromanta a snaží se svoje svěřená panství obrátit k temnotě. Za pomoci svých služebníků tak verbují monstra, najímají poskoky a staví budovy, které vzápětí pokřivují k obrazu svého pána, to vše jen aby produkovali co nejvíce temnoty. Variabilitu hry pak zajišťují jak náhodné karty událostí, tak i kouzla cíleně hraná hráči. Průběh hry se tím může měnit z poklidného soupeření na nemilosrdnou řež, kdy ničivá kouzla budou létat z jedné strany na druhou. Záleží tak jenom na hráčích jakou cestu si zvolí, aby získali nejvíce bodů temnoty a zajistili si Nekromantovu přízeň.
Hra je v angličtině.

Vypravěč: Jakub "Karnasas" Polák
Počet hráčů: 2-5
Děsnej krvák
Tvé nestvůry narazily na chatu hluboko v lesích, kde si velmi chutně vypadající studenti užívají víkend. Rodina monster, která zohaví a zmasakruje nejvíce studentů, získá titul ""Řezníci této noci"". Buďte však opatrní! Vaše oběti se nevzdají.

Cílem hry je způsobit jako rodina monster nejvíce hrůzy a největší krveprolití, za které získáváte body, které na konci hry určují vítěze hry.
Hra je pro 1-5 hráčů, je v českém jazyce.

Vypravěč: Karel "Raenius" Luzar
Počet hráčů: 1-5
Dungeon Fighter
Nastal čas, kdy již nebyli žádní opravdoví hrdinové. Pouze bezzubí podvodníci a sípající, nevzdělaní násilníci se potulovali pustými zeměmi a svými smyšlenými historkami o domnělých hrdinských činech ulehčovali lidem o jejich těžce vydělané zlato. Když se o tom dozvěděl král, přemohl ho takový vztek, že téměř setřásl drahokamy ze své nejlepší nedělní koruny. Tato trapná deheroizace země byla neúnosná. A tak se rozhodl vyslat své věrné zvědy vyhledat ta nejnebezpečnější podzemí v království. Následně nechal lapit a přivést každého samozvaného hrdinu. A poté vrhl tyto živly po malých skupinkách do podzemí. Tam měli buď prokázat své hrdinské odhodlání, nebo pohnojit sliznaté houby svými hnijícími mrtvolami. Můžete být překvapeni zjištěním, že nejste nikdo jiný než tito hrdinové. Jupííí! Takže pro vás to znamená bojovat nebo… hnojit.

Hodně netypická RPG party hra na zručnost plná parodie na fantasy klišé, jejímž hlavním mechanismem i zdrojem zábavy je házení kostek různými způsoby na terč.
Hra nabízí pocit týmové soudržnosti, hodně zábavy, vysokou variabilitu, spoustu humoru, ale i dramatické okamžiky.
Hra je jazykově nezávislá.

Vypravěč: Klára "Direwolf" Vašáková
Počet hráčů: 2-4
Fields of Green
Ranní svítání se konečně prodralo skrze mraky a osvítilo vzkvétající farmu. Loňská úroda byla vskutku úžasná a finančních prostředků je více než dost. Je proto na čase si promyslet rozšíření stávajícího komplexu. Vyplatí se postavit nové pole, vodojem nebo silo, aby bylo kam uskladnit letošní úrodu? To je už jen na vás. Toto je vaše farma a je jen ve vašich rukách, zda bude vzkvétat nebo upadat pod přívalem plevelu.

Hra Fields of Green je strategická hra na cca 2 hodiny. Hráči se snaží co nejefektivněji rozšiřovat svoji farmu pomocí herních karet, které přikládají ke stávající zástavbě. Hra se odehrává ve čtyřech kolech (letech) přičemž na konci každého kola (roku) nastane období sklizně. Během tohoto období se sklízí úroda z polí a prodávají živočišné produkty hospodářských zvířat, je však třeba si dát pozor – pole potřebují vodu a zvířata potřebují potravu. Základní strategie hry spočívá ve vhodném kombinování vykládaných karet za účelem dosažení co nejefektivnější farmy a co největšího zisku.
Hra je v angličtině, nicméně není příliš jazykově náročná.

Vypravěč: Anna "Any" Volčíková
Počet hráčů: 1-4
Great Western Trail: Cesta na západ
Každý rančer, který přižene svoje stádo z Texasu do Kansas City na vlak, si tak může přijít na pěkný balík dolarů. Musí však být obezřetný a najmout si na to spolehlivé chlapy, protože cesta skrze pustinu je dlouhá a nebezpečná.

Hra se brzy po svém původním vydání v roce 2016 usadila na předních pozicích celosvětového žebříčku deskových her. Jedná se o variaci na klasický „worker placement“ mechanismus. Hráči se v roli texaských rančerů snaží udržovat svůj skot v dobrém stavu, zajistit si dobré finanční prostředky na stavbu budov, najímání schopných mužů, šlechtění svého stáda, ale i na další neočekávané výdaje. Pro dosažení vítězství ve hře je nezbytné chytře vybírat a využívat ze všech možností a příležitostí. Efektivně je zužitkovat na maximum, ale současně se vyhýbat nástrahám stezky. V průběhu hry se navíc mění podmínky, jelikož se na herním plánu se objevují nové budovy a tím se efektivně může cesta pro některé hráče zjednodušit a pro ostatní ztížit.
Great Western Trail je mimořádná hra nabízející velké strategické možnosti, v jejímž průběhu budete muset pečlivě plánovat a přijímat obtížná rozhodnutí.
Hra je v češtině.

Vypravěč: Radek "Elnie" Škrha
Počet hráčů: 1-4
History of the World
Nejdůležitější je dějiny tvořit, nikoliv pouze zapisovat. - Otto von Bismarck

Vždycky jste si chtěli vyzkoušet, jaké to bylo vtrhnout s Makedonci do upadlé Perské říše, ovládnout Evropu pro věčnou slávu Říma, s Vikingy plenit pobřeží či vést dobývání Nového světa? Nyní máte možnost v nejnovější edici deskové hry History of the World.
Tato strategická (a překvapivě pravidlově jednoduchá) hra Vás provede dějinami lidské civilizace rozdělenými do pěti epoch. V každé z těchto epoch převezmete kontrolu nad jednou z tehdejších dominantních civilizací v době jejího zlatého věku, ta však na konci vašeho tahu upadne a v dalším tahu povedete vstříc zářné budoucnosti zase nový národ.
V průběhu hry se snažíte nejen co nejlépe využít potenciál vašeho aktivního národa, ale zároveň také udržet říše těch, které již dříve upadly. Čím déle totiž přežijí, tím významněji se zapíší do historie. Nezbývá proto než nabrousit meče, naládovat muškety a vyrazit vstříc slávě.
Hra je v angličtině, a pro hraní je doporučena základní znalost anglického jazyka.

Vypravěč: Jan "ValMor" Pazderník
Počet hráčů: 3-6
Chaos in the Old World
Na nebi byla spatřena dvouocasá kometa, zvěstovatel převratných událostí. V lesích Říše slídí zmutované bestie, na venkově dle zpráv císařských inkvizitorů bují zvrácené kulty uctívačů Chaosu jako houby po dešti. Ve velkém městě Nulnu udeřila morová epidemie a nikdo již nestačí odklízet mrtvé. Avšak nákaza Chaosu má mnoho podob a může se skrývat kdekoliv. Zatímco se šlechtici Tiley a Estálie oddávají svým zvrhlým potěšením, shromažďuje se v pustinách poblíž severního pólu armáda, jakou Starý svět dosud neviděl. Od svého vpádu do Starého světa Chaos po tisíce let sílil a nyní se zdá být připraven zasadit poslední úder. Jediné, co tomu ještě brání, je samotná podstata Chaosu. K velkému štěstí všech inteligentních bytostí věnují čtyři temní bohové, Mocnosti Chaosu – Khorne, Krvavý bůh; Nurgle, Pán nákazy; Tzeentch, Měnitel cest a Slaanesh, Princ extáze – většinu své pozornosti vzájemnému soupeření ve snaze o převahu vlastního principu. A v kanálech pod Nulnem zatím čeká na svou příležitost hlodavčí rasa Skavenů, uctívači Rohaté krysy…

Chaos ve Starém světě (Chaos in the Old World) je zasazen do známého prostředí Warhammeru a dává vám příležitost zahrát si pro jednou za ty zlé. Hra má střední podíl náhody, nabízí zajímavé strategické možnosti. Velkou výhodou je variabilita, kdy při hraní za každou Mocnost vede k vítězství odlišná cesta, přesto jsou v případě zkušenějších hráčů šance jednotlivých bohů poměrně vyvážené. Hra si přitom zachovává svižné tempo a je obvykle dohratelná během dvou až tří hodin.
Upozornění: Hra je kompletně v angličtině. Anglické texty nejsou příliš složité, nicméně některé mají povahu tajných informací (karty) a je žádoucí, aby jim hráči sami rozuměli.

Vypravěč: Ymrde Buno
Počet hráčů: 3-5
Magnáti
„Pane, Váš strýc byl jmenován kancléřem, to by nám mohlo být k užitku ve sporu s Potockim, který se snaží získat vojenská privilegia! Válka s Moskvou a Švédy je na spadnutí a nemůžeme si dovolit, aby zrovna Potocki ze všeho vyšel jako vítěz! A dobře Vám radím, vykašlete se na ty kozáky na jihu – žádné statky tam Vaše rodina nemá a bude jen dobře, když Sapiehovi vypálí pár statků. Jeho rodina je stejně získala díky podvodům v sejmu za časů předchozího krále!“

Hra je pro 2 – 5 hráčů, kteří se přenesou do období Polsko-litevské unie; každý hráč se stane hlavou jedné z nejdůležitějších šlechtických rodin. Jako „magnát“ se bude prostřednictvím rodové politiky snažit pro svou rodinu získat nejlepší politické funkce, privilegia a statky. Kromě hašteření s dalšími rody uvnitř soustátí se hráči budou muset zaměřit i na odražení vojenských výbojů okolních nepřátelsky naladěných zemí, které by nejraději viděly Polsko rozdělené. V této hře může vyhrát jen jeden rod, prohrát však mohou všichni!
Hra je poměrně intuitivní a není složitá, pravidla jsou srozumitelná. Herní karty jsou psány v angličtině, ale budou od vypravěče vždy vyloženy, aby jejich obsah a smysl byl po funkční stránce srozumitelný pro každého hráče.

Vypravěč: Štěpán "Jones" Tuček
Počet hráčů: 2-5
Maria
„Diplomacie beze zbraní je jako hudba bez nástrojů“ – Fridrich II. Veliký
„Vše se musí vsadit do hry a třeba i obětovat, aby byly Čechy pro mne zachovány.“ – Marie Terezie


V říjnu 1740 umírá bez mužských potomků císař Karel VI., čímž dochází k vymření Habsburků po meči. Přestože Karel již roku 1713 zajistil nedělitelnost rodových držav a nástupnictví v ženské linii Pragmatickou sankcí, která byla uznána ze strany všech významných evropských států, jsou po jeho smrti dědické nároky jeho dcery Marie Terezie zpochybněny. Mladý pruský král Fridrich II. Veliký touží dobýt pro svou zemi velmocenské postavení a již v prosinci vpadne do Slezska. Další požadavky vůči Rakousku uplatňuje Sasko a Bavorsko a přidává se i starý nepřítel – Francie. Rakouská armáda není na válku připravena, Marie Terezie je však odhodlána své dědičné země ubránit za každou cenu …..
Pokud Vás zajímá historie a chcete proniknout do světa válečných her, představuje Maria výbornou vstupní volbu s důvodu relativně jednoduchých pravidel (v rámci žánru – zhruba na úrovni Studené války), avšak s širokými strategickými možnostmi. Hra zachycuje tehdejší reálné vojensko-ekonomické podmínky a obtížná rozhodnutí, s kterými se panovníci tehdejších mocností potýkali.
Přestože je Maria hrou pro 3 hráče, netrpí typickým problémem těchto her – spolčení se dvou na jednoho. Je to zejména z důvodu rozdělení herní mapy na 2 válečné zóny (Benelux na západě a Čechy a Slezsko na východě). Jeden z hráčů se ujme role těžce zkoušeného Rakouska, druhý dobyvačné Francie s Bavorskem a třetí má „vyvažující“ funkci, kdy na západě spolupracuje s Rakouskem v roli Pragmatické armády (koalice Velké Británie a Nizozemí) a na východě se v roli Pruska snaží urvat co největší kus Rakouska dřív než jeho spojenec Francouz. Tento systém funguje velmi dobře, protože obě válečné zóny jsou v zásadě na sobě nezávislé a „vyvažujícímu“ hráči stačí k celkovému vítězství ve hře dosáhnout úspěchu v jedné z těchto zón.
Zajímavě zpracované je též vyhodnocení bitev – hráči se přebíjejí klasickými pokerovými kartami, přičemž mapa je rozdělena na čtvercové sektory a každý může hrát pouze karty v barvě sektoru, v němž se jeho armáda momentálně nachází. Generálové se proto většinu času vyhýbají rozhodující bitvě, opatrně kolem sebe manévrují a snaží se zaujmout co nejvýhodnější pozici, což přesně odpovídá dobové vojenské strategii.
Jazyková přístupnost: Dvojjazyčné německo-anglické vydání. Většina herních herní komponentů je jazykově nezávislá. Několik karet obsahuje krátký herní text, jedná se nicméně o veřejné informace a znalost angličtiny, resp. němčiny tedy není k účasti potřebná.

Vypravěč: Martin "Smaug" Dvořák
Počet hráčů: 2-3
Mars: Teraformace
Země je přelidněná a její zdroje zdaleka nedostačují potřebám stále rostoucí populace. Je zřejmé, že jediná naděje na dlouhodobé přežití lidstva spočívá v expanzi do vesmíru. Logickým prvním krokem v tomto úsilí se přitom má stát teraformace Marsu. Lidé od pradávna vzhlíželi k Rudé planetě a vyprávěli si fantastické příběhy o životě na jejím povrchu. Nyní přišel čas, aby tento nehostinný svět přeměnili na svůj nový domov a uvedli dávné sny ve skutečnost.

Mars: Teraformace je jednou z nejúspěšnějších her posledních let. Hra má propracované mechaniky eurovkového typu, avšak současně disponuje silným tématem a budete si při ní připadat, jako byste skutečně sledovali postupnou, mnohagenerační proměnu Rudé planety na příhodnější místo k životu.
V roli vzájemně soupeřících korporací se pustíte do oteplování planety řízeným skleníkovým efektem i meteorickým bombardováním, zakládání obřích skleníků za účelem zvýšení obsahu kyslíku v atmosféře, vytváření oceánů z kometárního ledu a realizace jiných dlouhodobých plánů planetárních rozměrů. Budete to nakonec právě Vy, kdo svými projekty nejvíce přispěje k proměně Marsu na zelenou, obyvatelnou planetu?
V případě více než čtyř hráčů budeme hrát dvě hry paralelně.
Hra je v češtině.

Vypravěč: Radek "Elnie" Škrha
Počet hráčů: 1-8
New Angeles
V New Angeles, nejbohatším městě na Zemi, stojí vesmírný výtah, který obyvatele spojuje s Měsícem a jeho neocenitelnými nalezišti Helia-3. A je to právě New Angeles, které si za globální ústředí vybraly megakorporace. Ve hře se postavíte do čela jedné z těchto korporací a budete z bohatství a slávy vytvářet ještě více bohatství a více slávy. A budete se muset hodně ohánět, investovat, porušovat dohody a uzavírat dočasná partnerství, abyste dokázali svou převahu nad konkurencí. Dokážete ale tvrdou práci obchodníka skloubit s kontrolou kriminality, nepokojů a nemocí?

Hra obsahuje minimum textu v angličtině. Je tedy bez problému hratelná i s minimální znalostí angličtiny. Organizátor bude nápomocen.

Vypravěč: Tomáš "Tomee" Bachtík
Počet hráčů: 3-6
Nexus Ops
Je rok 2315 a Země právě našla nový zdroj energie. Jde o rubium z nově objeveného měsíce, díky němuž si můžete najmout nové jednotky v boji o strategické území. Čtyři mocné korporace budou svádět bitvy a pro splnění svých cílů se nebudou štítit obětovat obě křídla. Vždyť kdo by nechtěl být pánem Monolitu? V této hře jde primárně o získávání bodů, ale nebojte se, žádná matematická olympiáda to není, protože body získáváte převážně za vyhrané bitvy a zmasakrované jednotky. Stojí vám obětování poloviny armády za zabití soupeřova draka?

Hra je v anglickém jazyce a text na kartách je tajný, nicméně žádná hudební teorie to není. Jde o druhou edici od FFG z roku 2012, vypravěč bude nápomocen.

Vypravěč: Radek "Elnie" Škrha
Počet hráčů: 2-4
Plyšová hlídka
Máma s tátou si vyměnili nervózní úsměvy, zatímco jejich dcerka šla poprvé spát do nové postele. Vzpomínala si že když táta rozebíral její dětskou postýlku a uklízel jí na půdu, máma to trochu oplakala. Ale holčička slzu neuronila. Teď už přece byla velká holka a měla svou vlastní postel pro velkou holku. Míša Plýša se v nové posteli posadila, protáhla a zvědavě pokukovala po pokoji. „kde to jsme a kam zmizeli šprušle od postele?“ Plyšový slon Buclík se pomalu rozhlížel po pokoji. „Tak to konečně začalo“, řekl Sešívka, nejstarší a nejzkušenější z hraček. Všichni se po jeho hlase otočili. „Dnes je ta noc. Kvůli ní jsme tady. Doteď jsme byli opatrovníci a holčičku chránilo kouzlo postýlky, ale dnes naše služba započala. On si pro ní přijde a my ji budeme chránit“.

Dobrodružná desková hra s příběhem, v níž se ujmete rolí chrabrých plyšáků, snažících se uhlídat svoji holčičku před zákeřným lordem Hrůzimorem.
Pomocí barevných kostek budete provádět nejrůznější akce, od bojů na blízko po odvážné skoky přes propast. Hra je založena na originálním konceptu: knize příběhů – knize, která slouží současně jako přehled pravidel, průvodce příběhem i herní plán. Důležitou součástí hry jsou nádherně zpracované figurky. Plyšová hlídka je hra vhodná pro děti, ale i pro dospělé, kteří stále nezapomněli, jak si hrát a žasnout.
Hra je kompletně v českém jazyce.

Vypravěč: Martina "Luna" Denemarková
Počet hráčů: 1-4
Rising Sun
Třešnově květy opadávají, síla a čest vládnou, slunce vychází.

Ve hře Rising Sun každý hráč ovládá jeden z velkých klanů a snaží se vrátit zemi slávu a tradice. Klan využívá své unikátní schopnosti, buduje pevnosti, sklízí a vede válku s ostatními klany. Ve hře jsou i legendární monstra, která mohou pomoci k úspěchu. Jde o strategickou hru, ve které je možné uctívat bohy a využívat jejich schopností, uzavírat výhodná spojenectví mezi klany… Do bitvy nestačí jen použití hrubé síly, ale je zapotřebí strategie a mazanosti.
Rising Sun je hra určená pro milovníky strategií. Každá hra je něčím nová a poskytuje mnoho možností, jak ji hrát.
Hra je v angličtině, ale karty a herní efekty budou vysvětleny vypravěčem.

Vypravěč: Šimon "Shimmy" Kolář
Počet hráčů: 3-6
Secret CyberHitler
Přestože Němci značně investovali do nových technologií, zejména robotiky, skončili ve Velké válce na druhém místě. Tehdy neobratné stroje se hodily jen k jednoduchým pracovním úkonům a ve válce neznamenaly znatelný rozdíl. Nyní se píše rok 1934 a technologie pokročily. Roboti jsou teď mnohem vyspělejší, chodí volně mezi lidmi, a dokonce byly schváleny i první zákony o právech robotů. Ačkoliv vše vypadá jako mírumilovné soužití, ve skutečnosti to není nic jiného než lži a politická propaganda. Roboti vedení záhadnou osobou známou jako CyberVůdce se snaží převzít moc ve státě. Skupina lidí, která vidí, kam směřuje osud Německa, se pod názvem Spolek AntiTechu rozhodla Robonacistům postavit. Podaří se jim Robonacistický puč zastavit, nebo se země ocitne pod vládou nového diktátora CyberVůdce? A bude mu Německo samotné stačit?

Secret CyberHitler je založená na velmi oblíbené a populární hře Secret Hitler, avšak speciálně upravená pro účely ŽižConu. Jedná se o hru plnou blafování, taktiky a dedukce.
Pravidla k této hře nejsou složitá, přesto nabízejí až překvapivou hloubku strategie. Hráči se ujímají jedné z tajných rolí a snaží se prosadit liberální nebo fašistické zákony a dostat se tak k moci. S každým fašistickým zákonem ale vzrůstá chaos a vláda přikračuje k prověrkám a nakonec i radikálnějším způsobům, jak si udržet kontrolu.
Hra nejlépe funguje v počtu sedmi a více hráčů, nicméně je naprosto bez problémů hratelná i v menším počtu (minimum je však 5 lidí). Všechny komponenty ve hře jsou upraveny pro ŽižCon.

Vypravěč: Kateřina "Morgana" Poláková
Počet hráčů: 4-10
T.I.M.E Stories
Hledáte vzrušující práci s neomezenými možnostmi profesního růstu? Práci, která nabízí možnost navštívit ohromné množství realit a historických epoch? Chcete zachovat časovou kontinuitu, úctyhodný rozmach našeho století a nekonečné možnosti cestování, které nabízí technika tachyonové injektáže? Jste prozíraví, odhodlaní a máte rádi práci v týmovém prostředí? Nebojíte se vůbec ničeho? Agentura T.I.M.E potřebuje právě Vás!

Jako agent z budoucnosti se převtělíte do těla pacienta ústavu pro choromyslné a budete řešit místní tajnou misi.
Hra je v angličtině.

Vypravěč: Klára "Direwolf" Vašáková
Počet hráčů: 2-4
Teotihuacan: City of Gods
Město je v době Aztéků už zhruba 800 let opuštěné, ale kdysi, když ještě oplývalo životem, to bývalo největší město Mezoameriky s monumetálními pyramidami, cestou mrtvých a 200 000 obyvateli.

Teotihuacan: City of Gods je strategická hra pro 2-4 hráče na principu workerplacementu. Hráči zde ovládají své dělníky za účelem sběru surovin, uctívání bohů a stavby monumentů, přičemž po každé provedené akci si dělníci zvyšují úroveň a otevírají si nové možnosti. Účinnek akce nicméně nezávisí pouze na úrovni dělníka, nýbrž i na jejich počtu, a hra tak poskytuje široký prostor pro hlubší plánování co nejefektivnějších akcí. Uprostřed plánu během hry roste pyramida Slunce a záleží jenom na hráčích, zda před příchodem konce Teotihuacánu stihnou pyramidu dokončit a uctít prastará indiánská božstva lidskými obětmi na jejím vrcholu.
Hra je jazykově nezávislá.

Vypravěč: Jakub "Karnasas" Polák
Počet hráčů: 1-4
The Edge
Na svět padla temnota, jedinou spásou jsou mocné krystaly a jedinou jistotou je neustálý boj o ně.

The Edge je svižná fantasy řežba, s jednoduchými pravidly a nádhernými miniaturami. Hra je klasicky 1 proti jednomu ale na dvou stolech si rozjedeme malý turnaj - takže si budete moci vyzkoušet čtyři z šesti dostupných ras a případně se i pyšnit vítězstvím.
Hra je v angličtině. Organizátor bude nápomocen.

Vypravěč: Martin "Madman" Lebduška
Počet hráčů: 1-4
Vysoké napětí
Povolání?“ „Uhlobaron.“ „Hm. To musí být zajímavé povolání.“ „Mě to baví. Mám 2 uhelné elektrárny, ale láká mě i jádro. Můžete se podívat, jak se bude dařit jádru?""

Vysoké napětí je hra na energetické giganty, kteří elektrifikují předem určené území. Vy, jako představenstvo jedné z korporací, budete stavět elektrárny, připojovat města do soustavy a dodávat jim elektřinu. To znamená i nakupovat palivo, skladovat zásoby, pokud bylo na trhu zrovna za výhodnou cenu a hlavně … hlavně inkasovat příjmy.
Hra je jazykově nezávislá, kalkulačka doporučena. Mapu zvolíme jednu ze základních.

Vypravěč: Anna "Any" Volčíková
Počet hráčů: 2-6
Zombicide: Invader
Na vaši těžební stanici ve vzdáleném vesmíru zaútočí infikovaní vetřelci, kteří si z vás chtějí udělat hlavní chod své mezigalaktické večeře. Dokážete jim statečně čelit a odehnat hordy těchto emzáckých mazlíčků?

Zombicide invader je plně kooperativní hra pro 1-6 hráčů, kteří se vžijí do role přeživších. Hordy vetřelců jsou řízeny hrou. Hráči plní postupně mise, které jim odkrývají příběh hry. Hra je založena na populární značce Zombicide a současně tato nová verze hry obsahuje zajímavé herní inovace.
Hra je v angličtině, ale neobsahuje příliš textu. Organizátor bude nápomocen.

Vypravěč: Karel "Raenius" Luzar
Počet hráčů: 1-6