Hraj a vyhraj! (Play-and-win)

Play-and-win je koncept, který jsme si vypůjčili od kolegů z populárního amerického conu Geekway to the West. Princip spočívá v tom, že vám nabídneme hry, které si můžete vyzkoušet a zahrát, pokud budete mít zájem, vysvětlíme vám i pravidla. Pokaždé, když si hru vypůjčíte, dostanete k ní arch papíru s jejím názvem, na který napíšete přezdívku a email každého, kdo s vámi hrál nebo kdo vám pomohl s pravidly a který nám po hře odevzdáte. Na konci Žižconu pak vylosujeme pro každou hru jeden list a hodem kostkou z něj vybereme člověka, který dostane příležitost si hru odnést domů. Čím více deskovek si u nás zahrajete, tím větší šanci budete mít, že vám některá z nich zůstane. Pokud náhodou hru již máte nebo vás nezaujme, můžete místo mailu napsat chytlavé heslo „Čus Hus!“ – pokud vylosujeme výherce, který tak udělal, věnujeme hru místním nízkoprahovým klubům Husita a Husátko. Pokud vás tento koncept zaujal a chcete se dozvědět víc, doporučuji blog Stonemaier Games nebo popis sekce na výše zmiňovaném conu Geekway . Hry do této sekce věnovaly firmy Mindok, Blackfire a Albi, za což jsme jim velmi vděční. V rámci Hrej a vyhraj! si budete moci zahrát: Co-Mix, Šerif z Nottinghamu, Mysterium, Maškaráda, Euphoria, Steam Park, Shuffle Heroes, Boost!, Boží zboží, Machi Koro, Minutová říše: legendy, Krycí jména, Zámky šíleného krále Ludvíka, Colt Express, Goblíci jedlíci, Slovopád a další.


Deskovky na programu

Alchymisté (Martina „M“ Denemarková) Mám nový kotel! Laboratoř je tedy připravena. Zdá se, že nastal pravý čas zažehnout oheň a pustit se do práce. Veškeré vědomosti, bohatství i sláva leží na dně právě tohoto kotle. Ve hře Alchymisté představují hráči alchymisty, jejichž úkolem je rozpoznání složení jednotlivých přísad a následné publikovaní teorií o jejich vlastnostech. Hnacím motorem je aplikace pro tablet nebo chytrý mobilní telefon. Pokud budete mít pocit, že to ke středověku nepatří, aplikaci může nahradit i méně chytrý spoluhráč (ve srovnání s tabletem či telefonem), který se ujme role „vedoucího“ hry (gamemastera). Hry jako takové se pak tento hráč neúčastní. Vždy, když mícháte dvě přísady, ukážete je aplikaci nebo gamemasterovi a dostanete odpověď, kterou je právě jeden (nebo žádný) společný aspekt.
Android: Netrunner Světově proslulá asymetrická karetní hra z prostředí dystopické budoucnosti. Jeden hráč je hacker, který se snaží infiltrovat zabezpečené servery korporace (druhého hráče). Netradiční hra se silným tématem vás zaručeně pohltí. Na ŽižConu si budete moci zahrát i turnaj, který bude velmi otevřený začátečníkům. Bude totiž omezen na základní hru (core set) bez rozšíření. Účast každopádně doporučujeme i kvůli seznámení se s velice přátelskou komunitou místních Runnerů.
Battlestar Galactica (Jiří "Králík" Fabiánek) Nedůvěra mezi členy posádky, tvrdá rozhodnutí, napětí, útoky cylonské flotily, boj s centuriony přímo na palubě lodi, starost o civilní flotilu a mnoho dalšího tě čeká ve hře Battlestar Galactica. Částečně kooperativní hra z prostředí sci-fi seriálu Battlestar Galactica pro 3-6 hráčů. Každý z hráčů hraje za jednoho člena posádky: Gaius Baltar, Kara „Starbuck“ Thrace, „Chief“ Galen Tyrol, Saul Tigh a další. Lidé chtějí doletět na Kobol, cyloni ne. Admirál vybírá cestu a rozkazuje pilotům. Prezident pořádá zasedání a tiskové konference. Piloti buď střílí po cylonech nebo se léčí na ošetřovně – záleží na úspěchu posledního letu. A Chief opravuje všechno, co se po cestě rozbije. Hra obsahuje větší množství anglických textů.
Betrayal at House on the Hill (Tomáš “Dok” Lang) Snad jen čiré šílenství je donutilo vstoupit a kousek po kousku prozkoumávat tento starodávný dům. Semknuti ve skupině procházejí vrzajícími chodbami a objevují opuštěné místnosti nevěda, že přímo ve svém středu mají zrádce, který čeká na svou příležitost. Vypustí z krbu na svobodu ohnivé netopýry? Bude si chtít hrát s voodoo panenkami či uspořádat starou dobrou hostinu z lidského masa? Betrayal at House on the Hill je semikooperativní hra pro 3-6 hráčů založená na principu náhodného sestavování mapy. Hráči jsou v průběhu hry vystavováni mnohým zkouškám a jak všichni tušíme, starý strašidený dům jim nedá nic zadarmo. V určitou chvíli jednomu z hračů přeskočí a dle klíče v návodu se spustí některý z 50 scénářů. Počet scénářů a náhodně generovaná mapa přitom zajišťují, že se tato hra skutečně jen tak neohraje. Hra obsahuje delší anglický text jak pro zrádce, tak pro dobrodruhy.
Blood Eagle: Hon na medvěda (Dalibor “Dalcor” Zeman) Blood Eagle je skirmish wargamingová hra pro 2 a více hráčů, kde každý ovládá malou družinu bojovníků v době Věku vikingů. Zaměřuje se především na osud anglických ostrovů. Unikátní a jednoduché mechaniky hry zaměřené na příběhové hraní umožnují hrát hru na různých úrovních schopností figurek – hru historickou, filmovou, či mytologickou. Anglie, temný věk, věk Vikingů. Co se stane, když si jeden medvěd rozhodne vytvořit doupě na pomezí… Anglosaský thegn musí chránit ovce svých vesničanů. Z anglo-dánské vesnice vyráží skupiny Anglů a Dánů, kteří si stále ještě musí dokazovat kdo z nich je drsnější. Vikingskému nájezdníku se líbí místo, kde se medvěd usídlil k založení tábora, a mladý Ulfherdnar musí dokázat před staršími svého kmene statečnost. Vítězem je ten, kdo přežije a odnese si hlavu medvěda!
Caverna (Filip „Felix“ Jirouš) Je na Vás Agricola moc temný a radši si chcete vybudovat grandiózní městečko a usedlost? Pak je pro tato trpasličí verze Agricoly pro Vás! V této euro-deskovce budete mít větší prostor vymýšlet, co se svým polem a jeskyní, co budovat, co ne a jestli máte chuť vysílat trpaslíky na výpravu za dobrodružstvím. Caverna se totiž dá vyhrát různými druhy strategií, ale ve finále jde (stejně jako v Agricole) o to mít co nejrozmanitější a největší usedlost plnou hospodářských zvířat.
Codenames (Martina „M“ Denemarková) Vláďa Chvátil je zpátky! A tentokrát s párty hrou! V této hře se rozdělíte do dvou týmů, které za pomocí svého šéfa musí odhalit to, co mají odhalit a vyhnout se tomu, co odhalit nemají! Šéf týmu ví, které karty s podstatnými jmény jeho podřízení mají za úkol odhalit, ale musí jim to pouze chytře naznačovat, protože co, kdyby se neschopní podřízení pustili do místa s nastraženou pastí!
Cthulhu Wars (David "Ambeřan" Maleček) Konečně je konstelace hvězd správná. Prastaří se probouzejí, monstra kráčí po Zemi, lidstvo je ztraceno. Ale boj nekončí – je třeba rozhodnout, který z Prastarých bude vládnout tomu, co ze Země zbývá. Cthulhu Wars je rychlá strategická hra o konci světa. Hráči dostávají do rukou frakce jednotlivých Prastarých, jejich kultisty a přisluhovače, a posléze i Prastaré samotné. Můžete hrát za Velkého Cthulhu, Nyarlathotepa, Shub Niggurath či převzít kontrolu nad jinými monstrozitami Lovecraftovského univerza. Figury monster a Prastarých jsou vytvořeny s nebývalou péčí, jejich detaily jsou přímo oslňující, což požitek ze hry ještě znásobuje. Konečně je konstelace hvězd správná. Prastaří se probouzejí, monstra kráčí po Zemi, lidstvo je ztraceno. Ale boj nekončí – je třeba rozhodnout, který z Prastarých bude vládnout tomu, co ze Země zbývá. CthulhuWars je rychlá strategická hra o konci světa. Hráči dostávají do rukou frakce jednotlivých Prastarých, jejich kultisty a přisluhovače, a posléze i Prastaré samotné. Můžete hrát za Velkého Cthulhu, Nyarlathotepa, Shub Niggurath či převzít kontrolu nad jinými monstrozitami Lovecraftovského univerza. Figury monster a Prastarých jsou vytvořeny s nebývalou péčí, jejich detaily jsou přímo oslňující, což požitek ze hry ještě znásobuje.
Descent (Crian Shields) Hráči se v této dnes již klasické hře ujmou role hrdinů prozkoumávajících podzemí zaplevelená všelijakou neplechou. Proti nim se postaví temný pán v podobě jednoho z nich, jehož úkolem je zabránit jim v úspěšném prozkoumání jeskyně. Hra s krásnými miniaturami, jednoduchými pravidly a plná napínavých momentů a zábavy. Hra proběhne v angličtině.
Dorn (Loris Games) Oblíbená česká hra, kde se jeden z hráčů ujme role záporáka Temného mága s jediným cílem, a to zbavit se těch otravných hrdinů a vyhladit vesnici, kterou chrání. Jednoduchá a rychlá hra, kdy hráči hrdinů vylepšují své postavy a musí přemýšlet o dalších krocích Temného mága, aby se jim podařilo ho nalézt a zničit.
Eclipse (Crian Shields) Ve hře Eclipse se dostanete do čela jedné z obřích mezihvězdných civilizací, se kterou budete soupeřit o uznání mezi svými oponenty. Čeká vás průzkum hvězdných systémů, výzkum technologií a stavba vesmírných lodí, se kterými posléze potáhnete do války. Cest k vítězství vede skutečně mnoho a promyšlená strategie zohledňující výhody a slabiny vaší vesmírné rasy bude dosti zásadní. Též budete muset dávat pozor na další civilizace v galaxii a monitorovat jejich úsilí. Zdá se, že stíny velkých civilizací zakrývají celou galaxii. Postavte se tomu a doveďte svůj národ k vítězství. Hra proběhne v angličtině.
Eldritch Horror (Jindra Mašek) Čas nadešel, hvězdy jsou ve správném postavení a prastaré zlo se probouzí z hlubokého spánku. Tisíce let utajované kulty vystrkují drápy. Mizení lidí, „nešťastná“ úmrtí těch, kteří věděli moc, děsivé sny a vize narušující spánek. Vy a vaši přátelé jste jedni z mála, kteří jejich hrůzy pocítili na vlastní kůži, přesto přežili a zachovali si alespoň část zdravého rozumu. Uvědomujete si, že svět míří do neznáma a lidstvo do záhuby. Nyní musíte spojit síly a skrze odhalování tajemství, boj s příšerami a zapečeťování trhlin mezi dimenzemi zabránit příchodu Prastarých. Eldritch Horror je kooperativní hra (ze série her Arkham Horror), ve které si můžete vybrat z celkem 32 postav vyšetřovatelů a pustit se do boje o záchranu světa plného překvapení, děsu a nástrah. Hra obsahuje větší množství anglických textů.
Godforsaken Scavengers (Drawblack Games) Tma. Chaos. Křik. Přežilo vás jen pár. Pološílený vůdce velí vpřed, jen aby byl vzápětí pohlcen obří tlamou toho, co jste měli za ústí tunelu. Dokážeš najít dost jídla a vyhnout se přitom nástrahám hlubin? Je jen na tobě, jak moc si troufneš riskovat. Navíc každá karta má své vlastmí dilema – použiješ její efekt, nebo se radši nakrmíš? Karetní hra o přežití v nelítostném prostředí hmyzího světa. Jednoduchá pravidla, napínavá interakce mezi hráči, několik herních variant a trocha hazardu, to jsou Godforsaken Scavengers.
HOPE: Cardgame HOPE Cardgame, neboli Hrdinové post-apokalyptické Země, představuje karetní hru plnou dobývání, soubojů, strategií a snah o přežití, založenouna post-apokalyptické vizi zdevastovaného světa po třetí světové válce.Za hrou přitom stojí česká herní a grafická společnost HOPE Studio. Každý hráč reprezentuje jednu ze čtyř přeživších ras, které proti sobě zápasí o poslední zdroje válkami zpustošené Země. Bojujte jako vůdce mutantů, snažících se zamořit své okolí radioaktivitou, nebo vstaňte bok po boku děsivých alienů, kteří touží jen po krvi a rychléobsazení nepřátelského území. Boti, disponující dynamickou umělou inteligencí, zasepředstavují hrozbu pro své nepřátele ničivými zbraněmi a výdrží. A lidé? Podaří se jim s vašípomocí přečkat další hrůzostrašnou noc v úkrytu? Na ŽižConu proběhne v této hře také turnaj.
HOPE: Salátová mísa Salátová mísa je jednoduchá karetní party hra od českých tvůrců, určená pro hráče všech věkových kategorií a oblíbených žánrů. Příběh vás zavede do pohádkového světa kouzelných, roztomilých a možná až přihlouplých goblinů, kteří se marně snaží objevit tajný recept na salátovou mísu. Pomůžete jim? Každý hráč se vydává za jednu tajnou ingredienci, kterou si na začátku hry vylosuje. Ta disponuje charakteristickými vlastnostmi, které ji před protivníky prozrazují. Cílem hry je zjistit pomocí akčních karet a správného dotazování tajné ingredience všech hráčů u stolu a najít tak tajný recept na salátovou mísu. Aby to nebylo tak jednoduché, hráči se mohou zvídavým otázkám bránit, případně ingredience mezi soupeři míchat a vyřazovat nebo do hry přimíchat ingredience nové! Na ŽižConu proběhne v této hře také turnaj.
Hra o trůny (Jakub „Jimmy“ Stojan) Máte rádi seriál či knižní sérii od George R.R. Martina? Nebo Vás prostě jenom baví epické a grandiózní strategie plné intrik? Hra o trůny je v tom případně něco pro Vás! Vaším úkolem je dobýt největší kus Západozemí za jeden z šesti hlavních rodů. Příběh hry se odehrává těsně po smrti krále Roberta, můžete tedy ještě hrát za Neda Starka (a má i hlavu!)! Jedná se o poněkud náročnější hru na několik hodin.
Legendary Encounters: Alien (Michal “Miko” Mikus) Hra zo série Legendary Encounters: Alien, je takzvanou deck-buildingovou hrou pre 2-5 hráčov, ktorá kladie dôraz na stavbu efektívného balíku kariet a spoluprácu medzi hráčmi. Jedine pomocou tímovej spolupráce dokážete prežiť brutálne útoky hordy votrelcov a úspešne dokončiť misiu. Hra ponúka možnosť prežívať atmosféru všetkých štyroch filmových spracovaní a do Vášho tímu najímať postavy, ako sú kapitán Dallas, desiatnik Hicks, drsňák Johner a samozrejme Ripley-ová. Hra samotná bude k dispozícii len v anglickom jazyku, avšak hra neobsahuje príliš veľa textu, takže si hráč vystačí so základnou znalosťou angličtiny. Priemerná hracia doba jedného scenára hry je približne 60 minút. Hra pracuje s násilnými a hororovými motívami, preto je odporúčaná veková hranica stanovená na 15+.
Lords of the Waterdee (Jakub Polák) Tato na první pohled komplexní, ale v zásadě velice hráčsky přístupná strategie se dlouhodobě drží na vrchních příčkách světových žebříčků. Ve hře se stanete jedním z tajných vládců města Hlubina. Budete násobit své bohatství, pořizovat nové budovy a úkolovat agenty. Svoje akce však musíte provádět promyšleně a ve správném pořadí, aby jste jimi získali ve výsledku co nejvíc. Díky intuitivnímu systému piktogramů není nutné pro hraní ovládat anglický jazyk. S malou vyjímkou intrik, které Vám vyprávěč v případě potřeby vždy rád osvětlí.
Mage Wars: Academy (Jan „Bůček“ Kříž) Intenzivní karetní souboj dvou mágů na život a na smrt. Na rozdíl od jiných podobných her zde nedolízáváte karty z balíčku, ale máte po celou dobu k dispozici všechna svá kouzla v knize kouzel. Na ŽižConu si budete moci tuto skvělou hru vyzkoušet a zúčastnit se turnaje o ceny včetně hry samotné.
Mage Wars: Battlegrounds (Jan „Bůček“ Kříž) Složitější verze Akademie, kdy si více hráčů rozdá souboj všichni proti všem o ovládnutí mocných krystalů. Mage Wars je jednou z našich nejoblíbenějších her a její ambasador Bůček si s vámi projde její pravidla a naučí vás nejlepší kouzelnické triky, jaké si dovedete představit!
Malacca (Loris Games) Přístav Malacca, zvaný též Perla východních moří, je den co den cílem obchodníků z celého světa. Do zrádných malackých vod vplouváš jako kapitán či kapitánka své vlastní lodi s cílem nashromáždit co největší bohatství. Zvolíš si cestu obchodníka, ochránce obchodních lodí či piráta? Karetní lahůdka pro fanoušky pirátů! Výzva pro hráče, kteří rádi sází a riskují. Nic nezávisí na náhodě – dokaž, že umíš ostatní oblafnout!
María (Tomáš „Tomislav“ Mužík) Jedna z nejoceňovanějších historických deskovek vůbec, vás zavede do období válek o rakouské dědictví. Tři hráči představující nejdůležitější síly tohoto konfliktu, změří své síly na polích válečných i diplomatických. Přijďte si užít tuto originální a tématem nasáklou záležitost.
Pandemic (Martina „M“ Denemarková) Velice oblíbená kooperační hra,ve které se skupina doktorů snaží zabránit šíření čtyř na sobě nezávislých pandemií, které vypukly najednou ve světě. Jeden hráč se navíc může ujmout role zákeřného bioteroristy!
Red Dragon Inn (Filip „Felix“ Jirouš) Co dělají hrdinové, když vylezou se svým lupem z jeskyně? Jdou do tohoto neblahého lokálu a zpijí se do němoty, případně prohrají všechny své peníze v hazardních hrách, a to je přesně to, co se děje v této hře. Po svých odejde z tohoto lokálu jen jeden. Přístupná karetní hra pro hráče s alespoň základní znalostí angličtiny.
Robinson Crusoe (Tereza Zoulová) Divoká zvěř, nepřízeň počasí, probuzená sopka, prokletí a samozřejmě kanibalové. Na trosečníky, jimiž se v této kooperativní workerplaceové hře stanete, číhá nejedna nástraha. Vaším úkolem bude stavět a opevňovat tábor, prozkoumávat ostrov, který se stal vaším nedobrovolným domovem, shánět suroviny a splnit cíl vybraného scénáře. Zdaleka se nejedná o pouhé přežití do příjezdu lodi, očekává se od vás, že zachráníte mladou dámu v nesnázích či coby zbožní křesťané zaženete kletbu ostrova. Hra samozřejmě obsahuje i Pátka.
Small World (Jaroslav „Cergy“ Cerhan) Vítejte ve fantasy světě plném trollů, krollů, skřítků, ale i sedláků. Jeho hlavní rys? Je sakra malý! Co to znamená? Každá nová rasa má ještě méně prostoru než ta druhá. Takže co můžete čekat? Šílené přetahování o těch pár hektarů půdy, které Small world poskytuje. Hra, která by mohla působit jako typická žetonková deskovka přináší zajímavý prvek – v určitou chvíli musíte svou milovanou rasu opustit a vybrat si nové nájezdníky, kteří na hrací plán vtrhnou ideálně zase z jiného rohu
Smash Up! (Vojtěch „Vojta“ Šána) V této šílené a jednoduché karetní hře dostanete odpověď na pradávnou otázku. Kdo vyhraje když se střetne společenství zombií a robotů, proti alianci lepriconů a pirátů? S náhodně namíchaným balíčkem příšer si to rozdáte s ostatními hráči v boji o typické lokace jako jsou například hřbitov, hvězdná loď a obchoďák. Hra vyžaduje základní znalost anglického jazyka.
Star Wars: Imperial Assault (Ivo „okrasný ředitel ŽižConu“ Šebek) Nadupaná strategie ze světa Star Wars plná známých i neznámých hrdinů této oblíbené značky. Jeden hráč se ujme role impéria a až 4 další se ujmou role hrdinů rebelie, kteří se budou probíjet zástupy Stormtrůprů které na ně impérium bude valit. Parádní herní i visuální zážitek zaručen!
Star Wars: X-Wing Miniatures Game (Dalibor “Dalcor” Zeman) Star Wars X-Wing je moderní hra postavená na úspěšném modelu hry Wings of Glory. Ovládáte malé lodě (cca 2-7 lodí) a piloty známé ze seriálů či filmů ze světa Star Wars. Její výhodou jsou předbarvené modely a herní prvky. Chcete-li si vyzkoušet létat za největší esa Star Wars a vyzkoušet tuto jednoduchou hru, pak Aréna bude právě pro vás. Vyberte si svého hrdinu ať už je jím Soontir Fell, Wedge Antilles, Darth Vader, Luke Skywalker, Poe Dameron, Prince Xizor, Talonbane Cobra, či Grand Inquisitor a poměřte síly v aréně, kde se neumírá. Vyzkoušejte legendární X-Wingy, stíhačky TIE, prototyp Starviperu či přepadový stíhač Kihraxz.
Studená válka (Martin Čížek) Hra pro dva hráče, kdy jeden se ujme role Sovětského svazu a druhý Spojených států. Na hrací desce nápadně připomínající mapu světa si rozdají mocenský souboj pomocí karet nápadně připomínajících historické události dvacátého století. Zábava a poučení zaručeny.
Superšpión (Martina „M“ Denemarková) Ukrajinská párty hra, kde jeden z Vás je špión a ostatní musí zjistit, kdo to je. No, to už tady bylo, ale Superšpión tenhle klasický mód hry dotáhl k dokonalosti! Každá hra se odehrává na určitém místě (večírek, vesmírná stanice, křížová výprava), ale špión jako jediný neví, kde je! Po rozdání karet s rolemi se hráči za pomocí otázek a odpovědí snaží zjistit, kdo je špión a zároveň mu neodhalit, kde se skupinka nachází. Že to zní dobře? Je to ještě lepší!
Warhammer 40K a Horus Heresy: Demohraní (Lukáš „Katcher“ Kačinetz) Oživte bojiště temné budoucnosti, kde čeká jen válka! Poznejte jednu z největších a nejprodávanějších wargamingových her, která definovala žánr moderního wargamingu. Program navazující na přednášky, během kterého v sobotu následuje průběžné demohraní obou herních systémů či je možnost pozorovat komentovanou hru zkušenějších hráčů, podívat se na modely atd. Na demohraní vám zapůjčíme modely, metr, kostky, pomůcky a vše, co je potřeba.
Winter Tales (Pavlína "Cissia" Vernarová) Kdysi milovaný sníh jí připadal despoticky drsný, když okrádal její tělo o poslední zbytky tepla, které mělo. Dorotka se pokusila víc zachumlat do kabátu, ale vichr oblečení vždy oderval od starého těla a nechal mráz zakousnout se ještě hlouběji do zmrzlých kostí. Už byla na dohled od svého cíle. Ačkoliv viděla jen prastarou barabiznu na spadnutí se zatarasenými okny a dveřmi zasypanými sněhem, v srdci se jí probouzela naděje. Za těmito zdmi čeká Alenka, poslední spojenec, kterého má v nekonečném boji proti krutým vojákům zimy. Blízko dveří barabizny se usadil stín. Z mordy mu uniklo zavrčení a v nenávistně zamhouřených očích se zaleskl odraz nože, jenž stvoření tasilo. Pohlédl na těžce dýchající stařenku a vyčkával. Již brzy ji potká osud, jenž zasluhuje… Winter Tales je vyprávěcí desková hra pro 2-6 hráčů se silnými RPG prvky, kde příběh, jeho rozuzlení i vše ostatní závisí jen na postavách a hra je proto pokaždé naprosto odlišná. Hlavním prvkem ve hře Winter Tales jsou karty s příběhy. Z jedné strany jsou zimní a z druhé jarní. Karty jsou odrazem čisté imaginace – dobré i špatné, mohou být interpretovány mnohými způsoby a jsou potřeba k provádění všech povolených akcí. Hra bude uváděna se zvukovými kulisami.