Program ročníku 2022 je právě v přípravě. Nové aktivity přibývají každý den


Deskovky na programu

Ankh: Gods of Egypt
V dobách starověkého Egypta vyrostl na úrodných březích požehnaného Nilu mocný národ. A stejně jako lid samotný prosperovala i jeho božstva. Lidé stavěli bohům pomníky, přinášeli jim oběti a vzdávali úctu. Bohové na oplátku poskytovali svým uctívačům znalosti, nástroje a bohatství. Avšak některým bohům se dařilo lépe než jiným.

Ti, kteří se koupali v neopadající záplavě zbožnosti, se stali mocnými a vlivnými. Stačilo jim pokynout ruku a proměnili svět dle svého rozmaru. Ti, jejichž jména již nebyla blahořečena ústy věřících, chřadli a jejich moc se umenšila. Do údolí Nilu dorazila změna a se změnou přišla válka.

Mezi bohy nikdy nevládlo bratrství, a teď, když byla ohrožena samotná jejich existence, sebrala ta nejmocnější božstva veškerou svoji sílu, shromáždila stoupence a pochodovala do boje. Až se utiší vichry, usadí písek a zaschne krev, může v novém věku monoteismu triumfovat pouze jediný bůh. Který to bude?


Ankh: Bohové Egypta je kompetitivní hra pro 2-5 hráčů zasazená do starověkého mýtického Egypta v období přechodu od polyteismu k monoteismu. Každý z hráčů ovládá jednoho z bohů a jejich úkolem je získat dostatek zbožnosti, aby se stali jediným bohem Egypta. Zbožnost lze získat prostřednictvím monumentů postavených k poctě bohů a soupeřením s ostatními božstvy o nadvládu nad královstvím. Ve hře je též nutné shromažďovat stoupence a obětovávat je pro stavbu monumentů a za účelem odemknutí nových schopností. V průběhu hry se do konfliktu zapojí mýtičtí strážci, jednotlivé kraje budou rozděleny karavanami velbloudů a dva z bohů mohou dokonce splynout v novou božskou bytost.

Upozornění: Hra je v angličtině, nicméně textů není mnoho a všechny informace jsou veřejné.

Vypravěč: Martin "Smaug" Dvořák
Počet hráčů: 2-5
Arkham Horror 3. edice (2018)
Píše se rok 1926 a lidé stále slaví konec světové války a doufají, že žádná další již nepřijde. Vůbec však netuší, že lidstvo bude čelit mnohem větší hrozbě přicházející z jiného světa. Městem Arkham se plíží stín a neznámé prastaré síly čekají na svou příležitost tam kdesi mimo čas a prostor. Vyhrají tentokrát síly, které se snaží náš svět zotročit, nebo budou hráči schopní hrozbu odvrátit? Vydejte se s námi na toto mystické dobrodružství plné odporných monster, magie a nečekaných zvratů. Jen ti nejodvážnější vyšetřovatelé mohou zachránit svět.

Arkham Horror (třetí edice) je nejnovější vydání populární kooperativní deskové hry. Hráči se dostanou do rolí vyšetřovatelů, kteří se vydávají do hororového světa Call of Cthulhu z pera světoznámého autora H. P. Lovecrafta. Jako vždy bude osud celého světa na jejich bedrech.

Upozornění: hra je kompletně v angličtině. V případě, že angličtinu příliš neovládáš a přesto se chceš zúčastnit, nemusíš mít obavy. Organizátor ti s tím pomůže.

Vypravěč: Jiří "Králík" Fabiánek
Počet hráčů: 1-5
Batman: Gotham City Chronicles
Bane je zpátky v Gothamu. Joker zase něco chystá. Staňte se jedním z hrdinů a překažte padouchům jejich plány.

Batman: Gotham City Chronicles je semikooperativní hra, kdy jeden z hráčů hraje za padouchy a ostatní ze jednotlivé hrdiny (včetně Batmana). Upozornění: Hra je v angličtině, nicméně textů není mnoho a všechny informace jsou veřejné.

Vypravěč: Tomáš Volný
Počet hráčů: 1-3
Battlestar Galactica
Jsme ve válce! Cyloni zaútočili na 12 kolonií. Kobol – to je naše jediná naděje. Musíme doletět na Kobol. Cyloni teď vypadají jako lidé – kdokoliv z nás může být cylon. Dá se ještě někomu věřit? A nejsem já sám spícím agentem cylonů? Můžu si být vůbec něčím ještě jist?

Semi-kooperativní hra z prostředí sci-fi seriálu Battlestar Galactica pro 3-6 hráčů. Každý z hráčů hraje za jednoho člena posádky: Gaius Baltar, Kara „Starbuck“ Thrace, „Chief“ Galen Tyrol, Saul Tigh a další. Lidé chtějí doletět na Kobol, cyloni ne. Admirál vybírá cestu a rozkazuje pilotům. Prezident pořádá zasedání a tiskové konference. Piloti buď střílí po cylonech nebo se léčí na ošetřovně – záleží na úspěchu posledního letu. A Chief opravuje všechno, co se po cestě rozbije.

Upozornění: Není jisté, že se podaří odehrát celou hrou ve vymezené hrací době. V případě souhlasu všech účastníků je možno dohrávat i po jejím uplynutí.

Hra je v angličtině a obsahuje větší množství anglických textů.

Vypravěč: Tomáš "MonkaS" Lang
Počet hráčů: 2-7
Betrayal at House on the Hill
Podivuhodné přátelství pojí šestici dobrodruhů, kteří již nadále nemohli odolat vábení starého majestátního domu na kopci. Snad jen čiré šílenství je donutilo vstoupit a kousek po kousku prozkoumávat tento starodávný dům. Semknuti ve skupině procházejí vrzajícími chodbami a objevují opuštěné místnosti nevěda, že přímo ve svém středu mají zrádce, který čeká na svou příležitost. Vypustí z krbu na svobodu ohnivé netopýry? Bude si chtít hrát s voodoo panenkami či uspořádat starou dobrou hostinu z lidského masa?

Betrayal at House on the Hill je semikooperativní hra pro 3-6 hráčů založená na principu náhodného sestavování mapy. Hráči jsou v průběhu hry vystavováni mnohým zkouškám a jak všichni tušíme, starý strašidený dům jim nedá nic zadarmo. V určitou chvíli jednomu z hračů přeskočí a dle klíče v návodu se spustí některý z 50 scénářů. Počet scénářů a náhodně generovaná mapa přitom zajišťují, že se tato hra skutečně jen tak neohraje.

Hra je v angličtině a obsahuje delší anglický text jak pro zrádce, tak pro dobrodruhy. V případě, že angličtinu příliš neovládáš a přesto se chceš zúčastnit, nemusíš mít obavy. Vypravěč ti s tím pomůže.

Vypravěč: Tomáš "MonkaS" Lang
Počet hráčů: 2-6
Blood Rage
Legendární říše Midgard se otřásá. Blíží se Ragnarök – konec světa a vikinské bojovníky čekají poslední bitvy, které rozhodnou, kdo z nich usedne po boku Odina ve Valhalle!

Blood Rage je vysoce kompetitivní hra v základní verzi pro čtyři hráče. Každý z nich se chopí vedení jednoho z vikingských klanů a s pomocí bohů a legendárních bytostí se pokusí vybojovat si na mapě Midgardu co nejvíc slávy předtím, než svět definitivně zanikne. Skvělý mix strategicky náročné euro hry s atmosférickým ameritrashem, disponujícím mimo jiné krásnými figurkami, si vysloužil už několik cen, a proto nebude chybět ani na ŽižConu!

Hra je v češtině.

Vypravěč: Anna "Any" Volčíková
Počet hráčů: 2-4
Boj o Bradavice
Kooperativka pro dva až čtyři hráče (cca hodina). Deskovka, která přešla na Temnou stranu, a teď spolu musíte bojovat. Nakopete zadek Voldymu a jeho armádě poskoků, nebo zvítězí Smrtijedi? Anebo si snad chcete vyřídit osobní účty s Dolores, či Červíčkem? Máte jedinečnou příležitost stát se hrdinou a zachránit kouzelnický svět (Británii) před pádem.

Hra je v češtině.

Vypravěč: Terka Hříbková
Počet hráčů: 2-4
Brass: Birmingham
Strategická hra pro 2-4 hráče z období průmyslové revoluce v Anglii, kde hráči představují podnikatele budující své industriální impérium.

Základní princip hry spočívá v budování továren, dolů, pivovarů, průplavů a později železnic, přičemž zisk a vítězné body přináší až jejich vytěžení, resp. zobchodování. Brass je hra nepřeberných možností a tisíce cest k vítězství a záleží pouze, který hráč dokáže lépe přizpůsobit svou strategii průběhu hry.

Hra je jazykově nezávislá.

Vypravěč: Jakub "Karnasas" Polák
Počet hráčů: 1-4
Conan - pro pokročilé
Crome, nikdy jsem se k tobě nemodlil, nemám na to dar. Nikdo, ani ty sám, si nebude pamatovat, jestli jsme byli dobří nebo zlí lidé, za co jsme bojovali nebo proč jsme zemřeli. Jediné na čem záleží, je, že dva stáli proti řadě nepřátel, na tom záleží! Udatnost tě, Crome, těší. Splň mi tedy jedno přání: dopřej mi pomstu! A jestli neposloucháš, táhni do horoucích pekel!

Desková hra Conan se již objevila na několika předchozích ročnících ŽižConu. Na základě žádostí od několika návštěvníků nabízíme možnost zahrát si jednu z pokročilých misí Conanovské kampaně. Hra je v angličtině. Je ale bez problému hratelná i s minimální znalostí angličtiny. Organizátor bude nápomocen, nicméně jedná se o běh pro zkušené harcovníky, kteří již mají s hrou Conan zkušenost z minula.

Vypravěč: Jan "Janek" Straka
Počet hráčů: 2-5
Conan - pro začátečníky
Crome, nikdy jsem se k tobě nemodlil, nemám na to dar. Nikdo, ani ty sám, si nebude pamatovat, jestli jsme byli dobří nebo zlí lidé, za co jsme bojovali nebo proč jsme zemřeli. Jediné na čem záleží, je, že dva stáli proti řadě nepřátel, na tom záleží! Udatnost tě, Crome, těší. Splň mi tedy jedno přání: dopřej mi pomstu! A jestli neposloucháš, táhni do horoucích pekel!

Kooperativní desková hra Conan se odehrává ve slavném fantasy světě. Můžete hrát za Conana a klestit si cestu svým mečem skrze lebky nepřátel, nebo se stát jedním z jeho společníků používajících mocná kouzla či mistrovství zlodějského řemesla. Hra nabízí inovativní soubojový systém, hezky zpracované miniatury a inspirující mapy.

Hra je v angličtině. Je ale bez problému hratelná i s minimální znalostí angličtiny. Organizátor bude nápomocen.

Vypravěč: Jan "Janek" Straka
Počet hráčů: 2-5
Cthulhu Wars
Konečně je konstelace hvězd správná. Prastaří se probouzejí, monstra kráčí po Zemi, lidstvo je ztraceno. Ale boj nekončí – je třeba rozhodnout, který z Prastarých bude vládnout tomu, co ze Země zbývá.

Cthulhu Wars je rychlá strategická hra o konci světa. Hráči dostávají do rukou frakce jednotlivých Prastarých, jejich kultisty a přisluhovače, a posléze i Prastaré samotné. Můžete hrát za Velkého Cthulhu, Nyarlathotepa, Shub Niggurath či převzít kontrolu nad jinými monstrozitami Lovecraftovského univerza.

Autorem hry je Sandy Petersen, což samo o sobě zaručuje kvalitní zábavu. Figury monster a Prastarých jsou vytvořeny s nebývalou péčí, jejich detaily jsou přímo oslňující, což požitek ze hry ještě znásobuje.

Hra je sice pouze v anglickém jazyce, ale budou k dispozici překlady herních textů, a navíc veškeré texty jsou veřejné, takže není problém kdykoli v průběhu hry texty vysvětlit.

Vypravěč: David "Ambeřan" Maleček
Počet hráčů: 2-7
Cthulhu: I smrt může zemřít
Jak zabít Prastarého?
Krok 1: Zešílet
Krok 2: Vyvolat Prastarého
Krok 3: Pořádně ho nakopat do jeho chapadlaté prdele!
Tak jednoduchý plán přece nemůže selhat, ne?!


Vaším úkolem bude vžít se do role skupiny „vyšetřovatelů“ (nesourodé skupiny vyšinutých hovad vystavené temným znamením, kteří záhadně utekli z cvokárny) a pokazit večírek jiné skupiny rozjařených kultistů a jejich bubáků slavících příchod svého vyvoleného Prastarého boha, který udělá na světě konečně pořádek. Jak už to tak bývá, správné vyšetřování je plné násilí, krve a šílenství, a tak vám nezbyde nic jiného než si vzít první věc, která dokáže ublížit, pronést jeden citát, nezapomenout se pomodlit k bohům kostek a vyrazit na párty
Hra je čistokrevný dungeon crawler (kooperativní a plný kostek), takže nečekejte kdovíjak rozvinuté záhady a šifry ani náročnost pravidel. Prostě běháte po místnostech a zabíjíte spoustu zlosynů, co chtějí zabít vás, sem tam něco rozbijete, abyste se nakonec utkali s finálním bossem.
Hra vám ale nedá nic zadarmo a kooperace je důležitá. Jak už to tak bývá, kostky ve hře zařizují plno náhody, napětí a dalších zábavných momentů. Nicméně je tu několik mechanismů, které vám pomáhají s náhodou pracovat, a také zajímavý vývoj postav během hry, který pramení z vašeho šílenství.
Hra je v češtině.

Vypravěč: Tomáš Volný
Počet hráčů: 1-5
Dark Ages
Nové milénium, příležitosti středověké Evropy dříve neviděné a tvá říše čeká. Staň se osadníkem, budovatelem, vzdělancem či dobyvatelem. Vybuduj vlastní cestu za královskou korunou

Dark Ages je historicky inspirovaná strategická hra pro 2–4 hráče, zasazená do středověké Evropy s inovativním mechanismem výběru akcí. Ten staví hráče mezi dilema, kdy pokud nechají své akční žetony na herní desce, mají větší šanci na získání bonusových akcí, nicméně zdroje získají až v momentě, kdy se rozhodnou akční žetony vzít zpátky. Na výběr je z řady historických vůdců, z nichž každý má své unikátní bonusy, které jim mají dopomoci k vítězství.

Expandujte do barbarských teritorií, zakládejte a opevňujte města, vyvíjejte nové technologie, budujte kostely nebo rozdrťte své protivníky – vše pro to, aby se váš vůdce nesmazatelně zapsal do historie Evropy.

Upozornění: hra je v angličtině. V případě, že angličtinu příliš neovládáš, a přesto se chceš zúčastnit, nemusíš mít obavy, organizátor ti s tím pomůže.

Vypravěč: Jakub "Karnasas" Polák
Počet hráčů: 2-8
Dune: Imperium - Rise of IX
Koření. Nikoliv přísada do pokrmů ve Vaší kuchyni, ale drahocenná surovina poskytující výhodu pro ty, jenž kontrolují Arakis, jinak známou jako Duna. Úkolem bude dominovat a vyhrát sběrem bodů, intrikami během hry a správnou volbou pozic a bojem, který přinese odměny i ztráty. Jaký rod budete zastupovat? Jakou schopnost získáte a jaké spojence zvolíte? Volba je vždy, ale protivníci nebudou čekat na Váš plán. Neplánujte zbytečně, ale efektivně, protože tak mohou činit druzí.

Duna: Impérium s novou expanzí, upravuje herní desku stejně jako nová vylepšení pro Váš rod. Nové karty a vůdci přináší další výhody a efekty.

Zvítězíte jen, když získáte určitý počet bodů, a ani potom není vše zcela jisté, jestliže nemáte skutečně znatelný náskok. Hra bude dlouhá a vítěz jen jeden. Hodně štěstí.

Hra je v češtině.

Vypravěč: Marcel "Marzee" Horšovský
Počet hráčů: 2-4
Human Punishment: Social Deduction 2.0
Human Punishment: Social Deduction 2.0 je deduktivní hra, v níž hrajete za jeden ze tří týmů (lidé, stroje, psanci). Lidé a stroje hrají spolu, zatímco psanci každý sám za sebe. Vaše identita, kterou se ostatní postupně snaží zjistit, je určena kombinací tří karet. V každém tahu se podíváte na jednu soupeřovu kartu a ostatním hráčům o ní můžete povědět cokoliv - můžete mluvit pravdu, můžete i lhát. Většinu hry tak netušíte, kdo je váš nepřítel, kterého chcete eliminovat, a kdo hraje s vámi.

Hra je v angličtině. Ke hraní je potřeba základní znalost anglického jazyka.

Vypravěč: Ivo "Ivo" Denemark
Počet hráčů: 2-5
Chaos in the Old World
Na nebi byla spatřena dvouocasá kometa, zvěstovatel převratných událostí. V lesích Říše slídí zmutované bestie, na venkově dle zpráv císařských inkvizitorů bují zvrácené kulty uctívačů Chaosu jako houby po dešti. Ve velkém městě Nulnu udeřila morová epidemie a nikdo již nestačí odklízet mrtvé. Avšak nákaza Chaosu má mnoho podob a může se skrývat kdekoliv. Zatímco se šlechtici Tiley a Estálie oddávají svým zvrhlým potěšením, shromažďuje se v pustinách poblíž severního pólu armáda, jakou Starý svět dosud neviděl. Od svého vpádu do Starého světa Chaos po tisíce let sílil a nyní se zdá být připraven zasadit poslední úder. Jediné, co tomu ještě brání, je samotná podstata Chaosu. K velkému štěstí všech inteligentních bytostí věnují čtyři temní bohové, Mocnosti Chaosu – Khorne, Krvavý bůh; Nurgle, Pán nákazy; Tzeentch, Měnitel cest a Slaanesh, Princ extáze – většinu své pozornosti vzájemnému soupeření ve snaze o převahu vlastního principu. A v kanálech pod Nulnem zatím čeká na svou příležitost hlodavčí rasa Skavenů, uctívači Rohaté krysy…

Chaos ve Starém světě (Chaos in the Old World) je zasazen do známého prostředí Warhammeru a dává vám příležitost zahrát si pro jednou za ty zlé. Hra má střední podíl náhody, nabízí zajímavé strategické možnosti. Velkou výhodou je variabilita, kdy při hraní za každou Mocnost vede k vítězství odlišná cesta, přesto jsou v případě zkušenějších hráčů šance jednotlivých bohů poměrně vyvážené. Hra si přitom zachovává svižné tempo a je obvykle dohratelná během dvou až tří hodin.

Hra je v češtině (neoficiální překlad karet z www.zatrolene-hry.cz).

Vypravěč: Martin "Smaug" Dvořák
Počet hráčů: 3-5
Chicago 1875: City of the Big Shoulders
Spravujte společnosti, investujte do akcií a optimalizujte dodávky zboží v 70. letech v Chicagu.

Chicago v roce 1871 schvátil velký požár a poté, co uhasl, se objevila ještě větší investiční příležitost. Jako bohatí průmyslníci budete budovat nové části města, a hlavně řídit vaše firmy k co největšímu zisku.

Chicago 1875 spojuje strategicky hutné obchodování s akciemi známé z „vláčkových“ her žánru 18xx se svižným mechanismem worker placementu. Výsledkem je skvělá ekonomická strategie, ve které se budete cítit jako uhlobaron bez toho, abyste se museli umazat.

Hra je jazykově nezávislá.

Vypravěč: Marcel “Kalgys” Rodák
Počet hráčů: 2-4
Kaskádie
Nenáročná, zábavná rodinná hra pro jednoho až čtyři hráče na čtyřicet minut. Spolu se ocitneme v divoce bijícím srdci Skalistých hor. Úkolem je vybudovat úspěšné a rozmanité ekosystémy, za což kápnou nějaké body. Možná i vítězství… a to se vyplatí, Horste. Tahle příjemná oddechovka určitě nezpůsobuje závislost. Můžete přestat, kdy chcete. Ale možná nebudete chtít…
Hra je v češtině.

Vypravěč: Terka Hříbková
Počet hráčů: 2-4
Lift Off
Už od pradávna lidstvo snilo o cestování mezi hvězdami. Roku 1957 se tento sen stal skutečností a od té doby se rozhořel závod. Nyní jen záleží jestli to bude Vaše agentura, která to dotáhne nejdále do hlubin temného vesmíru.

Lift Off je strategická hra pro 2-4 hráče, která Vás postaví do čela vesmírné agentury. Hra je založena na principu draftování karet specialistů, kteří Vám zpřístupní své specifické akce. Bude tak postupně rozvíjet nejen svoje rakety, ale i laboratoře a mezinárodní vesmírnou stanici. Posílejte na orbitu první satelity, těžte minerály z asteroidů, nebo přistaňte na nové planetě, ale dejte si pozor, ať nepřekročíte svoje výdaje, neboť pouze nejefektivnější agentura může vést lidstvo vstříc hlubinám vesmíru a zapsat se tak nesmazatelně do dějin.

Vypravěč: Jakub "Karnasas" Polák
Počet hráčů: 1-4
Mars: Teraformace – Expedice Ares
Mars: Teraformace – Expedice Ares je samostatná karetní hra na motivy velepopulární deskové hry Mars: Teraformace. I zde bude vaším hlavním cílem v roli mocných korporací osidlovat Mars, z čehož bude mít vaše korporace profit. Hráči plánují své tahy a posléze na základě toho zahrávají karty rozvoje, výstavby, aktivují modré karty či hrají výzkum (v tomto se hra trochu podobá skvělé hře Race for the Galaxy). Postupně se snaží postavit co nejlepší engine (součinnost karet). Cílem je pochopitelně v průběhu hry a na jejím konci nahrát co nejvíce bodů. Expedici Ares se podařilo zachovat teraformingový pocit z původního Marsu v daleko kratší herní době. Hra je určena pro 1 až 4 hráče, v případě rychlé hry lze zahrát opakovaně.

Hra je v češtině.

Vypravěč: Jana Balanová
Počet hráčů: 1-4
Na vlnách neznáma
Johó! Vzhůru na palubu, napnout plachty a vstříc dobrodružství! Na širém moři na vás čekají vás nezapomenutelné zážitky, poklady, bitvy a možná i šťastný konec.

Ve hře Na vlnách neznáma se vtělíte do role člena posádky nejskvělejší pirátské lodi, která se kdy plavila po všech sedmi mořích. No dobrá, možná to není ta úplně nejskvělejší loď, vlastně se jí ani neblíží, ale rozhodně to není ta nejhorší! Pod velením velmi svérázného kapitána budete usilovat nejen o dosažení společného cíle výpravy, ale i o svůj vlastní cíl a samozřejmě o nehynoucí slávu.

Není třeba se bát složitých herních mechanismů. Pravidla jsou jednoduchá a pochopil by je i kapitánův přestárlý lodní papoušek. Celou hrou provází velmi přehledná aplikace, která je kompletně nadabovaná do češtiny, takže vlastně nemusíte ani číst (to většina pirátů beztak neumí).

Nejúžasnější částí hry je samozřejmě příběh. Budete mít možnost vybrat si z 21 pirátů z nichž každý má svůj vlastní unikátní charakter, minulost, sny a cíl. Navštívíte mnoho nádherných kouzelných lokací, vybojujete epické bitvy a ukořistíte hodnotné poklady. Každé rozhodnutí, které ve hře uděláte nebo které za vás rozhodne kostka, posune příběh dál, ledaskdy tam, kam byste ani nečekali. Při tom všem se navíc budete královsky bavit – Na vlnách neznáma se totiž celá nese v příjemně humorném duchu.

Takže na co ještě čekáte, vy mořský krysy? Okamžitě se naloďte a můžeme vyplout!

Vypravěč: Petr "Rausek" Rauner
Počet hráčů: 3-6
Oath: Chronicles of Empire and Exile
Kancléř složil Přísahu, zavázal se bránit Říši před Vyhnanci a jejich pokusy o rozboření starých pořádků. Armáda Říše je mocná a snadno si poradí s bandity a zloději, ale co když se Vyhnanci rozhodnou spolupracovat, nebo se jim dokonce povede přesvědčit Kancléře, aby je jmenoval čestnými Občany Říše? Dá se takovým lidem věřit, že budou věrně sloužit ve prospěch Říše a pomohou Kancléři dodržet Přísahu, nebo sledují vlastní agendu a pokusí se rozložit Říši zevnitř?

Staňte se součástí historie a zapište další list do Kroniky, která vypráví o střetech mocných i o osudech nízkých obyvatel Říše.


Vysoce komplexní asymetrická hra s legacy prvky. Hráči se budou budou snažit kontrolovat území, na kterém za pomoci laskavostí od obyvatel Říše zkusí převzít moc a změnit Říši podle svých představ nebo z pozice Kancléře udržet v Říši pořádek.

Kdo by však chtěl žít v Říši Kancléře, který nedokáže dodržet svou Přísahu? K vítězství však bude kromě vojenské síly třeba i trocha diplomacie a vyjednávání. Každá akce pak postupně vypráví příběh, který formuje celou Říši, a občas hráč může dojít i k tomu, že boj a intriky jednoduše nestojí za to, a příběh samotný je hráči dostatečnou odměnou.

Hra záměrně pracuje s kontroverzní mechanikou označovanou jako „kingmaking„. Hráč se občas dostane do bodu, ve kterém zjistí, že nemá jak hru vyhrát ve svůj prospěch, ale jeho akce může přinést vítězství jinému hráči. Pokud je vám tato mechanika ve hrách nepříjemná, promyslete si prosím důkladně svou účast na hře.

Upozornění: hra je v angličtině. Ke hraní je potřeba základní znalost anglického jazyka.

Vypravěč: Antonín "DeadKing" Citron
Počet hráčů: 2-4
Quodd Heroes
Quodd Heroes je dobrodružná hra, ve které hrajete za hrdiny ve tvaru kostky. Pěti ze šesti stran své postavy pak přiřadíte jinou pohybovou dovednost (šestá strana má schopnost jedinečnou pro vaši postavu).
Kostky se kutálí, skáčou, kloužu, apod. Hra má různé módy – kooperativní, semikooperativní i každý proti každému. A hrát můžeme jednoduchý závod, boj o vlajky či další podle předem připravených scénářů.
Hra je v angličtině a obsahuje větší množství anglických textů.

Vypravěč: Tomáš Volný
Počet hráčů: 1-5
Robo Rally (2016)
Procedure Vpravobok {
  Vlevobok
  Vlevobok
  Vlevobok
}

JeZeď {
  Vpravobok
} Jinak {
  Krok
}

JeRobot {
  Laser
  Laser
  Laser
}


Tato desková hra odpovídá na odvěkou otázku: Co by se stalo, kdyby lidstvo používalo k řízení továren umělou inteligenci? Uhodli jste. Umělá inteligence by po poslední směně každou noc pořádala závody robotů mezi dopravníkovými pásy, bezednými jámamiTM, laserovými paprsky a dalšími běžnými součástmi každé obyčejné továrny.

Naprogramujte svého robota, shoďte jednoho konkurenta do bezedné jámyTM, zahlťte druhého spamem, trefte třetího dvojitým laserem a staňte se vítězem Robo Rally! Potíž je v tom, že robot svůj program vykoná bez ohledu na vnější zásahy. Takže pokud vás po prvním příkazu z pěti někdo posunul o políčko doleva, bude zbytek vašeho kola dost divoký.

Abyste si zahráli, není nutné umět programovat v Robotu Karlovi, protože tahle střelená hra se jednoduše ovládá kartami povelů. Některé z nich a karty vylepšení obsahují angličtinu, ale vypravěč vám s nimi rád pomůže.

Vypravěč: Vladimír “Vildak” Špína
Počet hráčů: 2-6
Root
Pradávné rody Orlího hnízda vládnou nad lesem ze svých hřadů vysoko v korunách stromů, povýšeni nad běžnou lesní zvěř. Ta má ovšem své vlastní hrdiny – Lesní alianci utlačovaných zvířátek, která chrání nevinné, bohatým bere a chudým dává. Pracují v utajení, ale když jich je potřeba, nikdy se nebojí zasáhnout. Běžný chod lesa byl nedávno narušen, když se objevila kočičí Markýza, která zamýšlí přinést do lesa civilizaci, průmyslovou revoluci a svou svrchovanou osvícenou vládu. Nezapomínejme ale na šedou eminenci, která prochází lesem ve stínech stromů a dokáže s nimi snadno splynout. Nikdo neví, kdo to opravdu je, někteří ho popisují jako mývala, jiní jako starého vlka… Ale jedno je jisté, každý chce mít Vagabunda na své straně a Vagabund se neštítí využít kohokoliv.

O probíhajícím konfliktu se navíc dozvěděli vychytralí bobří obchodníci ze Společnosti Říčního lidu a hned připluli po řece prodávat zbraně všem válčícím stranám. Svoji vlastní agendu pak sledují náboženští fanatici z tajemného Ještěří kultu.

Kdo nakonec získá vládu nad lesem?


Root je jednou z nejlépe hodnocených a nejúspěšnějších ameritrashových her posledních let. Jedná se o asymetrickou konfliktní hru, která má společná základní pravidla, jednotlivé frakce jsou nicméně značně rozdílné a vítězství za každou z nich vyžaduje naprosto odlišnou strategii.

Hra je v českém jazyce a je k dispozici včetně rozšíření Říčního lidu.

Vypravěč: Kateřina "Morgana" Poláková
Počet hráčů: 2-5
Rurik: Dawn of Kiev
Nad Kyjevskou rusí se stahují mračna. Velkoknížete Vladimír I. zemřel a zanechal po sobě příliš mnoho ctižádostivých potomků. Několik jeho synů a dcer se začalo připravovat a nepotrvá dlouho než se rozhoří boje. Kdo z nich, ale nakonec zvítězí?

Rurik: Dawn of Kiev je strategická hra pro 2-4 hráče, kombinující prvky workerplacementu a area control, kde hráči hrají za jednoho z usilovatelů o velkoknížecí stolec. Hra probíhá tak, že všichni hráči nejprve pomocí svých figurek naplánují své akce a teprve pak je vyhodnocují. K plánování akcí se tu používá unikátní princip, kdy figurky hráčů mají rozdílnou sílu a silnější figurky vytlačí slabší z výhodnějších akcí, ale slabší figurky hrají dřív a mají možnost uplácet, aby si za peníze imaginárně zvýšili sílu. Možností jak získávat vítězné body je mnoho, stavění budov, plnění úkolů, nebo samozřejmě boj. Je tak na hráčích rozhodnout, jaká cesta je nejvhodnější k tomu aby je vynesla až na Kyjevský trůn.

Hra je jazykově nezávislá.

Vypravěč: Jakub "Karnasas" Polák
Počet hráčů: 1-4
Sentinels of the Multiverse
Baron Blade, šílený vědec a diktátor se připravuje, aby pomocí Terra-Lunárního Translokátoru způsobil kolizi Měsíce se Zemí. Citizen Dawn a její fanatičtí následovníci plánují nastolit nový světový řád založený na nadřazenosti lidí se superschopnostmi. Akash'Bhuta, obří pokřivený elementál se může každým dnem probudit, aby se znovu pokusila zbavit planetu infekce známé jako lidská civilizace. Mimozemská rasa Thorathianů se mezitím chystá přidat Zemi na nekonečný seznam dobytých planet. Robot Omnitron dospěl objevil geniální řešení všech konfliktů v historii lidstva, stačí se přece je zbavit všech lidí. Středoškolačka Lilian Corvus objevila magickou masku...

Ve hře Sentinels of the Multiverse se každý hráč chopí jednoho ze superhrdinů jako superrychlá supervědkyně Tachyon, mimozemšťan ovládající počasí Tempest, nesmrtelný maorský válečník Haka, inkarnace boha slunce Ra, Bunker ovládající obří mechanické brnění, nekompromisní anděl odplaty Fanatička, mladá technopatka Unity, aby společně zastavili jednoho ze superpadouchů. Každá bitva se navíc odehrává v klasickém komiksové prostředí, jako výzkumná stanice na marsu, vulkanický ostrov s dinosaury, nebo oficiální sídlo superhrdinského týmu či ruiny Atlantidy. Každý hrdina, padouch či prostředí je mají svůj unikátní balíček karet se specifickým tématem a mechanikami. Padouši a prostředí jsou plně automatizovaní. Sentinels of the Multiverse: Definitive edition je druhou edicí kooperativní karetní hry založení superhrdinských komiksech vydávaných po mnoho desetiletí společností Sentinel Comics, která je sice zcela fiktivní a žádný komiks nikdy nevydala, ale má bohatý příběh, který se vine několika stolními hrami, RPG, počítačovou hour a oficiálním podcastem.

Hra je v angličtině, ale texty na kartách nejsou nijak těžké a vypravěč vám s nimi případně pomůže.

Vypravěč: Vítězslav Zeman
Počet hráčů: 5
Skull Tales: Full Sail!
Yo ho, the pirate life, the flag of skull and bones
a merry hour, a mug of rum and a hey for Davy Jones

Proslýchá se, že kapitán Jones ví o ohromném pokladu ukrytém národy, které v Karibiku žily ještě před příchodem kolonistů. Každý má zájem si z něj něco odnést a když se provalilo, že se kapitán ztratil v džungli v blízkosti Tortugy, jeho posádka se okamžitě vydala ho hledat.


Skull Tales je semikooperativní hra, ve které se hráči stávají piráty a prožívají dobrodružství, při nichž se plaví po oceánech, prozkoumávají tajuplné ostrovy a snaží se nahrabat si co nejvíce zlata nebo prestiže. Jenom jeden z nich může skončit jako kapitán.

Hra je v angličtině, základní znalosti angličtiny jsou potřebné.

Vypravěč: Ondřej "Koumes" Wencl
Počet hráčů: 2-5
Spirit Island
Půjdeme ještě kousek. Tam za tou zatáčkou je další osada, ve které nabereme čerstvé zásoby. Už bychom měli vidět kouř z jejich komínů… Něco je špatně. Velmi špatně! Ta strž tu nebyla. Co tu všude dělají ty zatracené liány? A proč se nám omotávají kolem našich těl??? Je to past, utíkejme! Na ostrově nejsme sami… je živý!

Ve hře Spirit Island hráči hrají za mocné duchy ostrova (Hladový dosah oceánu, Vitální síla země, Noční můry noci, Tancující stíny plamene a další…), kteří chrání svůj ostrov před agresivními kolonizátory. Jedná se o kooperativní hru, ve které je cílem eliminovat všechny nájezdníky dřív, než jich bude moc a než ostrov pohltí zkáza kolonizátorského drancováním, pleněním a znečišťováním.

Hra je v angličtině a obsahuje malé množství jednoduchých textů. V případě, že angličtinu příliš neovládáš a přesto se chceš zúčastnit, nemusíš mít obavy.

Vypravěč: Marcel "Marzee" Horšovský
Počet hráčů: 1-4
Tawantinsuyu: Říše Inků
Po porážce Čanků, našich odvěkých nepřátel, jsem se já, veliký Sapa Inka Pačakutek, rozhodl podělit se o znalosti svého otce Slunce s obyvateli všech čtyř koutů světa. Je třeba těmto zaostalým barbarům přinést pěstování brambor a kukuřice na zemědělských terasách, aby již nikdo nehladověl, stavitelské a tkalcovské umění, aby nadále nepřebývali v chatrčích a nechodili v hadrech, ukázat jim správnou organizaci společnosti a především je poučit o uctívání Slunce, mého otce.

Na vás, mé děti, proto čekají mnohé úkoly. Jako diplomaté a generálové musíte přesvědčit národy všech čtyř koutů světa o výhodách připojení k naší říši. V nepřístupném terénu And bude pro rychlý přesun armád i poslů třeba postavit dobré cesty a vysoká schodiště, které umožní její efektivní správu. Konečně pak nesmíte zapomínat stavět posvátné sochy a pravidelně při slavnostech obětovat čiču a lamy, aby byli můj otec a další bohové spokojení. Ten z vás, který v mých očích zvládne svůj úkol nejlépe, se stane mým nástupcem!


Tawantinsuyu: Říše Inků je strategická euro hra pro 2-4 hráče na principu workerplacementu. Hráči vysílají své služebníky - architekty, posly, řemeslníky, kněze a válečníky - z ústředního chrámu Korikanča za účelem sběru surovin, dobírání karet, stavby schodišť, budov a soch a tkaní tapisérií. Každý služebník pracuje nejlépe pohromadě s dalšími stejného povolání, cesta na nižší terasy je však dlouhá a namáhavá, obzvláště tehdy, když není usnadněna vybudováním schodiště. Hráči mohou mít na ruce nejvýše 2 služebníky a vždy na konci tahu si mohou dokoupit 1 ze společné zásoby, čímž zároveň ovlivňují délku hry. Je však třeba pečlivě zvažovat, zda se vyplatí umístit služebníka nebo raději aktivovat svého velekněze v Korikanče, který umožňuje spustit pro všechny hráče několik klíčových speciálních akcí (vyvolání války, obětování bohům, využití produkčních budov).

Hra je v češtině.

Vypravěč: Martin "Smaug" Dvořák
Počet hráčů: 1-4
Terra Mystica
Jako vůdce jednoho ze čtrnácti národů se snažíte během několika kol o co možná největší rozvoj své říše.

Téměř každý z národů má dvě unikátní schopnosti, které ho odlišují od ostatních. Největším rozdílem je však jiný typ krajiny, který je možné s daným národem osidlovat. Každý národ si však okolní krajinu může teraformovat, aby mohl rozšiřovat svá sídla. Zvláštností je také možnost zisku nemalých bonusů, pokud máte stavby v blízkosti svých soupeřů, což způsobuje při osidlování preferenci kamarádit se oproti stranění se.

Hra je velice strategicky-ekonomického charakteru s minimálním prvkem náhody. Čisté euro, ve kterém se body získávají několika způsoby, a bude jen na vás si spočítat/odhadnout ten nejvýhodnější způsob.

Ha je jazykově nezávislá.

Vypravěč: Karolína "Sockája" Horáková
Počet hráčů: 2-5
Vysoké napětí
Povolání?“ „Uhlobaron.“ „Hm. To musí být zajímavé povolání.“ „Mě to baví. Mám 2 uhelné elektrárny, ale láká mě i jádro. Můžete se podívat, jak se bude dařit jádru?"

Vysoké napětí je hra na energetické giganty, kteří elektrifikují předem určené území. Vy, jako představenstvo jedné z korporací, budete stavět elektrárny, připojovat města do soustavy a dodávat jim elektřinu. To znamená i nakupovat palivo, skladovat zásoby, pokud bylo na trhu zrovna za výhodnou cenu a hlavně … hlavně inkasovat příjmy.

Hra je jazykově nezávislá, kalkulačka doporučena. Mapu zvolíme jednu ze základních.

Vypravěč: Anna "Any" Volčíková
Počet hráčů: 2-6
World of Warcraft: Wrath of the Lich King
V tomto epickém dobrodružství ze světa World of Warcraft se hráči vypraví na zmrzlý kontinent Northrend v Azerothu, aby čelili armádám samotného Lich Kinga!

Hra je založena na herním systému a mechanikách populárního Pandemicu, ale silně přizpůsobených právě světu populární MMORPG hry. Hrady, chrámy, bojiště a mnoho dalšího čeká hrdiny na výpravě touto zmrzlou krajinou. Hra je kooperativní, a tak musíte plnit úkoly, stavět pevnosti a čelit nemrtvé legii společně se svými spoluhráči. Hra je určena pro 1 až 5 hráčů, v případě rychlé hry lze zahrát opakovaně. Předchozí zkušenosti se systémem Pandemic výhodou, avšak nejsou vyžadovány.

Hra je v češtině.

Vypravěč: Jana Balanová
Počet hráčů: 1-4
Zeměplocha: Ankh-Morpork
Vítejte v Ankh-Morporku, největším, nejsmradlavějším, ale také „nejzajímavějším“ městě celé Zeměplochy. Patricij města lord Vetinari zmizel a občané volají po nové vládě pevné ruky. Ujme se kontroly nad městem některý ze šlechtických rodů, nebo lidé uvítají návrat krále, který znovuobnoví klid a pořádek? Na druhou stranu, Patricijova nepřítomnost může být jen dočasná a jeho služebníci se možná skrytě potulují městem a tahají za nitky moci ve prospěch svého pána.

Zeměplocha: Ankh-Morpork je hra se skrytými rolemi z oblíbeného univerza Pratchettovy Zeměplochy, ve které se budete snažit získat převahu na městském plánu a současně splnit vlastní tajnou agendu. K tomu vám budou pomáhat rozličné postavy z Pratchettova světa zachycené na herních kartách.

Pro aktivitu bude hra k dispozici v luxusním provedení s keramickými figurkami umocňujícími herní zážitek. Zároveň bude po dohodě možné hru zahrát včetně neoficiálního rozšíření, které obsahuje nové karty postav, událostí a další prvky.

Hra je v češtině.

Vypravěč: Tomáš Boleslav
Počet hráčů: 2-9