Program ročníku 2023 je právě v přípravě. Nové aktivity přibývají každý den


Deskovky na programu

Ankh: Gods of Egypt
V dobách starověkého Egypta vyrostl na úrodných březích požehnaného Nilu mocný národ. A stejně jako lid samotný prosperovala i jeho božstva. Lidé stavěli bohům pomníky, přinášeli jim oběti a vzdávali úctu. Bohové na oplátku poskytovali svým uctívačům znalosti, nástroje a bohatství. Avšak některým bohům se dařilo lépe než jiným.

Ti, kteří se koupali v neopadající záplavě zbožnosti, se stali mocnými a vlivnými. Stačilo jim pokynout ruku a proměnili svět dle svého rozmaru. Ti, jejichž jména již nebyla blahořečena ústy věřících, chřadli a jejich moc se umenšila. Do údolí Nilu dorazila změna a se změnou přišla válka.

Mezi bohy nikdy nevládlo bratrství, a teď, když byla ohrožena samotná jejich existence, sebrala ta nejmocnější božstva veškerou svoji sílu, shromáždila stoupence a pochodovala do boje. Až se utiší vichry, usadí písek a zaschne krev, může v novém věku monoteismu triumfovat pouze jediný bůh. Který to bude?


Ankh: Bohové Egypta je kompetitivní hra pro 2-5 hráčů zasazená do starověkého mýtického Egypta v období přechodu od polyteismu k monoteismu. Každý z hráčů ovládá jednoho z bohů a jejich úkolem je získat dostatek zbožnosti, aby se stali jediným bohem Egypta. Zbožnost lze získat prostřednictvím monumentů postavených k poctě bohů a soupeřením s ostatními božstvy o nadvládu nad královstvím. Ve hře je též nutné shromažďovat stoupence a obětovávat je pro stavbu monumentů a za účelem odemknutí nových schopností. V průběhu hry se do konfliktu zapojí mýtičtí strážci, jednotlivé kraje budou rozděleny karavanami velbloudů a dva z bohů mohou dokonce splynout v novou božskou bytost.

Upozornění: Hra je v angličtině, nicméně textů není mnoho a všechny informace jsou veřejné.

Vypravěč: Martin "Smaug" Dvořák
Počet hráčů: 2–5
Archa Nova
Budujte pro své chlupaté i nechlupaté miláčky výběhy a speciální pavilony dle jejich životních potřeb a k tomu kiosky s altánky pro unavené návštěvníky. Práce v různých asociacích vám umožní spojit síly s partnerskými zoologickými zahradami a univerzitami po celém světě. Jako moderní, vědecky řízená zoologická zahrada ovšem nesmíte zapomínat na podporu ochranářských projektů pro zachování rozmanitých živočišných druhů a nepodceňovat důležitost různých expertů a sponzorů, díky jejichž finančním prostředkům bude vaše zoo ještě více vzkvétat.

Archa Nova je komplexní ekonomická hra založená na velkém množství unikátních karet zvířat, specialistů, sponzorů a projektů. Každý hráč má možnost začínat s jinak specializovaným areálem a tomu přizpůsobit svoji herní strategii. Akce hráči provádí pomocí 5 karet akcí, které jsou sice pro všechny hráče stejné, ale síla jejich efektu se mění podle toho, kdy je hráči spustí. Hráč, který dosáhne optimální kombinace atraktivity a ochrany, vybuduje nejúspěšnější zoo a vyhraje hru.

Hra je v češtině

Vypravěč: Klára "Direwolf" Vašáková
Počet hráčů: 1-4
Arkham Horror 3. edice (2018)
Píše se rok 1926 a lidé stále slaví konec světové války a doufají, že žádná další již nepřijde. Vůbec však netuší, že lidstvo bude čelit mnohem větší hrozbě přicházející z jiného světa. Městem Arkham se plíží stín a neznámé prastaré síly čekají na svou příležitost tam kdesi mimo čas a prostor. Vyhrají tentokrát síly, které se snaží náš svět zotročit, nebo budou hráči schopní hrozbu odvrátit? Vydejte se s námi na toto mystické dobrodružství plné odporných monster, magie a nečekaných zvratů. Jen ti nejodvážnější vyšetřovatelé mohou zachránit svět.

Arkham Horror (třetí edice) je nejnovější vydání populární kooperativní deskové hry. Hráči se dostanou do rolí vyšetřovatelů, kteří se vydávají do hororového světa Call of Cthulhu z pera světoznámého autora H. P. Lovecrafta. Jako vždy bude osud celého světa na jejich bedrech.

Upozornění: hra je kompletně v angličtině. V případě, že angličtinu příliš neovládáš a přesto se chceš zúčastnit, nemusíš mít obavy. Organizátor ti s tím pomůže.

Vypravěč: Jiří "Králík" Fabiánek
Počet hráčů: 1-5
Awkward Guests: The Walton case
Awkward Guests je jedinečná dedukční hra s nekonečnou možností opakovaného hraní. Vraždu pana Waltona můžete ztvárnit tolika různými způsoby, že nikdy nebudete hrát dvě podobné hry! (Pan Walton vám za to nepoděkuje.)

Hra vás vyzývá, abyste při řešení každého případu využili skutečné detektivní schopnosti. Abyste záhadu vyřešili, musíte vyslechnout podezřelé, vyslechnout personál domácnosti, prozkoumat místo činu, hledat stopy v areálu Waltonova sídla a nahlédnout do policejních zpráv. To vše budete dělat při výměně informací s protivníky nebo je před nimi skrývat, takže se připravte na využití všech svých detektivních schopností! KDO zabil pana Waltona? JAK vrah ukončil jeho život? PROČ ho vrah zabil? Byl tu nějaký KOMPLIC?

Hraje v angličtině, stačí základní znalost.

Vypravěč: Kubrt
Počet hráčů: 1-8
Barrage
Evropa v dystopickém světě roku 1922 vyčerpala většinu energetických zdrojů, nadějí je stavba vodních elektráren na maloalpských tocích. Získáte pro svůj národ dostatek energie?

V náročném terénu budete stavět elektrárny, přehrady a potrubí, využijete jedinečné vlastnosti svého národa, pokusíte se vyšachovat soupeře ze strartegických lokalit a budete bojovat o každou kapku vody. Vyrobená energie vám umožní pnlit různě náročné kontrakty odměněné vítěznými body a surovinami pro další rozšíření vaší hydroelektrické infrastruktury.

Jazykově nezávislé euro pro pokročilejší hráče deskových her.

Vypravěč: Karolina "Sockája" Horáková
Počet hráčů: 2-4
Battlestar Galactica
Jsme ve válce! Cyloni zaútočili na 12 kolonií. Kobol – to je naše jediná naděje. Musíme doletět na Kobol. Cyloni teď vypadají jako lidé – kdokoliv z nás může být cylon. Dá se ještě někomu věřit? A nejsem já sám spícím agentem cylonů? Můžu si být vůbec něčím ještě jist?

Semi-kooperativní hra z prostředí sci-fi seriálu Battlestar Galactica pro 3-6 hráčů. Každý z hráčů hraje za jednoho člena posádky: Gaius Baltar, Kara „Starbuck“ Thrace, „Chief“ Galen Tyrol, Saul Tigh a další. Lidé chtějí doletět na Kobol, cyloni ne. Admirál vybírá cestu a rozkazuje pilotům. Prezident pořádá zasedání a tiskové konference. Piloti buď střílí po cylonech nebo se léčí na ošetřovně – záleží na úspěchu posledního letu. A Chief opravuje všechno, co se po cestě rozbije.

Upozornění: Není jisté, že se podaří odehrát celou hrou ve vymezené hrací době. V případě souhlasu všech účastníků je možno dohrávat i po jejím uplynutí.

Hra je v angličtině a obsahuje větší množství anglických textů.

Vypravěč: Tomáš "MonkaS" Lang
Počet hráčů: 3–6
Betrayal at House on the Hill
Podivuhodné přátelství pojí šestici dobrodruhů, kteří již nadále nemohli odolat vábení starého majestátního domu na kopci. Snad jen čiré šílenství je donutilo vstoupit a kousek po kousku prozkoumávat tento starodávný dům. Semknuti ve skupině procházejí vrzajícími chodbami a objevují opuštěné místnosti nevěda, že přímo ve svém středu mají zrádce, který čeká na svou příležitost. Vypustí z krbu na svobodu ohnivé netopýry? Bude si chtít hrát s voodoo panenkami či uspořádat starou dobrou hostinu z lidského masa?

Betrayal at House on the Hill je semikooperativní hra pro 3-6 hráčů založená na principu náhodného sestavování mapy. Hráči jsou v průběhu hry vystavováni mnohým zkouškám a jak všichni tušíme, starý strašidený dům jim nedá nic zadarmo. V určitou chvíli jednomu z hračů přeskočí a dle klíče v návodu se spustí některý z 50 scénářů. Počet scénářů a náhodně generovaná mapa přitom zajišťují, že se tato hra skutečně jen tak neohraje.

Hra je v angličtině a obsahuje delší anglický text jak pro zrádce, tak pro dobrodruhy. V případě, že angličtinu příliš neovládáš a přesto se chceš zúčastnit, nemusíš mít obavy. Vypravěč ti s tím pomůže.

Vypravěč: Tomáš "MonkaS" Lang
Počet hráčů: 2–6
Blood Rage
Legendární říše Midgard se otřásá. Blíží se Ragnarök – konec světa a vikinské bojovníky čekají poslední bitvy, které rozhodnou, kdo z nich usedne po boku Odina ve Valhalle!

Blood Rage je vysoce kompetitivní hra v základní verzi pro čtyři hráče. Každý z nich se chopí vedení jednoho z vikingských klanů a s pomocí bohů a legendárních bytostí se pokusí vybojovat si na mapě Midgardu co nejvíc slávy předtím, než svět definitivně zanikne. Skvělý mix strategicky náročné euro hry s atmosférickým ameritrashem, disponujícím mimo jiné krásnými figurkami, si vysloužil už několik cen, a proto nebude chybět ani na ŽižConu!

Hra je v češtině.

Vypravěč: Anna "Any" Volčíková
Počet hráčů: 2–4
Bulánci: Odpočívej v pokojíčku
Zvířené prachové peří a dým halí prostory ložnice, zvuky výstřelů, přebíjení a démonického chechotu se odrážejí od zdí… Ne, to není noční můra, to se jen zase jednou několik E.A.P. (extrémně agresivní polštář) opět pustilo do boje.

Zábavná desková hra v polštáři na motivy ikonické střílečky. Rozehrajte nemilosrdnou bitku na půdorysu nevinně vypadající ložnice, kde však na vaše měkčené hrdiny záludnosti v podobě teleportů, doupat, zdí, vybuchujících barelů.. A pochopitelně ostatních Bulánků, vyzbrojených všelijakými Švindly, Sviňárnami a samozřejmě… Ubližovadly.

Varování: Může obsahovat zbytky slz Vašich protihráčů.

Vypravěč: Diuk a Kira
Počet hráčů: 2-4
Conan – pro pokročilé
Crome, nikdy jsem se k tobě nemodlil, nemám na to dar. Nikdo, ani ty sám, si nebude pamatovat, jestli jsme byli dobří nebo zlí lidé, za co jsme bojovali nebo proč jsme zemřeli. Jediné na čem záleží, je, že dva stáli proti řadě nepřátel, na tom záleží! Udatnost tě, Crome, těší. Splň mi tedy jedno přání: dopřej mi pomstu! A jestli neposloucháš, táhni do horoucích pekel!

Desková hra Conan se již objevila na několika předchozích ročnících ŽižConu. Na základě žádostí od několika návštěvníků nabízíme možnost zahrát si jednu z pokročilých misí Conanovské kampaně. Hra je v angličtině. Je ale bez problému hratelná i s minimální znalostí angličtiny. Organizátor bude nápomocen, nicméně jedná se o běh pro zkušené harcovníky, kteří již mají s hrou Conan zkušenost z minula.

Vypravěč: Jan "Janek" Straka
Počet hráčů: 2–5
Conan – pro začátečníky
Crome, nikdy jsem se k tobě nemodlil, nemám na to dar. Nikdo, ani ty sám, si nebude pamatovat, jestli jsme byli dobří nebo zlí lidé, za co jsme bojovali nebo proč jsme zemřeli. Jediné na čem záleží, je, že dva stáli proti řadě nepřátel, na tom záleží! Udatnost tě, Crome, těší. Splň mi tedy jedno přání: dopřej mi pomstu! A jestli neposloucháš, táhni do horoucích pekel!

Kooperativní desková hra Conan se odehrává ve slavném fantasy světě. Můžete hrát za Conana a klestit si cestu svým mečem skrze lebky nepřátel, nebo se stát jedním z jeho společníků používajících mocná kouzla či mistrovství zlodějského řemesla. Hra nabízí inovativní soubojový systém, hezky zpracované miniatury a inspirující mapy.

Hra je v angličtině. Je ale bez problému hratelná i s minimální znalostí angličtiny. Organizátor bude nápomocen.

Vypravěč: Jan "Janek" Straka
Počet hráčů: 2–5
Cthulhu Wars
Konečně je konstelace hvězd správná. Prastaří se probouzejí, monstra kráčí po Zemi, lidstvo je ztraceno. Ale boj nekončí – je třeba rozhodnout, který z Prastarých bude vládnout tomu, co ze Země zbývá.

Cthulhu Wars je rychlá strategická hra o konci světa. Hráči dostávají do rukou frakce jednotlivých Prastarých, jejich kultisty a přisluhovače, a posléze i Prastaré samotné. Můžete hrát za Velkého Cthulhu, Nyarlathotepa, Shub Niggurath či převzít kontrolu nad jinými monstrozitami Lovecraftovského univerza.

Autorem hry je Sandy Petersen, což samo o sobě zaručuje kvalitní zábavu. Figury monster a Prastarých jsou vytvořeny s nebývalou péčí, jejich detaily jsou přímo oslňující, což požitek ze hry ještě znásobuje.

Hra je sice pouze v anglickém jazyce, ale budou k dispozici překlady herních textů, a navíc veškeré texty jsou veřejné, takže není problém kdykoli v průběhu hry texty vysvětlit.

Vypravěč: David "Ambeřan" Maleček
Počet hráčů: 2-7
Draci v práci
Draci v práci jsou desková hra, ve které hráči představují ohnivé mistry, kteří své výrobky tvoří za pomoci malých dráčků.

Hráči umisťují dráčky do jednotlivých obchodů, získávají různé suroviny, za pomoci kterých mohou obchody i očarovat a plní úkoly, které po nich požadují speciální dračí mazlíčci. Draci v práci jsou překrásně ilustrovaná hra, ze které přímo prýští roztomilost.

Hra je v češtině

Vypravěč: Kateřina "Morgana" Poláková
Počet hráčů: 2-5
Duna: Impérium s rozšířeními Vzestup Iksu a Nesmrtelnost
Koření. Nikoliv přísada do pokrmů ve Vaší kuchyni, ale drahocenná surovina poskytující výhodu pro ty, jenž kontrolují Arakis, jinak známou jako Duna. Úkolem bude dominovat a vyhrát sběrem bodů, intrikami během hry a správnou volbou pozic a bojem, který přinese odměny i ztráty. Jaký rod budete zastupovat? Jakou schopnost získáte a jaké spojence zvolíte? Volba je vždy, ale protivníci nebudou čekat na Váš plán. Neplánujte zbytečně, ale efektivně, protože tak mohou činit druzí.

Hra se bude hrát s oběma rozšířeními. Rozšíření Vzestup Iksu se zaměřuje na práci s balíčkem, obchod v organizaci CHOAM a vývoj nových technologií. Přináší též silné bitevní lodě, které dávají větší možnosti při řešení vojenských střetů, jakož i nové vůdce pro Váš rod. Rozšíření Nesmrtelnost se potom zabývá genetickým výzkumem Bene Tleilaxu a umožňuje nákup zcela nového typu karet za biologické vzorky. Obě rozšíření upravují herní desku, přidávají nové karty do balíčku a podstatným způsobem rozšiřují vaše herní možnosti a strategie.

Zvítězíte jen, když získáte určitý počet bodů, a ani potom není vše zcela jisté, jestliže nemáte skutečně znatelný náskok. Hra bude dlouhá a vítěz jen jeden. Hodně štěstí.

Hra je v češtině.

Vypravěč: Marcel "Marzee" Horšovský
Počet hráčů: 2–4
Eldritch Horror
Konec se blíží! Není kam utéct ani kam se schovat. Bezpečí už je jen prázdné slovo. Postavit se temným silám představuje jedinou cestu.

Čas nadešel, hvězdy jsou ve správném postavení a prastaré zlo se probouzí z hlubokého spánku. Tisíce let utajované kulty vystrkují drápy. Mizení lidí, „nešťastná“ úmrtí těch, kteří věděli moc, děsivé sny a vize narušující spánek. Hlášení o spatření mimozemských bytostí jsou stále častější.

Jen velmi malá část lidstva si dokáže spojit souvislosti a akceptovat existenci těchto temných sil. Vy a vaši přátelé jste jedni z mála, kteří jejich hrůzy pocítili na vlastní kůži, přesto přežili a zachovali si alespoň část zdravého rozumu. Uvědomujete si, že svět míří do neznáma a lidstvo do záhuby. Nyní musíte spojit síly a skrze odhalování tajemství, boj s příšerami a zapečeťování trhlin mezi dimenzemi zabránit příchodu Prastarých.


Eldritch Horror je kooperativní hra (ze série her Arkham Horror), ve které si můžete vybrat z celkem 55 postav vyšetřovatelů a pustit se do boje o záchranu světa plného překvapení, děsu a nástrah.

Upozornění: hra je v angličtině a obsahuje větší množství anglických textů. V případě, že angličtinu příliš neovládáš, a přesto se chceš zúčastnit, nemusíš mít obavy, organizátor ti s tím pomůže.

Vypravěč: Jindřich Mašek
Počet hráčů: 1-5
Foodchain Magnate
Rychlé občerstvení, to je zlatý důl. Vybudujte si své fastfoodové impérium a vydělejte balík!

Tato hra je opus magnum holandského vydavatelství Splotter Spellen, které si zakládá na vytváření velice interaktivních ekonomických her. V roli CEO fastfoodového řetězce budete nabírat a trénovat nové zaměstnance, měnit podobu trhu a využívat možností které se naskytnou.

Hra je kompletně v angličtině.

Vypravěč: Martin "Madman" Lebduška
Počet hráčů: 1–5
Horus Heresy
V deskové hře Horus Heresy se na zarovnaných pláních Terry i na její oběžné dráz odehrává nejlegendárnější bitva v historii univerza Warhammer 40.000. Smrtící boj sahá od Císařova zlatého Vnitřního paláce až po Horovu vlajkovou loď, Pomstychtivý duch. Dva hráči, představující frakce zrádců a loajalistů, ovládají nebojácné legie vesmírných mariňáků či deviantní vesmírné mariňáky Chaosu, mocné Titány, loajální i zrádné regimenty Imperiální gardy a řadu dalších jednotek, včetně samotného Císaře a Hora. Inovativní systém rozkazů a iniciativy nutí každou stranu pečlivě zvažovat, jaké rozkazy svým jednotkám vydají. Dramatický, kartami řízený bojový systém zahrnuje stupňující se poškození, dává hráčům příležitost alokovat zdroje mezi útok a obranu a přináší jedinečné speciální schopnosti každého typu jednotek, od titánů ničících opevnění až po zvrácené démony Chaosu.

Vypravěč: Ivo "Ivo" Denemark
Počet hráčů: 1–2
Chaos in the Old World
Na nebi byla spatřena dvouocasá kometa, zvěstovatel převratných událostí. V lesích Říše slídí zmutované bestie, na venkově dle zpráv císařských inkvizitorů bují zvrácené kulty uctívačů Chaosu jako houby po dešti. Ve velkém městě Nulnu udeřila morová epidemie a nikdo již nestačí odklízet mrtvé. Avšak nákaza Chaosu má mnoho podob a může se skrývat kdekoliv. Zatímco se šlechtici Tiley a Estálie oddávají svým zvrhlým potěšením, shromažďuje se v pustinách poblíž severního pólu armáda, jakou Starý svět dosud neviděl. Od svého vpádu do Starého světa Chaos po tisíce let sílil a nyní se zdá být připraven zasadit poslední úder. Jediné, co tomu ještě brání, je samotná podstata Chaosu. K velkému štěstí všech inteligentních bytostí věnují čtyři temní bohové, Mocnosti Chaosu – Khorne, Krvavý bůh; Nurgle, Pán nákazy; Tzeentch, Měnitel cest a Slaanesh, Princ extáze – většinu své pozornosti vzájemnému soupeření ve snaze o převahu vlastního principu. A v kanálech pod Nulnem zatím čeká na svou příležitost hlodavčí rasa Skavenů, uctívači Rohaté krysy…

Chaos ve Starém světě (Chaos in the Old World) je zasazen do známého prostředí Warhammeru a dává vám příležitost zahrát si pro jednou za ty zlé. Hra má střední podíl náhody, nabízí zajímavé strategické možnosti. Velkou výhodou je variabilita, kdy při hraní za každou Mocnost vede k vítězství odlišná cesta, přesto jsou v případě zkušenějších hráčů šance jednotlivých bohů poměrně vyvážené. Hra si přitom zachovává svižné tempo a je obvykle dohratelná během dvou až tří hodin.

Hra je v češtině (neoficiální překlad karet z www.zatrolene-hry.cz).

Vypravěč: Martin "Smaug" Dvořák
Počet hráčů: 3–5
Level 7: Omega Protocol
V Bravo komplexu došlo k úniku nebezpečných výzkumných subjektů. Celá oblast byla uzavřena, odříznuta od okolního světa a izolována. Proto jsme dovnitř vyslali pětičlenné komando D, které má za úkol provést Omega protokol - zajistit, aby se nic nedostalo ven a eliminovat nebezpečí, které Bravo komplex představuje. Nemůžeme hledět na jednotlivce. V sázce je mnohem víc, než jen vládní středisko.

Level 7: Omega Protocol je semi-kooperativní hra, v níž se tři až pět hráčů představuje speciální komando, které se pokouší vyšetřit dění v Bravo komplexu. Jeden hráč na sebe vezme roli Dohlížitele, hraje proti ostatním hráčům a pomocí pastí, událostí a nepřátelských klonů se jim snaží zabránit v splnění jejich úkolu.

Ke hře je potřeba znalost angličtiny. Pravidla v jednoduchém formátu naleznete zde: https://www.youtube.com/watch?v=b2YQE5vyiS4

Vypravěč: Ondřej "Koumes" Wencl
Počet hráčů: 4–6
Lords of Ragnarok
Přichází ragnarok, čas boje a poslední šance stát se nejslavnějším bojovníkem - budete to vy?

Studio Awaken Realms tento rok přináší duchovního nástupce hry Lords of Hellas. Podobně jako v ní se i zde dostanete do role hrdiny velícího armádám a bojujícího s mechanickými monstry. To vše v krásné grafice a spoustou plastových figurek.

Hra je pro kompletně v angličtině.

Vypravěč: Martin "Madman" Lebduška
Počet hráčů: 1–4
Mansions of Madness
"Vítejte, vítejte." Pravil komorník, když uváděl skupinku detektivů do čekacího salónku. "Jsem potěšen, že jste přijali pozvání našeho Lorda. Mohu vám nabídnout sklenku whiskey? Výborně! Prosím o chvilku strpení." Ale z chvilky se stala dobrá hodinka
"Gde je můj chlast?" Pronesl po hodině čekání tulák a vydal se hledat komorníka. Jenže nedošel daleko. Jen co otevřel dveře do chodby, vřítila se do pokoje napůl nasycená nestvůra.


Mansion of madness je plně kooperativní hororová hra, ve které se každý z hráčů ujme role jednoho vyšetřovatele a společnými silami se snaží zjistit, jaké hrůzy vycházející z Cthulhu mýtu H. P. Lovecrafta ohrožují svět. Děj a veškeré překážky hry jsou vytvářeny aplikací. V průběhu hry hráči odkrývají herní plán, interagují s postavami a sbírají předměty, které jim usnadňují řešení problémů bránících odhalování a řešení záhad.
Hra je v angličtině a obsahuje větší množství anglických textů. V případě, že angličtinu příliš neovládáš a přesto se chceš zúčastnit, tak nemusíš mít obavy. Organizátorka ti s tím pomůže.

Vypravěč: Valentina "Vali" Malínská
Počet hráčů: 2–5
Mars: Teraformace – Expedice Ares
Mars: Teraformace – Expedice Ares je samostatná karetní hra na motivy velepopulární deskové hry Mars: Teraformace. I zde bude vaším hlavním cílem v roli mocných korporací osidlovat Mars, z čehož bude mít vaše korporace profit. Hráči plánují své tahy a posléze na základě toho zahrávají karty rozvoje, výstavby, aktivují modré karty či hrají výzkum (v tomto se hra trochu podobá skvělé hře Race for the Galaxy). Postupně se snaží postavit co nejlepší engine (součinnost karet). Cílem je pochopitelně v průběhu hry a na jejím konci nahrát co nejvíce bodů. Expedici Ares se podařilo zachovat teraformingový pocit z původního Marsu v daleko kratší herní době. Hra je určena pro 1 až 4 hráče, v případě rychlé hry lze zahrát opakovaně.

Hra je v češtině.

Vypravěč: Jana Balanová
Počet hráčů: 1-4
Merchants of the Dark Road
Půl roku světla minulo a přichází temná zima. Lidé se vrací do měst a pro obchodníky nastává zlaté období. Získej pro sebe co nejvíce, abys na jaře vyrazil domů s plnými kapsami!

Nakoupíš plný vůz vybavení, za které určitě rádi zaplatí místní dobrodruzi? Nebo se raději vydáš pro pověstné artefakty do ruin za městem? Ty určitě hodí pěknou sumičku. Nezapomeň však, že naditý měšec bez přízně královny neznamená nic!

Zorganizuj tedy karavanu a vydej se Temnou cestou, ať už sám, nebo v doprovodu dalších obchodníků. Královniny kontrakty vedou do vnějších měst a vybavení je potřeba i tam. A když už tam jedeš, vezmeš mě s sebou?


Ekonomická euro strategie, kde většinu vítězných bodů tvoří horší ze dvou vašich skóre – peníze a přízeň je tedy třeba balancovat.

Hra je v anglickém jazyce. Obsahuje menší množstvím textu, který je navíc veřejný, postačí tedy základní znalost angličtiny.

Vypravěč: Antonín "DeadKing" Citron
Počet hráčů: 1-4
Na louce vč. rozšíření Po proudu
Západy slunce, majestátní zdi domů, nebo zvířata ve stínech stromů, třpyt slunce na řece. Překrásnou rodinnou hru Na louce si zamilujete i vy. Zvláště pokud patříte k milovníkům výletů i výšlapů. Ať už pro jednoduchý, ale chytrý mechanismus, či dechberoucí ilustrace.

Ve hře Na louce se hráči stávají pozorovateli přírody, protože právě tam se odehrávají ty nejzajímavější příběhy, v hlavních rolích se zvířaty a rostlinami. S mapou v ruce se hráči procházejí malebnou krajinou, v níž hledají inspiraci a zachycují úchvatné výhledy. Na cestě za titulem nejzkušenějšího pozorovatele je pohání vášeň, zvídavá mysl i touha po poznání záhad přírody. Nejzkušenějším pozorovatelem se stane hráč, který získá nejvíc bodů za pozorování různých druhů zvířat, rostlin a krajiny a také za suvenýry, jež si z výletu přinese. Soutěž pak pokračuje u táboráku, kde se hráči předhánějí v tom, kdo dosáhne cíle svého dobrodružství jako první.

Hru si budete moct na ŽižConu vyzkoušet i s říčním rozšířením Po Proudu.

Hra je v češtině.

Vypravěč: Hříbek
Počet hráčů: 1-4
Na vlnách neznáma
Johó! Vzhůru na palubu, napnout plachty a vstříc dobrodružství! Na širém moři na vás čekají vás nezapomenutelné zážitky, poklady, bitvy a možná i šťastný konec.

Ve hře Na vlnách neznáma se vtělíte do role člena posádky nejskvělejší pirátské lodi, která se kdy plavila po všech sedmi mořích. No dobrá, možná to není ta úplně nejskvělejší loď, vlastně se jí ani neblíží, ale rozhodně to není ta nejhorší! Pod velením velmi svérázného kapitána budete usilovat nejen o dosažení společného cíle výpravy, ale i o svůj vlastní cíl a samozřejmě o nehynoucí slávu.

Není třeba se bát složitých herních mechanismů. Pravidla jsou jednoduchá a pochopil by je i kapitánův přestárlý lodní papoušek. Celou hrou provází velmi přehledná aplikace, která je kompletně nadabovaná do češtiny, takže vlastně nemusíte ani číst (to většina pirátů beztak neumí).

Nejúžasnější částí hry je samozřejmě příběh. Budete mít možnost vybrat si z 21 pirátů z nichž každý má svůj vlastní unikátní charakter, minulost, sny a cíl. Navštívíte mnoho nádherných kouzelných lokací, vybojujete epické bitvy a ukořistíte hodnotné poklady. Každé rozhodnutí, které ve hře uděláte nebo které za vás rozhodne kostka, posune příběh dál, ledaskdy tam, kam byste ani nečekali. Při tom všem se navíc budete královsky bavit – Na vlnách neznáma se totiž celá nese v příjemně humorném duchu.

Takže na co ještě čekáte, vy mořský krysy? Okamžitě se naloďte a můžeme vyplout!

Vypravěč: Petr "Rausek" Rauner
Počet hráčů: 3–6
Oath: Chronicles of Empire and Exile
Kancléř složil Přísahu, zavázal se bránit Říši před Vyhnanci a jejich pokusy o rozboření starých pořádků. Armáda Říše je mocná a snadno si poradí s bandity a zloději, ale co když se Vyhnanci rozhodnou spolupracovat, nebo se jim dokonce povede přesvědčit Kancléře, aby je jmenoval čestnými Občany Říše? Dá se takovým lidem věřit, že budou věrně sloužit ve prospěch Říše a pomohou Kancléři dodržet Přísahu, nebo sledují vlastní agendu a pokusí se rozložit Říši zevnitř?

Staňte se součástí historie a zapište další list do Kroniky, která vypráví o střetech mocných i o osudech nízkých obyvatel Říše.


Vysoce komplexní asymetrická hra s legacy prvky. Hráči se budou budou snažit kontrolovat území, na kterém za pomoci laskavostí od obyvatel Říše zkusí převzít moc a změnit Říši podle svých představ nebo z pozice Kancléře udržet v Říši pořádek.

Kdo by však chtěl žít v Říši Kancléře, který nedokáže dodržet svou Přísahu? K vítězství však bude kromě vojenské síly třeba i trocha diplomacie a vyjednávání. Každá akce pak postupně vypráví příběh, který formuje celou Říši, a občas hráč může dojít i k tomu, že boj a intriky jednoduše nestojí za to, a příběh samotný je hráči dostatečnou odměnou.

Hra záměrně pracuje s kontroverzní mechanikou označovanou jako „kingmaking„. Hráč se občas dostane do bodu, ve kterém zjistí, že nemá jak hru vyhrát ve svůj prospěch, ale jeho akce může přinést vítězství jinému hráči. Pokud je vám tato mechanika ve hrách nepříjemná, promyslete si prosím důkladně svou účast na hře.

Upozornění: hra je v angličtině. Ke hraní je potřeba základní znalost anglického jazyka.

Vypravěč: Antonín "DeadKing" Citron
Počet hráčů: 2-4
Planet Apocalypse
Čas se naplnil a pekelné hordy se valí na náš svět. Apokalypsa nastala, vyvolení padli, a jen hrstka hrdinů se dokáže démonům postavit. Buďte jedním z nich a pošlete peklo zpět tam odkud přišlo!

Planet Apocalypse je kooperativní hra pro 1-5 hráčů. Hráči spolupracují v týmovém boji proti démonům. Hra je primárně bitevní, ale obsahuje prvky tower defense a rozvoj postav.

Vypravěč: David "Ambeřan" Maleček
Počet hráčů: 1-5
Spirit Island
Půjdeme ještě kousek. Tam za tou zatáčkou je další osada, ve které nabereme čerstvé zásoby. Už bychom měli vidět kouř z jejich komínů… Něco je špatně. Velmi špatně! Ta strž tu nebyla. Co tu všude dělají ty zatracené liány? A proč se nám omotávají kolem našich těl??? Je to past, utíkejme! Na ostrově nejsme sami… je živý!

Ve hře Spirit Island hráči hrají za mocné duchy ostrova (Hladový dosah oceánu, Vitální síla země, Noční můry noci, Tancující stíny plamene a další…), kteří chrání svůj ostrov před agresivními kolonizátory. Jedná se o kooperativní hru, ve které je cílem eliminovat všechny nájezdníky dřív, než jich bude moc a než ostrov pohltí zkáza kolonizátorského drancováním, pleněním a znečišťováním.

Hra je v angličtině a obsahuje malé množství jednoduchých textů. V případě, že angličtinu příliš neovládáš a přesto se chceš zúčastnit, nemusíš mít obavy.

Vypravěč: Marcel "Marzee" Horšovský
Počet hráčů: 1-4
The Witcher: Old World
Ve hře The Witcher: Old World se stanete zaklínačem - profesionálním zabijákem příšer - a ponoříte se do legendárního světa série Zaklínač. 2-5 hráčů cestuje po rozlehlé mapě, vydávají se na úkoly, činí morální rozhodnutí, bojují s nestvůrami - a soupeří s ostatními zaklínači, aby uhájili čest své školy!

Hraje v angličtině, stačí základní znalost.

Vypravěč: Ondrej "Ondrelord" Čakloš
Počet hráčů: 1–4
Tyrants of the Underdark
Ve hře Tyrants of the Underdark se hráči zhostí vlády nad jedním ze šlechtických rodů, jež soupeří o nadvládu nad říší Underdark. Během partie si každý hráč buduje svůj unikátní balíček karet, který reprezentuje jemu oddané služebníky. Tento balíček bude postupně určovat, jaké akce může hráč vykonávat - zejména půjde o najímání nových služebníků a o vojenské střety v říši. Hráči získávají vítězné body za služebníky a kontrolovaná území.

Pravidlově nenáročná, svižná hra kombinující deck building a area control. Přijďte vybaveni anglickým jazykem, který budete potřebovat v průběhu celé hry.

Vypravěč: Karolina "Sockája" Horáková
Počet hráčů: 1-4
Vysoké napětí
Povolání?“ „Uhlobaron.“ „Hm. To musí být zajímavé povolání.“ „Mě to baví. Mám 2 uhelné elektrárny, ale láká mě i jádro. Můžete se podívat, jak se bude dařit jádru?"

Vysoké napětí je hra na energetické giganty, kteří elektrifikují předem určené území. Vy, jako představenstvo jedné z korporací, budete stavět elektrárny, připojovat města do soustavy a dodávat jim elektřinu. To znamená i nakupovat palivo, skladovat zásoby, pokud bylo na trhu zrovna za výhodnou cenu a hlavně … hlavně inkasovat příjmy.

Hra je jazykově nezávislá, kalkulačka doporučena. Mapu zvolíme jednu ze základních.

Vypravěč: Anna "Any" Volčíková
Počet hráčů: 2–6
Wildlands
Veďte svou frakci v boji se soupeři a k získávání cenných krystalů v Aréně.

Velké zlo padlo a vzalo s sebou celou zemi. Tam, kde kdysi bývala civilizace, tam je jen pustina zvaná Wildlands. Ve světě, kde zákony již neplatí a každý si dělá co chce, vznikly frakce. Některé chtějí jen přežívat, ale ostatní prahnou jen po slávě a bohatství. Každý hráč ovládá svou zvolenou frakci přes unikátní balíček karet, které určují jejich schopnosti a styl hraní na bojišti. Každá frakce funguje jinak, náhodné rozložení mapy a herních komponent zajišťuje variabilní znovuhratelnost a otevírá možnosti různým druhům strategie.
Hra je jazykově nezávislá.

Vypravěč: Loris Antošová
Počet hráčů: 1-4
Zelená planeta
Nádherná planeta Země. Po milióny let se její flóra a fauna vývojem a přizpůsobováním rozvíjí do neuvěřitelných životních forem a vytváří symbiotické ekosystémy a vzájemně provázané biotopy. Díky hře „Zelená planeta“ to můžete zkusit také!

Ve hře „Zelená planeta“ se každý z hráčů snaží vybudovat svůj ostrov – osobní uspořádanou sadu 16 karet vyložených do mřížky 4 × 4, představující vzájemně provázaný ekosystém prostředí, rostlinstva i živočichů. Hra má sice jednoduchá pravidla, ale vyžaduje mnohá velmi promyšlená rozhodnutí. Díky velkému množství různých karet vznikají nepřeberné možnosti jejich kombinací a vzájemných synergií, jaké platí i v našem reálném světě.

Během přípravy si každý hráč vybere unikátní karty ekosystému, ostrova a podnebí, které mu dají do začátku nějaké zdroje a pomohou s nastolením té správné strategie. Následně se hráči střídají ve svých tazích. Hráč na tahu si vybírá jednu ze čtyř akcí (výsadba, kompostování, závlaha, přírůstky), kterou provede. Stejnou akci v omezené podobě ihned odehrají i ostatní hráči, kteří na tahu právě nejsou. Partie končí na konci kola, v němž některý z hráčů svůj ostrov dokončí. Body získáte za své karty flóry a událostí, přírůstky a výhonky na svých kartách flóry, karty krajiny, karty na svém kompostu a karty ekosystému a fauny (veřejných úkolů).

Vypravěč: Klára "Direwolf" Vašáková
Počet hráčů: 2-4