Program ročníku 2021 je právě v přípravě. Nové aktivity přibývají každý den

Hraj a vyhraj! (Play-and-win)

Play-and-win je koncept, který jsme si vypůjčili od kolegů z populárního amerického conu Geekway to the West. Princip spočívá v tom, že v deskoherně budou hry označené štítkem Hraj a vyhraj - Žižcon 2021, které si můžete volně vypůjčit a zahrát. Pokud budete chtít, můžeme vám samozřejmě vysvětlit pravidla. V každé krabici najdete lístečky s názvem hry a do jednoho z nich zapíšete čísla na pásce (vstupence) každého hráče a případně člověka, který vám hru vysvětlil. V sobotu večer pak vylosujeme jeden lísteček pro každou hru a z něho určíme vítěze hodem kostkou - ten si bude moci hru odnést domů. Čím více deskovek si u nás zahrajete, tím větší šanci budete mít, že vám některá z nich zůstane. Pokud náhodou hru již máte nebo vás nezaujme, můžete místo čísla napsat chytlavé heslo „Čus Hus!“ (nebo políčko prostě proškrtnout) – pokud vylosujeme výherce, který tak udělal, hru podle jejího typu a náročnosti buď věnujeme místním nízkoprahovým klubům Husita a Husátko, nebo z ní uděláme součást naší deskoherní knihovny, která pro vás bude dostupná na každém dalším ŽižConu, stejně jako na našich více i méně pravidelných deskoherních akcích.

Pokud vás tento koncept zaujal a chcete se dozvědět víc, můžete se podívat na DOKUMENT, který bude sekci popisovat přímo na místě. Také můžeme doporučit BLOG Stonemaier Games nebo popis sekce na výše zmiňovaném conu Geekway.


Deskovky na programu

Ankh: Gods of Egypt
V dobách starověkého Egypta vyrostl na úrodných březích požehnaného Nilu mocný národ. A stejně jako lid samotný prosperovala i jeho božstva. Lidé stavěli bohům pomníky, přinášeli jim oběti a vzdávali úctu. Bohové na oplátku poskytovali svým uctívačům znalosti, nástroje a bohatství. Avšak některým bohům se dařilo lépe než jiným.
Ti, kteří se koupali v neopadající záplavě zbožnosti, se stali mocnými a vlivnými. Stačilo jim pokynout ruku a proměnili svět dle svého rozmaru. Ti, jejichž jména již nebyla blahořečena ústy věřících, chřadli a jejich moc se umenšila. Do údolí Nilu dorazila změna a se změnou přišla válka.
Mezi bohy nikdy nevládlo bratrství, a teď, když byla ohrožena samotná jejich existence, sebrala ta nejmocnější božstva veškerou svoji sílu, shromáždila stoupence a pochodovala do boje. Až se utiší vichry, usadí písek a zaschne krev, může v novém věku monoteismu triumfovat pouze jediný bůh. Který to bude?


Ankh: Bohové Egypta je kompetitivní hra pro 2-5 hráčů zasazená do starověkého mýtického Egypta v období přechodu od polyteismu k monoteismu. Každý z hráčů ovládá jednoho z bohů a jejich úkolem je získat dostatek zbožnosti, aby se stali jediným bohem Egypta. Zbožnost lze získat prostřednictvím monumentů postavených k poctě bohů a soupeřením s ostatními božstvy o nadvládu nad královstvím. Ve hře je též nutné shromažďovat stoupence a obětovávat je pro stavbu monumentů a za účelem odemknutí nových schopností. V průběhu hry se do konfliktu zapojí mýtičtí strážci, jednotlivé kraje budou rozděleny karavanami velbloudů a dva z bohů mohou dokonce splynout v novou božskou bytost.
Upozornění: Hra je v angličtině, nicméně textů není mnoho a všechny informace jsou veřejné.

Vypravěč: Martin "Smaug" Dvořák
Počet hráčů: 2-5
Battlestar Galactica
Jsme ve válce! Cyloni zaútočili na 12 kolonií. Kobol – to je naše jediná naděje. Musíme doletět na Kobol. Cyloni teď vypadají jako lidé – kdokoliv z nás může být cylon. Dá se ještě někomu věřit? A nejsem já sám spícím agentem cylonů? Můžu si být vůbec něčím ještě jist?

Semi-kooperativní hra z prostředí sci-fi seriálu Battlestar Galactica pro 3-6 hráčů. Každý z hráčů hraje za jednoho člena posádky: Gaius Baltar, Kara „Starbuck“ Thrace, „Chief“ Galen Tyrol, Saul Tigh a další. Lidé chtějí doletět na Kobol, cyloni ne. Admirál vybírá cestu a rozkazuje pilotům. Prezident pořádá zasedání a tiskové konference. Piloti buď střílí po cylonech nebo se léčí na ošetřovně – záleží na úspěchu posledního letu. A Chief opravuje všechno, co se po cestě rozbije.
Upozornění: Není jisté, že se podaří odehrát celou hrou ve vymezené hrací době. V případě souhlasu všech účastníků je možno dohrávat i po jejím uplynutí.
Hra je v angličtině a obsahuje větší množství anglických textů.

Vypravěč: Tomáš "MonkaS" Lang
Počet hráčů: 2-7
Betrayal at Baldur's Gate
Betrayal at Baldur's Gate je semikooperativní hra pro 3-6 hráčů a ve zkratce se jedná o alternativní verzi hry Betrayal at the House on the Hill z prostředí světa Baldur's Gate. Hra je založená na principu náhodného sestavování mapy. Hráči prozkoumávají město a jsou v průběhu hry vystavováni mnohým zkouškám, nástrahám a nesvárům. V určitou chvíli jednomu z hráčů přeskočí a dle klíče v návodu se spustí některý z 50 scénářů. Počet scénářů a náhodně generovaná mapa přitom zajišťují, že se tato hra skutečně jen tak neohraje.
Hra je v angličtině a obsahuje delší anglický text jak pro zrádce, tak pro dobrodruhy. V případě, že angličtinu příliš neovládáš a přesto se chceš zúčastnit, nemusíš mít obavy. Vypravěč ti s tím pomůže.

Vypravěč: Dave
Počet hráčů: 2-6
Betrayal at House on the Hill
Podivuhodné přátelství pojí šestici dobrodruhů, kteří již nadále nemohli odolat vábení starého majestátního domu na kopci. Snad jen čiré šílenství je donutilo vstoupit a kousek po kousku prozkoumávat tento starodávný dům. Semknuti ve skupině procházejí vrzajícími chodbami a objevují opuštěné místnosti nevěda, že přímo ve svém středu mají zrádce, který čeká na svou příležitost. Vypustí z krbu na svobodu ohnivé netopýry? Bude si chtít hrát s voodoo panenkami či uspořádat starou dobrou hostinu z lidského masa?

Betrayal at House on the Hill je semikooperativní hra pro 3-6 hráčů založená na principu náhodného sestavování mapy. Hráči jsou v průběhu hry vystavováni mnohým zkouškám a jak všichni tušíme, starý strašidený dům jim nedá nic zadarmo. V určitou chvíli jednomu z hračů přeskočí a dle klíče v návodu se spustí některý z 50 scénářů. Počet scénářů a náhodně generovaná mapa přitom zajišťují, že se tato hra skutečně jen tak neohraje.
Hra je v angličtině a obsahuje delší anglický text jak pro zrádce, tak pro dobrodruhy. V případě, že angličtinu příliš neovládáš a přesto se chceš zúčastnit, nemusíš mít obavy. Vypravěč ti s tím pomůže.

Vypravěč: Tomáš "MonkaS" Lang
Počet hráčů: 2-6
Blood Rage
Legendární říše Midgard se otřásá. Blíží se Ragnarök – konec světa a vikinské bojovníky čekají poslední bitvy, které rozhodnou, kdo z nich usedne po boku Odina ve Valhalle!

Blood Rage je vysoce kompetitivní hra v základní verzi pro čtyři hráče. Každý z nich se chopí vedení jednoho z vikingských klanů a s pomocí bohů a legendárních bytostí se pokusí vybojovat si na mapě Midgardu co nejvíc slávy předtím, než svět definitivně zanikne. Skvělý mix strategicky náročné euro hry s atmosférickým ameritrashem, disponujícím mimo jiné krásnými figurkami, si vysloužil už několik cen, a proto nebude chybět ani na ŽižConu!
Hra je v češtině.

Vypravěč: Anna "Any" Volčíková
Počet hráčů: 2-4
Brass: Birmingham
Strategická hra pro 2-4 hráče z období průmyslové revoluce v Anglii, kde hráči představují podnikatele budující své industriální impérium.

Základní princip hry spočívá v budování továren, dolů, pivovarů, průplavů a později železnic, přičemž zisk a vítězné body přináší až jejich vytěžení, resp. zobchodování. Brass je hra nepřeberných možností a tisíce cest k vítězství a záleží pouze, který hráč dokáže lépe přizpůsobit svou strategii průběhu hry.
Hra je jazykově nezávislá.

Vypravěč: Jakub "Karnasas" Polák
Počet hráčů: 1-4
Břink!
Rádi objevujete nová místa? Rádi se seznamujete s novými tvory, kteří mají víc zubů než čtyřčlenná rodina? Rádi si berete, co vám nepatří? Pořádná práce vám nevoní? Máte nízký pud sebezáchovy? Pokud jste na tyto otázky odpověděli ANO, je život dobrodruha přesně pro vás.

V deck-buildingové hře s mapou Břink! se stanete odvážným hrdinou sestupujícím do podzemí plného pokladů, rozcestí, nestvůr, pokladů, draka s lehkým spaním a především pokladů. Vyděláte si na důchod, dětem na školné a zlaté rybičce na operaci, nebo poklidně zahynete přirozenou smrtí* dobrodruha? (* rozsápání drakem či rozmačkání rozpadajícím se dungeonem)
Během partie Břinku budete do svého balíčku nakupovat nové dovednosti, vybavení a spojence a s jejich pomocí se pohybovat po podzemí, bojovat s nepřáteli a přivlastňovat si cennosti. Vaším cílem je získat co nejhodnotnější poklad, ale nenechat se u toho sežrat drakem. Právě rozhodnutí, jakou kartu pořídit, jak obezřetně postupovat, a kudy se podzemím vydat, je základem Břinku. Vyberete si radši teleportační hůl a projdete zamčenými dveřmi, nebo mapu pokladu, která vám poskytne zlaťáky navíc? Proplížíte se pro tu nejbližší zlatou cetku a prchnete, než se drak probudí? Nebo s velkým hlukem seběhnete až do nejnižšího podlaží a nejcennější artefakt odtamtud vynesete bortícím se dungeonem?
Hra je kompletně v češtině a neobsahuje moc textu. Fantasy svět Břinku! je humorný a lehce parodický. Jedna partie trvá 90-120 minut.

Vypravěč: Vladimír "Vildak" Špína
Počet hráčů: 1-4
Bunny Kingdom
Jen jeden se může stát prvním rytířem krále Králíka. Takže lordi, rozšiřujte své panství, objevujte nové země, budujte města, zakládejte farmy a nová pole pro naši mrkev, těžte v horách, prostě zajistěte prosperitu země. Jen tak se budou vaše zlaté mrkve hromadit. A také nezapomeňte na královy tajné mise. Ten nejmocnější bude prohlášen prvním rytířem Králičího království!

Ve hře Králičí království (Bunny Kingdom) se každý hráč stane jedním z králičích lordů, který usiluje o rozšíření svého panství a vlivu tak, aby se stal prvním rytířem království. Hráči postupně získávají území a plní tajné úkoly tak, aby měli na konci hry co nejvíce bodů.
Hra s rozšířením je určena až pro 5 králíků ve věku od 14 let, hraje se na čtyři kola a jedno klání vám zabere zhruba 45 minut. Hra je v angličtině, karty úkolů obsahují jednoduché texty.

Vypravěč: Klára "Direwolf" Vašáková
Počet hráčů: 2-5
Conan
Crome, nikdy jsem se k tobě nemodlil, nemám na to dar. Nikdo, ani ty sám, si nebude pamatovat, jestli jsme byli dobří nebo zlí lidé, za co jsme bojovali nebo proč jsme zemřeli. Jediné na čem záleží, je, že dva stáli proti řadě nepřátel, na tom záleží! Udatnost tě, Crome, těší. Splň mi tedy jedno přání: dopřej mi pomstu! A jestli neposloucháš, táhni do horoucích pekel!

Kooperativní desková hra Conan se odehrává ve slavném fantasy světě. Můžete hrát za Conana a klestit si cestu svým mečem skrze lebky nepřátel, nebo se stát jedním z jeho společníků používajících mocná kouzla či mistrovství zlodějského řemesla. Hra nabízí inovativní soubojový systém, hezky zpracované miniatury a inspirující mapy.
Hra je v angličtině. Je ale bez problému hratelná i s minimální znalostí angličtiny. Organizátor bude nápomocen.

Vypravěč: Jan "Janek" Straka
Počet hráčů: 2-5
Court of the Dead
Za zenitem známým jako smrt se nachází svět živým zcela skrytý. Mrtví, kteří již nemají co ztratit, se přetahují o vliv v podsvětí. Pokouší se udržet křehký mír mezi frakcemi a zároveň zůstat skrytí před očima ambiciózního nebe a pekla. Podsvětí se jednoho dne unifikuje. A je jenom na vás, kde budete, až se tak stane.

Court of the Dead je kompetitivní hra pro 2-5 hráčů. Povedete jednu z mnoha sekt v tomto temném místě s úmyslem podsvětí sjednotit, aby mohlo čelit celestiální válce. Abyste dosáhli svého vznešeného cíle, budete muset použít vliv, intriky i přímý konflikt.
Hra je v angličtině a obsahuje menší množství anglických textů.

Vypravěč: Ondřej "Koumes" Wencl
Počet hráčů: 2-5
Crusader Kings
Deus Vult
Jeho oči přejely po kartách na ruce. Pokud vyšlu svého posedlého dědice na křížovou výpravu s nedostatečnou armádou, mohl by na cestě umřít a druhý syn má mnohem lepší vyhlídky i přes problémy s neštovicemi. Pokud mě však napadne Říše, nebude mi to nic platné. Volba je tedy jasná, křížová výprava a stavba hradu v Alsasku!


Možná znáte tuto hru v jejím originálním PC formátu. Jedna z nejrealističtějších strategií středověkého feudálního systému dynastií je pro fanoušky žánru požíračem stovek herních hodin dodnes i díky svým desítkám rozšíření. Tvůrci ze studia Pardox Interactive ale zabrousili pro své fanoušky i do žánru deskových her. Nebojte se, hra je překvapivě rychlá a pokud někde nevládne obzvlášť váhavý monarcha, je v mžiku zahraná. Pěkné plastové modely a mapa navíc dělají z každé hry zážitek pro oka jejich jasností.
V této hře je vaším cílem rozšířit váš vliv na středověkou Evropu a vést vaši dynastii k vítězství nad jejími soupeři. K tomu musíte po generace generovat péči o svou rodinu, budovat a rozvíjet svou nadvládu, být chytrý v říši diplomacie a intrik, používat své vazaly moudře k růstu svého bohatství a vojenské síly a současně plnit své povinnost účastnit se křížových výprav do Svaté země.
Abyste zvítězili, musíte přežít invaze, spiknutí, křížové výpravy a dokonce i manželství! Nebo přinejmenším připravte děti nebo sourozence, aby převzali trůn, pokud váš regent zemře. Pokud nevychováte vhodného dědice, může to znamenat konec vaší dynastie.
Hra je v angličtině. Ke hraní je potřeba základní znalost anglického jazyka.

Vypravěč: Ivo "Ivo" Denemark
Počet hráčů: 2-5
Cthulhu Wars
Konečně je konstelace hvězd správná. Prastaří se probouzejí, monstra kráčí po Zemi, lidstvo je ztraceno. Ale boj nekončí – je třeba rozhodnout, který z Prastarých bude vládnout tomu, co ze Země zbývá.

Cthulhu Wars je rychlá strategická hra o konci světa. Hráči dostávají do rukou frakce jednotlivých Prastarých, jejich kultisty a přisluhovače, a posléze i Prastaré samotné. Můžete hrát za Velkého Cthulhu, Nyarlathotepa, Shub Niggurath či převzít kontrolu nad jinými monstrozitami Lovecraftovského univerza.
Autorem hry je Sandy Petersen, což samo o sobě zaručuje kvalitní zábavu. Figury monster a Prastarých jsou vytvořeny s nebývalou péčí, jejich detaily jsou přímo oslňující, což požitek ze hry ještě znásobuje.
Hra je sice pouze v anglickém jazyce, ale budou k dispozici překlady herních textů, a navíc veškeré texty jsou veřejné, takže není problém kdykoli v průběhu hry texty vysvětlit.

Vypravěč: David "Ambeřan" Maleček
Počet hráčů: 2-7
Lords of Waterdeep
Den cesty na sever od Baldurovy brány a mírně na jih od svého sesterského města Neverwinteru leží slavný přístav Hlubina (Waterdeep). Toto město, někdy též přezdívané Srdce Severu nebo Město Tisíce Lesků, je jedním z nejbohatších a nejvlivnějších z celého světa Forgotten Realms. Jako nejdůležitější přístav Mečového Pobřeží a možná že i celého Faerûnu je hlavní křižovatkou veškerého obchodu na kontinentu. Jeho bohatství odjakživa přitahovalo velké množství dobrodruhů. Ať už se jednalo o vznešené rytíře, mocné čaroděje, záludné zlodějíčky, zbožné duchovní nebo jen vychytralé obchodníčky, každý měl zájem získat něco pro sebe. Není tedy divu, že se toto město stalo cílem v hledáčku nejednoho lorda toužícího po moci.

Tato na první pohled komplexní, ale v zásadě velice hráčsky přístupná strategie se dlouhodobě drží na vrchních příčkách světových žebříčků. Ve hře se stanete jedním z tajných vládců města Hlubina. Budete násobit své bohatství, pořizovat nové budovy a úkolovat agenty. Svoje akce však musíte provádět promyšleně a ve správném pořadí, aby jste jimi získali ve výsledku co nejvíc.
Díky intuitivnímu systému piktogramů není nutné pro hraní ovládat anglický jazyk. S malou výjimkou intrik, které Vám vypravěč v případě potřeby vždy rád osvětlí.

Vypravěč: Jiří "Králík" Fabiánek
Počet hráčů: 2-5
Mansions of Madness
„Vítejte, vítejte.“ Pravil komorník, když uváděl skupinku detektivů do čekacího salónku. „Jsem potěšen, že jste přijali pozvání našeho lorda. Mohu vám nabídnout sklenku whiskey? Výborně! Prosím o chvilku strpení.“ Ale z chvilky se stala dobrá hodinka.
„Gde je můj chlast?“ Pronesl po hodině čekání tulák a vydal se hledat komorníka. Jenže nedošel daleko. Jen co otevřel dveře do chodby, vřítila se do pokoje napůl nasycená nestvůra.


Mansion of Madness je plně kooperativní hororová hra, ve které se každý z hráčů ujme role jednoho vyšetřovatele a společnými silami se snaží zjistit, jaké hrůzy vycházející z Cthulhu mýtu H. P. Lovecrafta ohrožují svět. Děj a veškeré překážky hry jsou vytvářeny aplikací. V průběhu hry hráči odkrývají herní plán, interagují s postavami a sbírají předměty, které jim usnadňují řešení problémů bránících odhalování a řešení záhad.
Hra je v angličtině a obsahuje větší množství anglických textů. V případě, že angličtinu příliš neovládáš a přesto se chceš zúčastnit, tak nemusíš mít obavy. Organizátor ti s tím pomůže.

Vypravěč: Jan "cmelieri" Chmelař
Počet hráčů: 2-5
Na křídlech
Máte zájem navštívit uprostřed rušného dne ptačí rezervaci a ponořit se na chvilku do engine-buildingové hry plné překrásných ilustrací?

Ve hře Na křídlech se hráči ujímají rolí správců ptačí rezervace. Každý hráč se pomocí vykládání karet ptáčků snaží vytvořit na svém plánu tu nejlepší rezervaci, čehož docílí sbíráním bodů za vyhrané soutěže v průběhu hry, za vzácnost ptactva a vajíčka v hnízdech. Hra je nepřímo kompetitivní (hráči se soustředí na svůj herní plán) s prvkem náhody (kostky), takže je průběh hry méně napjatý, než tomu bývá u klasických eurovek.
Hra je v češtině, včetně rozšíření Perutě Evropy a Opeřená Oceánie.

Vypravěč: Klára "Direwolf" Vašáková
Počet hráčů: 2-5
Na vlnách neznáma
Johó! Vzhůru na palubu, napnout plachty a vstříc dobrodružství! Na širém moři na vás čekají vás nezapomenutelné zážitky, poklady, bitvy a možná i šťastný konec.

Ve hře Na vlnách neznáma se vtělíte do role člena posádky nejskvělejší pirátské lodi, která se kdy plavila po všech sedmi mořích. No dobrá, možná to není ta úplně nejskvělejší loď, vlastně se jí ani neblíží, ale rozhodně to není ta nejhorší! Pod velením velmi svérázného kapitána budete usilovat nejen o dosažení společného cíle výpravy, ale i o svůj vlastní cíl a samozřejmě o nehynoucí slávu.
Není třeba se bát složitých herních mechanismů. Pravidla jsou jednoduchá a pochopil by je i kapitánův přestárlý lodní papoušek. Celou hrou provází velmi přehledná aplikace, která je kompletně nadabovaná do češtiny, takže vlastně nemusíte ani číst (to většina pirátů beztak neumí).
Nejúžasnější částí hry je samozřejmě příběh. Budete mít možnost vybrat si z 21 pirátů z nichž každý má svůj vlastní unikátní charakter, minulost, sny a cíl. Navštívíte mnoho nádherných kouzelných lokací, vybojujete epické bitvy a ukořistíte hodnotné poklady. Každé rozhodnutí, které ve hře uděláte nebo které za vás rozhodne kostka, posune příběh dál, ledaskdy tam, kam byste ani nečekali. Při tom všem se navíc budete královsky bavit – Na vlnách neznáma se totiž celá nese v příjemně humorném duchu.
Takže na co ještě čekáte, vy mořský krysy? Okamžitě se naloďte a můžeme vyplout!

Vypravěč: Petr "Rausek" Rauner
Počet hráčů: 3-7
Pax Renaissance
Staň se jedním z bankéřů v době renesance. Pomocí vlivu a peněz tahej za pomyslné nitky a ovlivňuj dění v královstvích po Evropě.

Vžijete se do rolí renesančních bankéřů z rodu Medicejských z Florencie, Fuggerů z Aušpurku, Coeurů z Alexandrie a Marchionniů z Lisabonu. Budete spřádat tajná spiknutí, organizovat vraždy, popravy a upalovat kacíře, podněcovat rolnická povstání, zakládat křižácké výpravy, financovat krále, republiky a objevitelské výpravy, vysílat inkvizitory, podporovat piráty a korzáry nebo dokonce rozpoutáte svatou válku. Samozřejmě budete i čile obchodovat. Ve hře jsou čtyři různé způsoby vítězství a je pouze na vás, zda se západní společnost rozvine do světlé moderní éry osvícené vědy a kultury či zůstane v bahně temného feudalismu.
Hra je v češtině.

Vypravěč: Petr "Pizin" Pospíšil
Počet hráčů: 1-3
Pax Transhumanity
Svět, ve kterém vědci a technokrati přepíší lidské možnosti expanzí do nových oblastí – rozvojových zemí, vesmíru a počítačového cloudu. Vyhraj řešením humanitárních problémů, ničením sociálních a technologických bariér a ukaž lidskému pokroku směr dle tvé vlastní volby.

Pax Transhumanity je strategická hra o budoucnosti lidstva v blízké budoucnosti. Hráči se ujímají rolí občana, bloggera, doktora nebo plukovníka, kteří zkoumají nové lidské myšlenky, uvádějí je do praxe, získávají patenty, najímají nové vědce nebo dělníky nebo si zlepšují svou finanční situaci.
Hra je v angličtině. V případě, že angličtinu příliš neovládáš a přesto se chceš zúčastnit, nemusíš mít obavy. Vypravěč ti s tím pomůže.

Vypravěč: Petr "Pizin" Pospíšil
Počet hráčů: 1-3
Planet Apocalypse
Čas se naplnil a pekelné hordy se valí na náš svět. Apokalypsa nastala, vyvolení padli, a jen hrstka hrdinů se dokáže démonům postavit. Buďte jedním z nich a pošlete peklo zpět tam odkud přišlo!

Planet Apocalypse je kooperativní hra pro 1-5 hráčů. Hráči spolupracují v týmovém boji proti démonům. Hra je primárně bitevní, ale obsahuje prvky tower defense a rozvoj postav.

Vypravěč: David "Ambeřan" Maleček
Počet hráčů: 1-5
Rurik: Dawn of Kiev
Nad Kyjevskou rusí se stahují mračna. Velkoknížete Vladimír I. zemřel a zanechal po sobě příliš mnoho ctižádostivých potomků. Několik jeho synů a dcer se začalo připravovat a nepotrvá dlouho než se rozhoří boje. Kdo z nich, ale nakonec zvítězí?

Rurik: Dawn of Kiev je strategická hra pro 2-4 hráče, kombinující prvky workerplacementu a area control, kde hráči hrají za jednoho z usilovatelů o velkoknížecí stolec. Hra probíhá tak, že všichni hráči nejprve pomocí svých figurek naplánují své akce a teprve pak je vyhodnocují. K plánování akcí se tu používá unikátní princip, kdy figurky hráčů mají rozdílnou sílu a silnější figurky vytlačí slabší z výhodnějších akcí, ale slabší figurky hrají dřív a mají možnost uplácet, aby si za peníze imaginárně zvýšili sílu. Možností jak získávat vítězné body je mnoho, stavění budov, plnění úkolů, nebo samozřejmě boj. Je tak na hráčích rozhodnout, jaká cesta je nejvhodnější k tomu aby je vynesla až na Kyjevský trůn.
Hra je jazykově nezávislá.

Vypravěč: Jakub "Karnasas" Polák
Počet hráčů: 1-4
Secret CyberHitler
Přestože Němci značně investovali do nových technologií, zejména robotiky, skončili ve Velké válce na druhém místě. Tehdy neobratné stroje se hodily jen k jednoduchým pracovním úkonům a ve válce neznamenaly znatelný rozdíl. Nyní se píše rok 1934 a technologie pokročily. Roboti jsou teď mnohem vyspělejší, chodí volně mezi lidmi, a dokonce byly schváleny i první zákony o právech robotů. Ačkoliv vše vypadá jako mírumilovné soužití, ve skutečnosti to není nic jiného než lži a politická propaganda. Roboti vedení záhadnou osobou známou jako CyberVůdce se snaží převzít moc ve státě. Skupina lidí, která vidí, kam směřuje osud Německa, se pod názvem Spolek AntiTechu rozhodla Robonacistům postavit. Podaří se jim Robonacistický puč zastavit, nebo se země ocitne pod vládou nového diktátora CyberVůdce? A bude mu Německo samotné stačit?

Secret CyberHitler je založená na velmi oblíbené a populární hře Secret Hitler, avšak speciálně upravená pro účely ŽižConu. Jedná se o hru plnou blafování, taktiky a dedukce.
Pravidla k této hře nejsou složitá, přesto nabízejí až překvapivou hloubku strategie. Hráči se ujímají jedné z tajných rolí a snaží se prosadit liberální nebo fašistické zákony a dostat se tak k moci. S každým fašistickým zákonem ale vzrůstá chaos a vláda přikračuje k prověrkám a nakonec i radikálnějším způsobům, jak si udržet kontrolu.
Hra nejlépe funguje v počtu sedmi a více hráčů, nicméně je naprosto bez problémů hratelná i v menším počtu (minimum je však 5 lidí). Všechny komponenty ve hře jsou upraveny pro ŽižCon.

Vypravěč: Kateřina "Morgana" Poláková
Počet hráčů: 4-10
Spirit Island
Půjdeme ještě kousek. Tam za tou zatáčkou je další osada, ve které nabereme čerstvé zásoby. Už bychom měli vidět kouř z jejich komínů… Něco je špatně. Velmi špatně! Ta strž tu nebyla. Co tu všude dělají ty zatracené liány? A proč se nám omotávají kolem našich těl??? Je to past, utíkejme! Na ostrově nejsme sami… je živý!

Ve hře Spirit Island hráči hrají za mocné duchy ostrova (Hladový dosah oceánu, Vitální síla země, Noční můry noci, Tancující stíny plamene a další…), kteří chrání svůj ostrov před agresivními kolonizátory. Jedná se o kooperativní hru, ve které je cílem eliminovat všechny nájezdníky dřív, než jich bude moc a než ostrov pohltí zkáza kolonizátorského drancováním, pleněním a znečišťováním.
Hra je v angličtině a obsahuje malé množství jednoduchých textů. V případě, že angličtinu příliš neovládáš a přesto se chceš zúčastnit, nemusíš mít obavy.

Vypravěč: Marcel "Marzee" Horšovský
Počet hráčů: 1-4
Struggle of Empires: Deluxe Edition
Tomu drzému Prusku, které v poslední válce zdvojnásobilo svou rozlohu, už je potřeba konečně srazit hřebínek! Našim emisarům se proti pruské rozpínavosti podařilo dojednat alianci s Rakouskem a Ruskem, zatímco Prusku přislíbili pomoc pouze proradní Angličané. Jejich malou pozemní armádu snadno rozdrtíme a Hannover bude náš! Ochranu našich zámořských držav nám zajistí spojenectví se Španělskem, proti síle našich spojených flot se Anglie nemůže ničeho odvážit. Co na tom, že pokladna zeje prázdnotou, vždycky můžeme na ty tupé vesničany uvalit další daně, nebo snad ne?
- madame de Pompadour


Struggle of Empires je válečná civilizační hra, jejímž tématem je soupeření velmocí v 18. století v Evropě i v koloniích. Hra se dělí 3 velká kola – války, na konci každé války obdrží hráči vítězné body za územní zisky a dosažený vliv. Oproti většině her obdobného typu není v SoE volná diplomacie, nýbrž se hráči na začátku každé války rozdělí do 2 závazných aliancí (na základě dražby). Zájmy velmocí jsou však velmi široké a bude třeba důkladně zvážit, jaká spojenectví budou nejpřínosnější z hlediska omezení rizik a maximalizace potencionálních zisků…
Vždy je nicméně třeba mít se na pozoru, neboť dnešní spojenec se v příští válce může snadno stát nepřítelem. A ačkoliv by se státní kasa mohla zdát bezedná, budete-li ždímat své poddané přespříliš, hrozí vypuknutí revoluce!
Jedná se o nové vydání z roku 2020 s herními komponenty v “de luxe” provedení.
Upozornění: Hra je v angličtině, herní komponenty však pracují spíše se symboly a po vysvětlení pravidel je hra v zásadě jazykově nezávislá.

Vypravěč: Jakub "Karnasas" Polák
Počet hráčů: 3-7
Teotihuacan: City of Gods
Město je v době Aztéků už zhruba 800 let opuštěné, ale kdysi, když ještě oplývalo životem, to bývalo největší město Mezoameriky s monumetálními pyramidami, cestou mrtvých a 200 000 obyvateli.

Teotihuacan: City of Gods je strategická hra pro 2-4 hráče na principu workerplacementu. Hráči zde ovládají své dělníky za účelem sběru surovin, uctívání bohů a stavby monumentů, přičemž po každé provedené akci si dělníci zvyšují úroveň a otevírají si nové možnosti. Účinnek akce nicméně nezávisí pouze na úrovni dělníka, nýbrž i na jejich počtu, a hra tak poskytuje široký prostor pro hlubší plánování co nejefektivnějších akcí. Uprostřed plánu během hry roste pyramida Slunce a záleží jenom na hráčích, zda před příchodem konce Teotihuacánu stihnou pyramidu dokončit a uctít prastará indiánská božstva lidskými obětmi na jejím vrcholu.
Hra je jazykově nezávislá.

Vypravěč: Jakub "Karnasas" Polák
Počet hráčů: 1-4
Tzolk´in
Kukuřice dozrává a sklizeň se blíží. Bohové jsou neklidní, lid hladoví, lomy jsou plné kamene, doly jsou plné zlata, chrámy čekají na prozkoumání a technologie na vyzkoumání. Tolik práce a tak málo času. Průměrný Mayský dělník se ani nenaděje a najednou je z roku Quetzalcoatla rok Chaace a stihlo se toho tak málo udělat. Ale přichází časy změn. Z mocného Mayského národa vyvstalo několik ambiciózních kmenů, které se pokusí dosáhnout velikosti. Jedině velké oběti bohům a stavba mnoha svatyní může přinést období hojnosti a zlaté časy.

Tato dynamická „worker placement“ strategie dlouhodbě drží vrchní pozice na celosvětovém žebříčku deskových her. Hráči reprezentují jednotlivé Mayské kmeny, které vysílají své pracovníky na herní plán. Háček je v tom, že plán se každé kolo mění. Promyšlená soustava ozubených kol, propojená centrálním Mayským kalendářem, se každé kolo mírně otočí a tím pozmění pozici políček z předchozího kola. Hráči tak musí promyšleně taktizovat a snažit se obsadit právě pro ně nejvýhodnější pole. Je důležité vyvažovat spotřebu surovin proti jejich získávání a existuje velké množství taktik, jak uspět.
Hra je bez jakýchkoli jazykových omezení, protože obsahuje jen minimální množství textu. Vše je založeno na promyšleném systému piktogramů a značek.

Vypravěč: Jiří "Králík" Fabiánek
Počet hráčů: 2-5
Vlkodlaci
Ve vaší vesnici se objevili vlkodlaci a touží po krvi. Může to být kdokoliv z vás. Objevte je a upalte než bude pozdě! Vlkodlaci jsou konverzační hra na motivy Městečka Palerma. Ale na rozdíl od Palerma tu má každý svou vlastní roli. Můžete se stát například děvkou, hříšníkem, knězem nebo jasnovidcem.

Vypravěč: Tereza Jelínková
Počet hráčů: 7-15
Who Goes There?
Skupina vědců zavřená na polární stanici na Antarktidě. Pohřbené pod ledem bylo nalezeno něco, co mělo zůstat skryto. Nyní je však pozdě a základna je v obležení. Věc, jak bylo monstrum nazvané, ztěžuje lidem pohyb i samotné přežití. Postupně přitom přestává být jasné, komu se stále dá věřit. Věc může být mezi vámi. Jak ale poznat, kdo je stále člověk?

Semi-kooperativní hra podle kultovního filmu The Thing. Skupina vědců je zavřená na polární stanici. Snaží se společně přežít, počkat na vrtulník. Problém je v tom, že v určitý okamžik se mezi nimi objeví impostor. Jeho cílem je nakazit ostatní, ale nenakazit všechny. Hra je v angličtině a obsahuje větší množství anglických textů.

Vypravěč: Ondřej "Koumes" Wencl
Počet hráčů: 3-6