Program ročníku 2018 je právě v přípravě. Nové aktivity přibývají každý den

Hraj a vyhraj! (Play-and-win)

Play-and-win je koncept, který jsme si vypůjčili od kolegů z populárního amerického conu Geekway to the West. Princip spočívá v tom, že v deskoherně budou hry označené štítkem Hraj a vyhraj - Žižcon 2018, které si můžete volně vypůjčit a zahrát. Pokud budete chtít, můžeme vám samozřejmě vysvětlit pravidla. V každé krabici najdete lístečky s názvem hry a do jednoho z nich zapíšete čísla na pásce (vstupence) každého hráče a případně člověka, který vám hru vysvětlil. V sobotu večer pak vylosujeme jeden lísteček pro každou hru a z něho určíme vítěze hodem kostkou - ten si bude moci hru odnést domů. Čím více deskovek si u nás zahrajete, tím větší šanci budete mít, že vám některá z nich zůstane. Pokud náhodou hru již máte nebo vás nezaujme, můžete místo čísla napsat chytlavé heslo „Čus Hus!“ (nebo políčko prostě proškrtnout) – pokud vylosujeme výherce, který tak udělal, hru podle jejího typu a náročnosti buď věnujeme místním nízkoprahovým klubům Husita a Husátko, nebo z ní uděláme součást naší deskoherní knihovny, která pro vás bude dostupná na každém dalším ŽižConu, stejně jako na našich více i méně pravidelných deskoherních akcích. Pokud vás tento koncept zaujal a chcete se dozvědět víc, můžete se podívat na DOKUMENT, který bude sekci popisovat přímo na místě. Také můžeme doporučit BLOG Stonemaier Games nebo popis sekce na výše zmiňovaném conu Geekway. Hry do této sekce věnovaly firmy Mindok, Blackfire, Albi a Rexhry, za což jsme jim velmi vděční. V rámci Hraj a vyhraj na ŽižConu bude dostupné: Gobbit, Šťastný candát, Lords of Hellas, Ostrov Skye, Puerto Rico, Kanagawa, Lorenzo il magnifico, Yogi, Costa Rica, Cacao, Cortex 2, Veverčáci, Ďábelský profesor a Citadela času, Monstra vs. Hrdinové, Dice Forge, Munchkin: Apokalypsa, Medvěd WRR, Fallout, Fantastic park, Ovce: Boj o pastviny, Meeple Circus, Ethnos, Settlers, Vládce Tokia, Nejsme tu sami, Honba za prstenem, Bloodrage, Lotos a další!


Deskovky na programu

[ENG] Betrayal at House on the Hill
Story teller: Steven Wilson
Attendance: 2-4 players
[ENG] Betrayal at House on the Hill is a tile game that allows players to build their own haunted house room by room, tile by tile, creating a new thrilling game board every time. The game is designed for three to six people, each of whom plays one of six possible characters. Secretly, one of the characters betrays the rest of the party, and the innocent members of the party must defeat the traitor in their midst before it’s too late! Betrayal at House on the Hill will appeal to any game player who enjoys a fun, suspenseful, and strategic game.
[ENG] Inis
Story teller: Filip „Arcipředseda“ Jirouš
Attendance: 1-4 players
“I’m the king of Ireland! No I’m the king of Ireland! This bog is mine! No, it’s mine!” This is what a parody of Inis gameplay could like like. Ireland’s about to choose a new king, but there’s so many pretenders! Control as many areas or clans and become the one true king of the island nation!

Inis is a very balanced, strategic area-control game. Your task is to achieve as many goals to get the crown as soon as possible. By exploring new lands and gaining advantage over your enemies through diplomacy and war you will get so close and so far in just one turn. Timing is key in Inis and mastering the cards that run the whole game is even keyer. Heh. Anyways, don’t expect any dice or any other mechanical chance. Chance is built by players themselves with actions and bluffing. The game’s quite simply, swift and above all, just beautiful.
[ENG] Splendor
Story Teller: Matthew Beedle
Attendance: 2-4 players
Splendor is a game of chip-collecting and card development. Players are merchants of the Renaissance trying to buy gem mines, means of transportation, shops—all in order to acquire the most prestige points. If you're wealthy enough, you might even receive a visit from a noble at some point, which of course will further increase your prestige.
On your turn, you may (1) collect chips (gems), or (2) buy and build a card, or (3) reserve one card. If you collect chips, you take either three different kinds of chips or two chips of the same kind. If you buy a card, you pay its price in chips and add it to your playing area. To reserve a card—in order to make sure you get it, or, why not, your opponents don't get it—you place it in front of you face down for later building; this costs you a round, but you also get gold in the form of a joker chip, which you can use as any gem.
All of the cards you buy increase your wealth as they give you a permanent gem bonus for later buys; some of the cards also give you prestige points. In order to win the game, you must reach 15 prestige points before your opponents do.
[ENG] Steampunk Rally
Story teller: Crian
Attendance: 4-8 players
Dozens of inventors have gathered in the Swiss Alps, bringing with them an amazing array of flying, walking, rolling, and generally moving machines. At least, they have the parts for them. Some assembly required. You will take the role of one of these inventors, and assemble and drive your machine forwards. Bits will fall off, bits will be added, things will probably explode. In the end, one inventor will cross the finish line first, and be hailed as a winner.

This game involves card drafting, and dice placement mechanics, and a lot of craziness. It will be run in English.
For up to 8 players.
+Strongsword+: Pavoučí poklad
Vypravěč: Dalibor „Dalcor“ Zeman
Účast: 1-4 hráči
Pavouci! Proč jsou to vždycky pavouci?

Skupina hrdinů (co hráč, to jedna figurka) se doslechla o pokladu, který chrání gigantický pavouk. Jenže trocha nebezpečí za hromady zlata stojí. Jednoduchá wargamingová hra +Strongsword+ je vhodná na takové ty bokovky, když čekáte na kamarády, než dojdou na sezení RPG, než dohrají jiné vážné hry nebo jen tak k pivu a preclíku. My si vyzkoušíme kooperativní mód proti pavoukovi a jeho pohůnkům.
Battle for Rokugan
Vypravěč: Jan „Janek“ Straka
Účast: 2-5 hráčů
Dobývej nepřátelská území a přines čest a slávu svému klanu v bitvě o Rokugan. Vyšli svou armádu k útoku na slabého protivníka, braň svou rostoucí říši nebo obětuj jeden svůj kraj, abys získal dva jiné. Taktizuj, sabotuj snahy nepřítele a hraj mrtvého brouka, abys později mohl vytáhnout všechny své trumfy v jediném zdrcujícím útoku. Staň se nejsilnějším Daimyó, ať už na souši, nebo na moři.

Desková hra Battle for Rokugan se odehrává ve fiktivním světě inspirovaném Obdobím válčících států v Číně či obdobnou situací ve feudálním Japonsku před nastolením šógunátu Tokugawa. Země je rozdělena na stovky malých knížectví. Každý hráč si zvolí jeden z navzájem soupeřících klanů (celkově je na výběr 7 klanů) a seznámí se se speciálními klanovými schopnostmi. Pomocí svých akčních žetonů se budete snažit obsazovat území Smaragdového císařství, splnit svůj tajný úkol a získat co nejvyšší prestiž. Času je málo - v budoucích 5 kolech se rozhodne o vítězi tohoto smyšleného konfliktu. Hra se svými herními mechanismy podobá např. známé Game of Thrones, ale Battle for Rokugan je díky omezenému počtu kol a nemožnosti diplomatických vyjednávání mnohem svižnější.
Hra je v angličtině. Je ale bez problému hratelná i s minimální znalostí angličtiny. Organizátor bude nápomocen.
Battlestar Galactica
Vypravěč: Jiří „Králík“ Fabiánek
Účast: 2-7 hráčů
Jsme ve válce! Cyloni zaútočili na 12 kolonií. Kobol – to je naše jediná naděje. Musíme doletět na Kobol. Cyloni teď vypadají jako lidé – kdokoliv z nás může být cylon. Dá se ještě někomu věřit? A nejsem já sám spícím agentem cylonů? Můžu si být vůbec něčím ještě jist?

Semi-kooperativní hra z prostředí sci-fi seriálu Battlestar Galactica pro 3-6 hráčů. Každý z hráčů hraje za jednoho člena posádky: Gaius Baltar, Kara „Starbuck“ Thrace, „Chief“ Galen Tyrol, Saul Tigh a další. Lidé chtějí doletět na Kobol, cyloni ne. Admirál vybírá cestu a rozkazuje pilotům. Prezident pořádá zasedání a tiskové konference. Piloti buď střílí po cylonech nebo se léčí na ošetřovně – záleží na úspěchu posledního letu. A Chief opravuje všechno, co se po cestě rozbije.
Upozornění: Není jisté, že se podaří odehrát celou hrou ve vymezené hrací době. V případě souhlasu všech účastníků je možno dohrávat i po jejím uplynutí.
Hra je v angličtině a obsahuje větší množství anglických textů.
Betrayal at the House on the Hill
Vypravěč: Tomáš „MonkaS“ Lang
Účast: 2-6 hráčů
Podivuhodné přátelství pojí šestici dobrodruhů, kteří již nadále nemohli odolat vábení starého majestátního domu na kopci. Snad jen čiré šílenství je donutilo vstoupit a kousek po kousku prozkoumávat tento starodávný dům. Semknuti ve skupině procházejí vrzajícími chodbami a objevují opuštěné místnosti nevěda, že přímo ve svém středu mají zrádce, který čeká na svou příležitost. Vypustí z krbu na svobodu ohnivé netopýry? Bude si chtít hrát s voodoo panenkami či uspořádat starou dobrou hostinu z lidského masa?

Betrayal at House on the Hill je semikooperativní hra pro 3-6 hráčů založená na principu náhodného sestavování mapy. Hráči jsou v průběhu hry vystavováni mnohým zkouškám a jak všichni tušíme, starý strašidelný dům jim nedá nic zadarmo. V určitou chvíli jednomu z hráčů přeskočí a dle klíče v návodu se spustí některý z 50 scénářů. Počet scénářů a náhodně generovaná mapa přitom zajišťují, že se tato hra skutečně jen tak neohraje.
Hra je v angličtině a obsahuje delší anglický text jak pro zrádce, tak pro dobrodruhy. V případě, že angličtinu příliš neovládáš a přesto se chceš zúčastnit, nemusíš mít obavy. Vypravěč ti s tím pomůže.
Blood Rage
Vypravěč: Jan „ValMor“ Pazderník
Účast: 2-4 hráčů
Legendární říše Midgard se otřásá. Blíží se Ragnarök – konec světa a vikingské bojovníky čekají poslední bitvy, které rozhodnou, kdo z nich usedne po boku Odina ve Valhalle!

Blood Rage je vysoce kompetitivní hra v základní verzi pro čtyři hráče. Každý z nich se chopí vedení jednoho z vikingských klanů a s pomocí bohů a legendárních bytostí se pokusí vybojovat si na mapě Midgardu co nejvíc slávy předtím, než svět definitivně zanikne. Skvělý mix strategicky náročné euro hry s atmosférickým ameritrashem, disponujícím mimo jiné krásnými figurkami, si vysloužil už několik cen, a proto nebude chybět ani na ŽižConu!
Bunny Kingdom
Vypravěč: Tomáš Volný
Účast: 3-4 hráčů
Jen jeden se může stát prvním rytířem krále Králíka. Takže lordi, rozšiřujte své panství, objevujte nové země, budujte města, zakládejte farmy a nová pole pro naši mrkev, těžte v horách, prostě zajistěte prosperitu země. Jen tak se budou vaše zlaté mrkve hromadit. A také nezapomeňte na královy tajné mise. Ten nejmocnější bude prohlášen prvním rytířem Králičího království!

Ve hře Králičí království (Bunny Kingdom) se každý hráč stane jedním z králičích lordů, který usiluje o rozšíření svého panství a vlivu tak, aby se stal prvním rytířem království. Hráči postupně získávají území a plní tajné úkoly tak, aby měli na konci hry co nejvíce bodů.
Hra je určena pro 2 až 4 králíky ve věku od 14 let, hraje se na čtyři kola a jedno klání vám zabere zhruba 45 minut. Hra je v angličtině, karty úkolů obsahují jednoduché texty.
Chaos ve Starém světě
Vypravěč: Martin „Smaug“ Dvořák
Účast: 3-5 hráčů
Na nebi byla spatřena dvouocasá kometa, zvěstovatel převratných událostí. V lesích Říše slídí zmutované bestie, na venkově dle zpráv císařských inkvizitorů bují zvrácené kulty uctívačů Chaosu jako houby po dešti. Ve velkém městě Nulnu udeřila morová epidemie a nikdo již nestačí odklízet mrtvé. Avšak nákaza Chaosu má mnoho podob a může se skrývat kdekoliv. Zatímco se šlechtici Tiley a Estálie oddávají svým zvrhlým potěšením, shromažďuje se v pustinách poblíž severního pólu armáda, jakou Starý svět dosud neviděl. Od svého vpádu do Starého světa Chaos po tisíce let sílil a nyní se zdá být připraven zasadit poslední úder. Jediné, co tomu ještě brání, je samotná podstata Chaosu. K velkému štěstí všech inteligentních bytostí věnují čtyři temní bohové, Mocnosti Chaosu – Khorne, Krvavý bůh; Nurgle, Pán nákazy; Tzeentch, Měnitel cest a Slaanesh, Princ extáze – většinu své pozornosti vzájemnému soupeření ve snaze o převahu vlastního principu. A v kanálech pod Nulnem zatím čeká na svou příležitost hlodavčí rasa Skavenů, uctívači Rohaté krysy…

Chaos ve Starém světě (Chaos in the Old World) je zasazen do známého prostředí Warhammeru a dává vám příležitost zahrát si pro jednou za ty zlé. Hra má střední podíl náhody, nabízí zajímavé strategické možnosti. Velkou výhodou je variabilita, kdy při hraní za každou Mocnost vede k vítězství odlišná cesta, přesto jsou v případě zkušenějších hráčů šance jednotlivých bohů poměrně vyvážené. Hra si přitom zachovává svižné tempo a je obvykle dohratelná během dvou až tří hodin.
Upozornění: Hra je kompletně v angličtině. Anglické texty nejsou příliš složité, nicméně některé mají povahu tajných informací (karty) a je žádoucí, aby jim hráči sami rozuměli.
Conan
Vypravěč: Jan „Janek“ Straka
Účast: 2-4 hráčů
Crome, nikdy jsem se k tobě nemodlil, nemám na to dar. Nikdo, ani ty sám, si nebude pamatovat, jestli jsme byli dobří, nebo zlí lidé, za co jsme bojovali, nebo proč jsme zemřeli. Jediné na čem záleží, je, že dva stáli proti řadě nepřátel, na tom záleží! Udatnost tě, Crome, těší. Splň mi tedy jedno přání: dopřej mi pomstu! A jestli neposloucháš, táhni do horoucích pekel!

Kooperativní desková hra Conan se odehrává ve slavném fantasy světě. Můžete hrát za Conana a klestit si cestu svým mečem skrze lebky nepřátel, nebo se stát jedním z jeho společníků používajících mocná kouzla či mistrovství zlodějského řemesla. Hra nabízí inovativní soubojový systém, hezky zpracované miniatury a inspirující mapy.
Hra je v angličtině. Je ale bez problému hratelná i s minimální znalostí angličtiny. Organizátor bude nápomocen.
Cthulhu Wars
Vypravěč: David „Ambeřan“ Maleček
Účast: 2-7 hráčů
Konečně je konstelace hvězd správná. Prastaří se probouzejí, monstra kráčí po Zemi, lidstvo je ztraceno. Ale boj nekončí – je třeba rozhodnout, který z Prastarých bude vládnout tomu, co ze Země zbývá.

Cthulhu Wars je rychlá strategická hra o konci světa. Hráči dostávají do rukou frakce jednotlivých Prastarých, jejich kultisty a přisluhovače, a posléze i Prastaré samotné. Můžete hrát za Velkého Cthulhu, Nyarlathotepa, Shub Niggurath či převzít kontrolu nad jinými monstrozitami Lovecraftovského univerza.
Autorem hry je Sandy Petersen, což samo o sobě zaručuje kvalitní zábavu. Figury monster a Prastarých jsou vytvořeny s nebývalou péčí, jejich detaily jsou přímo oslňující, což požitek ze hry ještě znásobuje.
Hra je sice pouze v anglickém jazyce, ale budou k dispozici překlady herních textů, a navíc veškeré texty jsou veřejné, takže není problém kdykoli v průběhu hry texty vysvětlit.
Dragon Rampant: Clone Wars
Vypravěč: Dalibor „Dalcor“ Zeman
Účast: 2-4 hráči
Generálové Kenobi a Skywalker odhalili pokus separatistů propašovat masivní kyber krystal z trosek starých chrámů na planetě Illum. Rytíři Jedi a jejich věrní kloni musí zastavit droidy a jejich velitele, než opustí planetu. Hra dvou až čtyř hráčů ukazuje, že generické systémy, jako je Dragon Rampant, se dají použít k čemukoliv si přejete, stačí jen správně nastavit svou mysl.
Eldritch Horror
Vypravěč: Tomáš Volný
Účast: 1-4 hráčů
Čas nadešel, hvězdy jsou ve správném postavení a prastaré zlo se probouzí z hlubokého spánku. Tisíce let utajované kulty vystrkují drápy. Mizení lidí, „nešťastná“ úmrtí těch, kteří věděli moc, děsivé sny a vize narušující spánek. Hlášení o spatření mimozemských bytostí jsou stále častější.
Jen velmi malá část lidstva si dokáže spojit souvislosti a akceptovat existenci těchto temných sil. Vy a vaši přátelé jste jedni z mála, kteří jejich hrůzy pocítili na vlastní kůži, přesto přežili a zachovali si alespoň část zdravého rozumu. Uvědomujete si, že svět míří do neznáma a lidstvo do záhuby. Nyní musíte spojit síly a skrze odhalování tajemství, boj s příšerami a zapečeťování trhlin mezi dimenzemi zabránit příchodu Prastarých.


Eldritch Horror je kooperativní hra (ze série her Arkham Horror), na motivy příběhu H.P. Lovecrafta, ve které se snažíte zachránit svět před probuzením prastarého zla. Jde o hru příběhovou a ve hře hraje nemalou úlohu i náhoda.
Hra je v češtině.
Falling Sky
Vypravěč: Jan „ValMor“ Pazderník
Účast: 1-4 hráčů
Říká se, že pouze padající nebe může vyděsit galského válečníka. To platilo po staletí. Galové se postavili Římanům, Makedoncům, Řekům i Germánům a všichni nepřátelé poté oplakávali svoje mrtvé válečníky a po nocích si šeptali děsivé příběhy o svobodném lidu, který se neskloní před nikým kromě vůle svých vlastních bohů.
Nastává však nová doba. Nebesa nad Galií se zatahují a od Alpských průsmyků se jako tichá předzvěst budoucnosti ve větru ozývá vytí vlčice toužící po krvi. Nebe padá a oni přicházejí. Jsou to synové boha Marta, děti války, a v jejich pověstech galské hordy vystupují jako příval, který před staletími málem zadusil jejich vlastní posvátné město.
V jejich čele přichází muž, v jehož šlépějích kráčí historie. Přichází z rozhodnutí senátu a lidu. Přichází, neboť je přesvědčen, že pouze on může porazit hrdé Galy a jen skrze jejich zničení se může stát něčím víc, než pouhým Gaiem Juliem Caesarem.


Desková hra Falling Sky je šestým dílem série COIN (counter-insurgency) od Volko Ruhnkeho, zabývající se různými asymetrickými konflikty mezi guerrillami a armádními jednotkami v průběhu světové historie. Tento díl nás zavede do období galských válek, přičemž Vaším úkolem bude podrobit si v roli římských legií galské kmeny a nebo se v roli některého ze tří galských kmenových svazů pokusit odolat jak moci samotného Říma, tak i ostatní svazů.
Hra je řízena pomocí společného balíčku karet událostí, z něhož jsou vždy dvě karty vidět předem. To ovlivňuje Vaši strategii a nutí k bolestivým rozhodnutím. Originálním prvkem tohoto dílu je též pátá nehráčská frakce germánských kmenů, které Vás mohou potrápit nebo je naopak můžete vhodně nasměrovat proti svým nepřátelům.
Hra je v angličtině a obsahuje větší množství anglických textů.
Fallout
Vypravěč: Jiří „Králík“ Fabiánek
Účast: 1-4 hráčů
Vítejte ve Vaultu 84, nejnovějším bunkru ze série veřejné obrany od společnosti Vault-Tec, Vašeho oblíbeného dodavatele jaderných bunkrů. Tento dokument nabývá platnosti pouze v případě jaderné apokalypsy a poskytne Vám podrobný návod krok za krokem na přežití v nelítostné ozářené pustině mimo komfort Vault-Tec bunkru.
V pustině platí hlavní zákon: Každý sám za sebe! Každý přeživší musí získávat zkušenosti, bojovat s nebezpečnými mutanty, opatřovat si potravu, prohledávat ruiny a obchodovat. Je též třeba plnit úkoly mocných zadavatelů a budovat si tak s nimi dobré vztahy.


Přijď si zahrát deskové zpracování oblíbené počítačové hry. Chop se role jednoho z přeživších a zažij volnost a spoustu zábavy v radioaktivní pustině! Hra je v angličtině a obsahuje větší množství anglických textů. V případě, že angličtinu příliš neovládáš a přesto se chceš zúčastnit, nemusíš mít obavy. Organizátor ti s tím pomůže.
Fields of Green
Vypravěč: Anna „Any“ Volčíková
Účast: 1-4 hráčů
Ranní svítání se konečně prodralo skrze mraky a osvítilo vzkvétající farmu. Loňská úroda byla vskutku úžasná a finančních prostředků je více než dost. Je proto na čase si promyslet rozšíření stávajícího komplexu. Vyplatí se postavit nové pole, vodojem nebo silo, aby bylo kam uskladnit letošní úrodu? To je už jen na vás. Toto je vaše farma a je jen ve vašich rukách, zda bude vzkvétat nebo upadat pod přívalem plevelu.

Hra Fields of Green je strategická hra na cca 2 hodiny. Hráči se snaží co nejefektivněji rozšiřovat svoji farmu pomocí herních karet, které přikládají ke stávající zástavbě. Hra se odehrává ve čtyřech kolech (letech) přičemž na konci každého kola (roku) nastane období sklizně. Během tohoto období se sklízí úroda z polí a prodávají živočišné produkty hospodářských zvířat, je však třeba si dát pozor – pole potřebují vodu a zvířata potřebují potravu. Základní strategie hry spočívá ve vhodném kombinování vykládaných karet za účelem dosažení co nejefektivnější farmy a co největšího zisku.
Hra je v angličtině, nicméně není příliš jazykově náročná.
Forbidden Stars
Vypravěč: Ymrde Buno
Účast: 2-4 hráčů
„Zapomeňte na příslib pokroku a porozumění, neboť mezi hvězdami nenaleznete mír – pouze věčný boj a krveprolévání a chechtot žíznivých bohů.“

Přijďte si vyzkoušet jednu z nejúspěšnějších strategických her roku 2015, zasazenou do prostředí dystopického vesmíru Warhammeru 40.000. V roli fanatických vesmírných mariňáků, barbarských orků, kacířských stoupenců Chaosu či pradávných eldarů se v nemilosrdném boji ve vzduchoprázdnu i na povrchu planet utkáte o bohaté zdroje dlouho ztraceného sektoru hvězdokupy Herakon. Ačkoliv hra nepostrádá budovací část a vyvíjení nových technologii, důraz je kladen na boj samotný. Za účelem dobytí klíčových kvót a dosažení celkového vítězství je nutné stále útočit, přičemž každá frakce má svoje cíle stanovené odlišně a hra proto na rozdíl od některých jiných strategií příliš netrpí fenoménem „zákopové války“. Velkou předností je zajímavý systém vyhodnocování jednotlivých bitev, který představuje kombinaci hodu speciálními kostkami a postupného hraní bojových karet. To umožňuje určitou míru blafování a i slabší armádě se často podaří soupeře obelstít a obrátit vítězství ve svůj prospěch. Výhodou hry je též její variabilita, kdy při hraní za každou frakci vede k vítězství odlišná cesta, přesto jsou v případě zkušenějších hráčů jejich šance poměrně vyvážené.
Upozornění: V závislosti na průběhu partie se nemusí podařit odehrát hru celou. Hra je kompletně v angličtině a obsahuje neveřejné informace.
FUSE
Vypravěč: Tomáš Volný
Účast: 1-5 hráčů
Vaše kosmická loď byla napadena, vetřelci se infiltrovali na palubu a rozmístili po lodi 20 výbušných náloží. Kapitán povolal vás, elitní tým pyrotechniků. Času je málo, za 10 minut dojde k aktivaci a zničení lodi. Musíte být rychlí a efektivní. Dokážete loď zachránit?

Kooperativní hra FUSE je určena pro 1-5 hráčů, hraje se v reálném čase a jedna partie trvá právě 10 minut. Během této doby se snažíte pomocí kombinace kostek zneškodňovat postupně jednu nálož za druhou. A nebojte se, nezůstane u jedné partie. Začneme na začátečnické úrovni a uvidíme, jestli zvládneme vyhrát i expertní úroveň.
Hra je v češtině, ale je jazykově nezávislá, vše na kartách je řešeno piktogramy.
History of the World
Vypravěč: Jakub „Karnasas“ Polák
Účast: 3-5 hráčů
Nejdůležitější je dějiny tvořit, nikoliv pouze zapisovat. - Otto von Bismarck

Vždycky jste si chtěli vyzkoušet, jaké to bylo vtrhnout s Makedonci do upadlé Perské říše, ovládnout Evropu pro věčnou slávu Říma, s Vikingy plenit pobřeží či vést dobývání Nového světa? Nyní máte možnost v nejnovější edici deskové hry History of the World.
Tato strategická (a překvapivě pravidlově jednoduchá) hra Vás provede dějinami lidské civilizace rozdělenými do pěti epoch. V každé z těchto epoch převezmete kontrolu nad jednou z tehdejších dominantních civilizací v době jejího zlatého věku, ta však na konci vašeho tahu upadne a v dalším tahu povedete vstříc zářné budoucnosti zase nový národ.
V průběhu hry se snažíte nejen co nejlépe využít potenciál vašeho aktivního národa, ale zároveň také udržet říše těch, které již dříve upadly. Čím déle totiž přežijí, tím významněji se zapíší do historie. Nezbývá proto než nabrousit meče, naládovat muškety a vyrazit vstříc slávě.
Imperial Assault - Oblačné město
Vypravěč: Martin „Madman“ Lebduška
Účast: 1-5 hráčů
Luke, you can destroy the Emperor. He has foreseen this. It is your destiny. Join me, and together we can rule the galaxy as father and son!

Přijďte si zahrát krátkou kampaň z Oblačného města ve hře Imperial Assault a uštědřete Impériu ránu, ze které se jenom tak nevzpamatuje, nebo také ne. Hráči se zhostí role hrdinů Rebélie a postaví se organizátorovi v roli Impéria v plastem nabité bitvě s příběhem. Naše sbírka je kompletně nabarvená a opravdu rozsáhlá, takže kvalitní zážitek je zajištěn.
Hra je v angličtině, ale znalost tohoto jazyka není nezbytná, vypravěč vše vysvětlí.
Inis
Vypravěč: Filip „Arcipředseda“ Jirouš
Účast: 1-4 hráči
„Já jsem král Irska! Ne já jsem král Irska! Tahle bažina je moje! Ne moje!“ I tak by mohla vypadat parodie na to, co se v Inis děje. Irsko totiž vybírá nového krále, ale adeptů je víc než dost. Obsaď co nejvíce území nebo ovládej co nejvíce klanů a staň se jediným a pravým vládcem ostrovního království!

Inis je velmi vyvážená, strategická area-control hra. Vaším cílem je splnit co nejvíce podmínek pro získání trůnu za co nejkratší dobu. Objevováním nových území a získáváním převahy nad soupeři vyjednáváním ale také bojem se tomu stejně rychle přiblížíte, jako zase vzdálíte. Trik je totiž ve správném načasování a využívání karet, která celou hrou hýbou. Nečekejte žádné kostky ani jinou mechanickou náhodu. Tady si náhodu vytváří samotní hráči svým jednáním a blafováním!
Hra je poměrně jednoduchá, svižná a hlavně krásná!
Legendary: A Marvel Deck Building Game
Vypravěč: Martin „Madman“ Lebduška
Účast: 1-5 hráčů
Největší hrdinové Marvelu proti nejslavnějším padouchům. Bude stačit obratnost spidermana proti krutosti Kingpina? Bude spravedlivý plamen Ghost Ridera dost silný na to, aby spálil Mephista? Bude intelekt Iron Mana stačit na to, aby přechytračil samotného boha lsti Lokiho? To je jen na vás…

Legendary je cooperativní deckbuildingová hra pro 1-5 hráčů z komiksového světa marvelu. Cílem Hry je porazit hlavního zloducha dříve, než stihne vykonat svůj zlotřilý plán. K tomu hráčům pomáhají karty hrdinů, které v průběhu hry získávají do svých balíčků. Vzhledem k nepřebernému množství hrdinů, padouchů a scénářů nabízí hra množství variability.
Hra je určena pro začátečníky i pokročilé. Hra je v angličtině a obsahuje vyšší množství textu na kartách.
Lords of Hellas
Vypravěč: Jakub „Karnasas“ Polák
Účast: 1-4 hráčů
Po pádu mykénské civilizace nastal temný věk, ze kterého Řecko vyvedli až bohové z kosmu, přinášející lidem nepochopitelné a mocné technologie. Přízeň bohů je však vrtkavá a pouze jeden hrdina bude moci pyšně stanout po jejich boku. Jste vy tím vyvoleným?

Lords of Hellas je strategická hra kombinující prostředí antického Řecka s prvky sci-fi pro 2 až 5 hráčů. Ti zde hrají za jednoho z dávných antických hrdinů, kterým mimozemské bytosti považované za bohy propůjčily část svých technologií, a jejich následovníky. V průběhu hry pak bojují s legendárními nestvůrami, jako Medůza, Minotaurus nebo Hydra, staví chrámy, plní hrdinské skutky známé z řeckých bájí, budují monumenty bohů a snaží se ovládnout co největší část Řecka pro sebe. Vítězství je možné dosáhnout několika způsoby – od dobývání území po dobrodružné výpravy či lov nestvůr. Otázkou tak zůstává jen to, kterou cestou se vydá váš hrdina.
Hra je v češtině.
Lords of Waterdeep
Vypravěč: Jakub „Karnasas“ Polák
Účast: 2-5 hráčů
Den cesty na sever od Baldurovy brány a mírně na jih od svého sesterského města Neverwinteru leží slavný přístav Hlubina (Waterdeep). Toto město, někdy též přezdívané Srdce Severu nebo Město Tisíce Lesků, je jedním z nejbohatších a nejvlivnějších z celého světa Forgotten Realms. Jako nejdůležitější přístav Mečového Pobřeží a možná že i celého Faerûnu je hlavní křižovatkou veškerého obchodu na kontinentu. Jeho bohatství odjakživa přitahovalo velké množství dobrodruhů. Ať už se jednalo o vznešené rytíře, mocné čaroděje, záludné zlodějíčky, zbožné duchovní nebo jen vychytralé obchodníčky, každý měl zájem získat něco pro sebe. Není tedy divu, že se toto město stalo cílem v hledáčku nejednoho lorda toužícího po moci.

Tato na první pohled komplexní, ale v zásadě velice hráčsky přístupná strategie se dlouhodobě drží na vrchních příčkách světových žebříčků. Ve hře se stanete jedním z tajných vládců města Hlubina. Budete násobit své bohatství, pořizovat nové budovy a úkolovat agenty. Svoje akce však musíte provádět promyšleně a ve správném pořadí, aby jste jimi získali ve výsledku co nejvíc.
Díky intuitivnímu systému piktogramů není nutné pro hraní ovládat anglický jazyk. S malou výjimkou intrik, které Vám vypravěč v případě potřeby vždy rád osvětlí.
Magnates
Vypravěč: Štěpán „Jones“ Tuček
Účast: 2-5 hráčů
„Pane, Váš strýc byl jmenován kancléřem, to by nám mohlo být k užitku ve sporu s Potockim, který se snaží získat vojenská privilegia! Válka s Moskvou a Švédy je na spadnutí a nemůžeme si dovolit, aby zrovna Potocki ze všeho vyšel jako vítěz! A dobře Vám radím, vykašlete se na ty kozáky na jihu – žádné statky tam Vaše rodina nemá a bude jen dobře, když Sapiehovi vypálí pár statků. Jeho rodina je stejně získala díky podvodům v sejmu za časů předchozího krále!“

Hra je pro 2 – 5 hráčů, kteří se přenesou do období Polsko-litevské unie; každý hráč se stane hlavou jedné z nejdůležitějších šlechtických rodin. Jako „magnát“ se bude prostřednictvím rodové politiky snažit pro svou rodinu získat nejlepší politické funkce, privilegia a statky. Kromě hašteření s dalšími rody uvnitř soustátí se hráči budou muset zaměřit i na odražení vojenských výbojů okolních nepřátelsky naladěných zemí, které by nejraději viděly Polsko rozdělené. V této hře může vyhrát jen jeden rod, prohrát však mohou všichni!
Hra je poměrně intuitivní a není složitá, pravidla jsou srozumitelná. Herní karty jsou psány v angličtině, ale budou od vypravěče vždy vyloženy, aby jejich obsah a smysl byl po funkční stránce srozumitelný pro každého hráče.
Maria
Vypravěč: Martin „Smaug“ Dvořák
Účast: 2-3 hráči
„Diplomacie beze zbraní je jako hudba bez nástrojů“ – Fridrich II. Veliký

„Vše se musí vsadit do hry a třeba i obětovat, aby byly Čechy pro mne zachovány.“ – Marie Terezie

V říjnu 1740 umírá bez mužských potomků císař Karel VI., čímž dochází k vymření Habsburků po meči. Přestože Karel již roku 1713 zajistil nedělitelnost rodových držav a nástupnictví v ženské linii Pragmatickou sankcí, která byla uznána ze strany všech významných evropských států, jsou po jeho smrti dědické nároky jeho dcery Marie Terezie zpochybněny. Mladý pruský král Fridrich II. Veliký touží dobýt pro svou zemi velmocenské postavení a již v prosinci vpadne do Slezska. Další požadavky vůči Rakousku uplatňuje Sasko a Bavorsko a přidává se i starý nepřítel – Francie. Rakouská armáda není na válku připravena, Marie Terezie je však odhodlána své dědičné země ubránit za každou cenu …..


Pokud Vás zajímá historie a chcete proniknout do světa válečných her, představuje Maria výbornou vstupní volbu s důvodu relativně jednoduchých pravidel (v rámci žánru – zhruba na úrovni Studené války), avšak s širokými strategickými možnostmi. Hra zachycuje tehdejší reálné vojensko-ekonomické podmínky a obtížná rozhodnutí, s kterými se panovníci tehdejších mocností potýkali.

Přestože je Maria hrou pro 3 hráče, netrpí typickým problémem těchto her – spolčení se dvou na jednoho. Je to zejména z důvodu rozdělení herní mapy na 2 válečné zóny (Benelux na západě a Čechy a Slezsko na východě). Jeden z hráčů se ujme role těžce zkoušeného Rakouska, druhý dobyvačné Francie s Bavorskem a třetí má „vyvažující“ funkci, kdy na západě spolupracuje s Rakouskem v roli Pragmatické armády (koalice Velké Británie a Nizozemí) a na východě se v roli Pruska snaží urvat co největší kus Rakouska dřív než jeho spojenec Francouz. Tento systém funguje velmi dobře, protože obě válečné zóny jsou v zásadě na sobě nezávislé a „vyvažujícímu“ hráči stačí k celkovému vítězství ve hře dosáhnout úspěchu v jedné z těchto zón.

Zajímavě zpracované je též vyhodnocení bitev – hráči se přebíjejí klasickými pokerovými kartami, přičemž mapa je rozdělena na čtvercové sektory a každý může hrát pouze karty v barvě sektoru, v němž se jeho armáda momentálně nachází. Generálové se proto většinu času vyhýbají rozhodující bitvě, opatrně kolem sebe manévrují a snaží se zaujmout co nejvýhodnější pozici, což přesně odpovídá dobové vojenské strategii.

Jazyková přístupnost: Dvojjazyčné německo-anglické vydání. Většina herních herní komponentů je jazykově nezávislá. Několik karet obsahuje krátký herní text, jedná se nicméně o veřejné informace a znalost angličtiny, resp. němčiny tedy není k účasti potřebná.
Podmořská města
Vypravěč: Vláďa Suchý
Účast: 1-4 hráči
Na souši už pro lidstvo není dost místa, zraky stavitelů se tak upřely do mořských hlubin. Množství nevyužitých surovin a cenného prostoru čeká na každého, kdo je dost statečný, aby se ponořil pod hladinu zemských oceánů.

V této hře se ocitnete v kůži právě takového odvážlivce. Každý hráč staví vlastní město, ale o akce, které je umožňují zlepšovat, se musí podělit s ostatními.
Hlavní mechanikou hry je worker placement, ovšem místo již klasického umisťování figurek, hráči pokládají na společný herní plán karty. Ty, pokud se vám je podaří dobře zahrát, kromě samotné akce přinesou unikátní bonus do dalších kol.
Podmořská města jsou novou hrou od nového vydavatelství, ale jejího autora, Vláďu Suchého, asi není potřeba představovat. Pro jistotu doplníme, že stojí za hrami jako Pulsar 2849 nebo Dědictví.
Secret CyberHitler
Vypravěč: Kateřina „Morgana“ Poláková
Účast: 4-10 hráčů
Přestože Němci značně investovali do nových technologií, zejména robotiky, skončili ve Velké válce na druhém místě. Tehdy neobratné stroje se hodily jen k jednoduchým pracovním úkonům a ve válce neznamenaly znatelný rozdíl. Nyní se píše rok 1934 a technologie pokročily. Roboti jsou teď mnohem vyspělejší, chodí volně mezi lidmi, a dokonce byly schváleny i první zákony o právech robotů. Ačkoliv vše vypadá jako mírumilovné soužití, ve skutečnosti to není nic jiného než lži a politická propaganda. Roboti vedení záhadnou osobou známou jako CyberVůdce se snaží převzít moc ve státě. Skupina lidí, která vidí, kam směřuje osud Německa, se pod názvem Spolek AntiTechu rozhodla Robonacistům postavit. Podaří se jim Robonacistický puč zastavit, nebo se země ocitne pod vládou nového diktátora CyberVůdce? A bude mu Německo samotné stačit?

Secret CyberHitler je založená na velmi oblíbené a populární hře Secret Hitler, avšak speciálně upravená pro účely ŽižConu. Jedná se o hru plnou blafování, taktiky a dedukce.
Pravidla k této hře nejsou složitá, přesto nabízejí až překvapivou hloubku strategie. Hráči se ujímají jedné z tajných rolí a snaží se prosadit liberální nebo fašistické zákony a dostat se tak k moci. S každým fašistickým zákonem ale vzrůstá chaos a vláda přikračuje k prověrkám a nakonec i radikálnějším způsobům, jak si udržet kontrolu.
Hra nejlépe funguje v počtu sedmi a více hráčů, nicméně je naprosto bez problémů hratelná i v menším počtu (minimum je však 5 lidí). Všechny komponenty ve hře jsou upraveny pro ŽižCon.
Sid Meier's Civilization: A New Dawn
Vypravěč: Tomáš „MonkaS“ Lang
Účast: 1-4 hráčů
Když Bůh řekl: „Budiž světlo“, zajisté tím musel myslet perfektně koherentní světlo. Charles Townes

Sid Meier's Civilization: A New Dawn je strategická hra, ve které 2-4 hráči představují vůdce historicky nejvýznamnějších civilizací. V průběhu hry budou rozšiřovat hranice své říše, získávat nové technologie a stavět nejúžasnější budovy, jaké kdy lidstvo postavilo. Na konci se však jedna civilizace pozvedne nad všechny ostatní a zanechá za sebou nesmazatelnou památku v lidské historii.
Hra je v angličtině. V případě, že angličtinu příliš neovládáš a přesto se chceš zúčastnit, tak nemusíš mít obavy. Organizátor ti s tím pomůže.
Star Wars: Rebellion
Vypravěč: Martin „Madman“ Lebduška
Účast: 1-4 hráčů
Kdysi dávno, v jedné předaleké galaxii…

Známý vesmír se zmítá v občanské válce. Poslední zbytky staré republiky jsou smeteny, a Impérium vládne galaxii pomocí strachu. Nově dokončená bitevní stanice, Hvězda Smrti, je natolik mocná, že zničí jakýkoliv odpor.
Přesto je zde nová naděje. Skupina odvážných se rozhodla postavit proti mocnému Impériu. Tito Rebelové na své tajné základně chystají plány jak zasadit Impériu zdrcující úder a obnovit svobodu po celé galaxii.


Tato hra vás postaví do rolí generálů a admirálů jednoho z nejklasičtějších sci-fi univers. Pokud se vám nepozdávalo jak probíhala, či snad dokonce skončila, původní trilogie filmu Hvězdné války, nyní budete mít možnost to napravit. Podaří se Lukovy podstoupit výcvik rytířů Jedi a porazit císaře? Nebo jej nalákají na temnou stranu síly? Budou ukradeny plány Hvězdy Smrti? Podaří se ji zničit? To už bude pouze na vás, hráčích.
Hra jako taková je silně asymetrická a za každou stranu rozdílná. Zatímco Impérium je kolos, který se valí se svojí válečnou mašinérii po celé galaxii a pátrá po tajné rebelské základně, tak naopak Rebelové operují s velmi omezenými zdroji a snaží se plnit různé diverzní akce, které postupně posouvají náladu v galaxii na jejich stranu. Avšak navzdory tomu, jak to vypadá, je hra velmi vyrovnaná a napínavá do posledního okamžiku. Jen vyžaduje z každé strany jiný přístup.
Hra je v angličtině a obsahuje větší množství anglických textů.
Vast
Vypravěč: Tomáš „Scratt“ Reichmann
Účast: 1-4 hráčů
Zahraj si za klasického chrabrého hrdinu, chaotickou hordu goblinů, obrovského chamtivého draka, kradmého zloděje. Nebo dokonce za jeskyni samotnou - mocnou, trpělivou a umíněnou pohřbít všechny živé, kteří si dovolují narušovat její ponurá zákoutí. Každá role má své přednosti, figurky i cesty k vítězství. Ale vítěz může být jen jeden.
Vysoké napětí
Vypravěč: Anna „Any“ Volčíková
Účast: 2-6 hráčů
"Povolání?“
„Uhlobaron.“
„Hm. To musí být zajímavé povolání.“
„Mě to baví. Mám 2 uhelné elektrárny, ale láká mě i jádro. Můžete se podívat, jak se bude dařit jádru?"


Vysoké napětí je hra na energetické giganty, kteří elektrifikují předem určené území. Vy, jako představenstvo jedné z korporací, budete stavět elektrárny, připojovat města do soustavy a dodávat jim elektřinu. To znamená i nakupovat palivo, skladovat zásoby, pokud bylo na trhu zrovna za výhodnou cenu a hlavně … hlavně inkasovat příjmy.

Hra je jazykově nezávislá, kalkulačka doporučena. Mapu zvolíme jednu ze základních.
Winter Tales
Vypravěč: Pavlína „Cissia“ Vernarová
Účast: 2-6 hráčů
Kdysi milovaný sníh jí připadal despoticky drsný, když okrádal její tělo o poslední zbytky tepla, které mělo. Dorotka se pokusila víc zachumlat do kabátu, ale vichr oblečení vždy oderval od starého těla a nechal mráz zakousnout se ještě hlouběji do zmrzlých kostí. Už byla na dohled od svého cíle. Ačkoliv viděla jen prastarou barabiznu na spadnutí se zatarasenými okny a dveřmi zasypanými sněhem, v srdci se jí probouzela naděje. Za těmito zdmi čeká Alenka, poslední spojenec, kterého má v nekonečném boji proti krutým vojákům zimy.
Blízko dveří barabizny se usadil stín. Z mordy mu uniklo zavrčení a v nenávistně zamhouřených očích se zaleskl odraz nože, jež stvoření tasilo. Pohlédl na těžce dýchající stařenku a vyčkával. Již brzy ji potká osud, který zasluhuje…


Winter Tales je vyprávěcí desková hra pro 2-6 hráčů se silnými RPG prvky, kde příběh, jeho rozuzlení i vše ostatní závisí jen na postavách a hra je proto pokaždé naprosto odlišná. Hlavním prvkem ve hře Winter Tales jsou karty s příběhy. Z jedné strany jsou zimní a z druhé jarní. Karty jsou odrazem čisté imaginace – dobré i špatné, mohou být interpretovány mnohými způsoby a jsou potřeba k provádění všech povolených akcí.
Hra má pravidla v angličtině, ale samotná je jazykově nezávislá. Hra bude uváděna se zvukovými kulisami.